Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri ve Örnekleri

 

Çocuk odası dekorasyonlarında dikkat etmeniz gereken birçok detay vardır. Bu detaylar çoğu zaman dikkatten kaçabilse de aslında son derece önemlidir. Fakat birkaç püf nokta sayesinde hem çocuğunuzun güvenliğini sağlayabilir hem de güzel bir görüntü elde edebilirsiniz. Onlarca örnek tasarım eşliğinde hazırladığımız çocuk odası dekorasyon fikirleri isimli yazımızda sizin için bazı fikirler sunuyoruz.

 

Çocuk Odası Kayık Yatak Modelleri

 

Çocuk odaları dekorasyonu yaparken dikkat etmeniz gereken konuların başında koyu renkli mobilyalardan uzak durmanız gelir. Daha sonra kalabalık eşya ve aksesuarlar seçimi yapmayın. Bu hem dekorasyon açısından hem de çocuk sağlığı açısından geçerli bir kuraldır.

 

 

Çocuk Odası Düzenleme

Üretken Olun

Çocuk odası dizaynları konusunda belli kalıplara sıkışıp kalmak zorunda değilsiniz. Yaratıcı olmanız hem görüntü itibariyle daha güzel sonuçlar elde etmenizi sağlar hem de çocuğunuzun zihinsel olarak pozitif yönde gelişimi sağlanabilir. Bu noktada odadaki yatağı bir çadıra benzetebilir ya da yatağı bir sandal olarak tasarlayabilirsiniz.

 

 

İşlevsellik

Eğer ki çocuk odası tasarımları için plan yaptığımız oda çok büyük değilse odada yer alacak hem mobilyanın birden fazla özelliği olmalı ki yerden tasarruf edebilesiniz. Yatağın kullanılmadığı zamanlarda duvara gömülebiliyor olması yerden tasarruf sağlarken aynı zamanda yatağı kapattığınızda ortaya çıkacak bir masa da ders çalışmak için kullanılabilir.

 

Çocuk Odası İçin Renk Seçimi

Çocuk odası düzenleme konusunda renk seçiminde genelde erkekler için mavi, kızlar için ise pembe renk tercih edilebilir. Fakat çok abartıya kaçılmadığı müddetçe farklı renklerin oda içerisinde yer alıyor olması çocuğun gelişimi için de pozitif etkiye sahiptir. Bu yüzden odanın genelini sade, bir duvarı ise renk köşesi olarak seçip ona göre dekore edebilirsiniz.

SORU VE ÖNERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ YORUM PANELİNİ KULLAN

👇

 

 

Çocuk Odası Dekoru Yaparken Oyun Alanları Oluşturun

Çocuk odası dekorasyon ürünleri seçerken hem oyun oynayıp hem de odaya değişik aksesuarlar oluşturabilirsiniz. Çocuklarınızın oyun çağında kendilerini geliştirmeleri ve zekalarını geliştirmelerinde güzel zaman geçirmelerini sağlayan karton evler oldukça ilgi çekici gözüküyor. Karton evler basit dursa da son derece tehlikesiz ürünler olarak göze çarpıyorlar.

 

   

 

 

Çocuk odası dekorasyonu her zaman için problemli olmuştur. Hem çocuğunuzun sevebileceği hem de sizin işinizi kolaylaştıracak tarzda bir çocuk odası seçmek düşünüldüğünden çok daha meşakkatli bir süreçtir. Son dönemde popülerliği giderek artan çocuk odası modelleri ise kafanızda bazı fikirlerin oluşabilmesi açısından size kolaylık sağlayacaktır.

 

 

Çekmeceli Merdiven Çocuk Odası Modelleri

Çocuk odasında ranza kullanma fikriniz varsa ve bunu işlevsel modellerle yapmak istiyorsanız o zaman çekmeceli merdivenlerin olduğu ranzalara yönelebilirsiniz. Ranzanın üst katına, yan taraftan basamaklı merdivenlerinle çıkılan bu modellerde basamakların her birisi çekmece olarak kullanılabiliyor. Böylece size çocuklarınızın eşyalarını koyabileceğiniz de bir alan açılmış oluyor.

