Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri ve Örnekleri

 

Çocuk odası dekorasyonlarında dikkat etmeniz gereken birçok detay vardır. Bu detaylar çoğu zaman dikkatten kaçabilse de aslında son derece önemlidir. Fakat birkaç püf nokta sayesinde hem çocuğunuzun güvenliğini sağlayabilir hem de güzel bir görüntü elde edebilirsiniz. Onlarca örnek tasarım eşliğinde hazırladığımız çocuk odası dekorasyon fikirleri isimli yazımızda sizin için bazı fikirler sunuyoruz.

 

Çocuk Odası Kayık Yatak Modelleri

 

Çocuk odaları dekorasyonu yaparken dikkat etmeniz gereken konuların başında koyu renkli mobilyalardan uzak durmanız gelir. Daha sonra kalabalık eşya ve aksesuarlar seçimi yapmayın. Bu hem dekorasyon açısından hem de çocuk sağlığı açısından geçerli bir kuraldır.

 

cocuk odasi ornekleri

 

Çocuk Odası Düzenleme

Üretken Olun

Çocuk odası dizaynları konusunda belli kalıplara sıkışıp kalmak zorunda değilsiniz. Yaratıcı olmanız hem görüntü itibariyle daha güzel sonuçlar elde etmenizi sağlar hem de çocuğunuzun zihinsel olarak pozitif yönde gelişimi sağlanabilir. Bu noktada odadaki yatağı bir çadıra benzetebilir ya da yatağı bir sandal olarak tasarlayabilirsiniz.

 

erkek cocuk odasi dekorasyonu

 

İşlevsellik

Eğer ki çocuk odası tasarımları için plan yaptığımız oda çok büyük değilse odada yer alacak hem mobilyanın birden fazla özelliği olmalı ki yerden tasarruf edebilesiniz. Yatağın kullanılmadığı zamanlarda duvara gömülebiliyor olması yerden tasarruf sağlarken aynı zamanda yatağı kapattığınızda ortaya çıkacak bir masa da ders çalışmak için kullanılabilir.

 

cocuk odasi ev modeli

Çocuk Odası İçin Renk Seçimi

Çocuk odası düzenleme konusunda renk seçiminde genelde erkekler için mavi, kızlar için ise pembe renk tercih edilebilir. Fakat çok abartıya kaçılmadığı müddetçe farklı renklerin oda içerisinde yer alıyor olması çocuğun gelişimi için de pozitif etkiye sahiptir. Bu yüzden odanın genelini sade, bir duvarı ise renk köşesi olarak seçip ona göre dekore edebilirsiniz.

 

kirmizi cocuk odasi

 

Çocuk Odası Dekoru Yaparken Oyun Alanları Oluşturun

Çocuk odası dekorasyon ürünleri seçerken hem oyun oynayıp hem de odaya değişik aksesuarlar oluşturabilirsiniz. Çocuklarınızın oyun çağında kendilerini geliştirmeleri ve zekalarını geliştirmelerinde güzel zaman geçirmelerini sağlayan karton evler oldukça ilgi çekici gözüküyor. Karton evler basit dursa da son derece tehlikesiz ürünler olarak göze çarpıyorlar.

 

arabali cocuk odasi tasarimi

   

 

cocuk odasi

 

Çocuk odası dekorasyonu her zaman için problemli olmuştur. Hem çocuğunuzun sevebileceği hem de sizin işinizi kolaylaştıracak tarzda bir çocuk odası seçmek