Çekmeceli Merdiven Çocuk Odası Modelleri

Erkek Çocuk Odası Modelleri

Erkek çocuklar için oda tercihinde bulunurken belli başlı öğelere odada yer vererek çocuğunuzun odasını çok ama çok sevmesini sağlayabilirsiniz. Bunun en güzel örneği ise araba görünümündeki yataklar diyebiliriz. Odak noktası olarak kullanılan araba görünümlü yatağın yanı sıra odanın içerisinde erkek çocukların sevdiği araba, futbol figürlerine yer verebileceğinizi unutmamalısınız.

 

Erkek Çocuk Odası Modelleri

 

Kız Çocuk Odası Modelleri

Kız çocuklarda ise durum nispeten biraz daha farklı diyebiliriz. Pembe rengin ağırlıklı olarak kullanıldığı oda dekorasyonlarına Hello Kitty gibi sevilen figürler eklenebilir. Perdelerden halıya kadar birçok şeyin pembeye bürünmüş olması kızınızın fazlasıyla hoşuna gidecektir.

 

Kız Çocuk Odası Modelleri

 

Kaydıraklı Çocuk Odası Modelleri

Çocuk odasında ranza kullanacaksanız şayet kaydıraklara da yer açabilirsiniz. Şöyle ki, ranzanın üst katına merdiven ile çıkıp, aşağıya inerken bir kaydıraktan kayarak inilebiliyor. Tek çocuklu evler için ranzanın üst kısmı yatak, alt katı ise masa vb şeylerle değerlendirilebilir. Üstelik kaydıraklı yataklar çocuğunuzun sabahları yataktan çok daha kolay kalmasını sağlayacaktır.  

Kaydıraklı Çocuk Odası Modelleri

Çocuk Odası Dekorasyon Ürünleri

 

Çocuklar hayal dünyasında yaşarlar ve hayallerinde kaleler, prensesler, arabalar, olağanüstü evler, kulübeler, ormanlar gibi birçok şey vardır. Onların hayal dünyasına katkıda bulunmak önemli… Çocuğunuzun hayal gücü her zaman onun yatak odasında başlar. Çünkü, onların kendilerine özel küçük bir dünyadır yatak odaları. Bu yüzden çoğu çocuk mobilya üreticileri çocukları şaşırtmak için yaratıcı yatak tasarımları üretmeye başladı. Yatakta özellikle hayal dünyasına uygun eğlenceli temalar kullanılarak tasarlanıyor böylelikle çocukların ilgisi çekiliyor.

 

 

Kızların hayal dünyası prenses masalları üzerine kuruludur. Bu yatak tasarımlarında prenses masallarından etkileniliyor Genellikle bu sevimli yatak modellerinde pembe ve mor gibi büyüleyici renkler hakim. Erkekler ise araba düşkünüdür. Bu yüzden tasarımlar da yarış arabaları, kamyonlar, otobüsler, ambulans, otomobiller, polis arabaları gibi temalar kullanılıyor. Kısacası birçok seçenek söz konusu.

 

 

Araba ve prenses yatakların yanı sıra, kız ve erkek çocukların odalarına uygun değişik yatak şekilleri de bulabilirsiniz. Küçük maceracılar için orman yatak, tekne yatak, kulübe yatak ve diğer birçok çarpıcı fikirler de yatak bulabilirsiniz; seçenekler neredeyse sonsuz. Size sadece çocuğunuzu mutlu etmek kalıyor.

 

Çocuk Odası Duvar Dekorasyonu

Avizeler

Çocuklarınız için odalarına farklı bir dünya katmak için avize modelleri ile tamamlayabilirsiniz. Beyaz avize ışıkları yanı sıra spot ışıklar ile de tamamlayabilirsiniz.

 

 

Duvar Işıklandırmaları

Çocuk odaları yanı sıra avizeler, uyku ve çalışma odası olarak kullanıldığı içinde buna uygun şekillerde yapılmalıdır. Çocuk odalarında dikkat edilmesi gerek ışıkların direkt çocuklarınıza gelmemesidir. Daha soft ve duvarlara yansıtılan ışıklandırma ve aydınlatmalar kullanabilirsiniz.

 

Stickerler & Yapışkanlı Süsler

Çocuk odası

Esasında sticker dediğimiz şey yapışkanlı süslerdir. Bilmeyenler için ayrı olarak da yazmak istedir. Basit sticker modelleri ile duvarlarınıza farklı havalar katabilirsiniz. Renkli yapışkanlar harfler, ağaçlar, çiçekler, güneş, yıldız, ay ve sevimli kahramanlar gibi birçok şekilde satışa sunuluyor.

Çocuk odası duvar dekoru için hazırladığımız bu yazıya da bir göz atmanızı tavsiye ederiz:

Renkli Raflar

Erkek çocuk odası dekorasyonu

 

Raflar hem duvar dekorasyonunda etkili olurken aynı zamanda saat ve bazı aksesuarları koymak için de çok işe yarıyor. Aynı zamanda odaya güzel bir hava katıyor. Ayrıca bebek odaları modelleri içinde ışıklar bebeklerinizin ilgisini çekecektir.

Oyun Odası Dekorasyonu

Son dönemde daha sık tercih edilmeye başlanan oyun odaları her geçen gün giderek popüler hale geliyor. Çocuklarının evdeyken keyifli ve özgür şekilde vakit geçirmesini isteyen aileler evlerindeki bir odayı oyun odası olarak ayırıyor ve buna uygun olarak dekorasyon yapmak gerekiyor. Bu noktada bazı püf noktalardan bahsetmekte fayda var.

 

 

Güvenlik

Oyun odası yaparken ilk olarak dikkat etmeniz gereken noktada güvenlik olmalı. Çocuğunuzun uzun müddet muhtemelen de ya kendi başına ya da arkadaşlarıyla vakit geçireceği bir ortamda güvenlik önlemlerini almakta fayda var. Öncelikle oda içerisinde kenarları sivri ve keskin eşya, obje bulunmaması gerekiyor. Çocuğunuzun bunlarla kendine zarar verebileceğini aklınızdan çıkartmamalısınız. Ayrıca üzerine düşebilecek, devrilebilecek eşyalarında önlemini almakta fayda var.

 

Oyun odası için mobilya seçimi

Eşya Seçimi

Söz konusu oda bir oyun odası ve bu yüzden de içinde ona uygun mobilya ve eşyalar bulunmak zorunda. Yani oyun odası yaparken odaya gereksiz yere koltuk vs yerleştirmenin bir mantığı yok. Çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılayabilecek az sayıda eşya işinizi görecektir. Eşyaların az olmasının temel sebebi ise çocuğunuzun oyun oynayabileceği boş ve geniş bir alan elde edebilmekte yatıyor. Küçük bir masa ve sandalyeler, oyunları içine koyabileceğiniz eşyalar bu noktada yeterli olacaktır.

 

Ahşap çocuk odası dekorasyonu

 

Renk Seçimi

Oyun odası dekorasyonu yaparken canlı renklere yer vermekte fayda var. Bu sayede çocuğunuza daha pozitif bir ortam hazırlayabilirsiniz. Duvarlara yerleştireceğiniz renkli resimler ise çocuğunuzun odayı daha da fazla sevmesini sağlayacaktır.

 

Çadırlı ranza örnekleri

 

Çocuk Odası Halı Modelleri (TIKLAYIN)

 

Zemin Kaplaması

Zemin kaplaması yaparken de zemini yumuşak hale getiren ürünleri tercih etmeniz gerekiyor. Bu sayede nispeten yumuşak olan zeminde çocuğunuz oyun oynarken kendine zarar verme ihtimali de en aşağıya çekilecektir. Zemin için sünger de düşünebilirsiniz. Marmarakoltuk.com hem sünger ve hem de kaplama yapan nadir firmalardan biridir. Dilerseniz kendileri ile daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Çocuk için çocuk odası tasarımları

Çocuk için oyun odası dekorasyonu

Çocuk odası dekorasyon fikirleri

Çocuk odası dizaynları

Çocuk odası için yaratıcı fikirler

Çocuk odası yazı tahtası modelleri

Çocuk oyun odaları

Çocuk oyun odası dizaynı

Dekoratif çocuk odaları

Evde oyun odası dekorasyonları

Evde oyun odası örnekleri

Oyun alanlı çocuk odası dizaynı

Trend çocuk odası mobilyaları

Trend çocuk odası dekorasyonları

Renkli çocuk odası dekorasyonları

Oyun odası dekorasyonları

Oyunlu çocuk ranzası modelleri

Oyuncak odası düzenleme fikirleri

Tüm örnek çoçuk odası dizaynı modellerini incelemek için aşağıdaki galeriyi tıklayabilirsiniz.

 

Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın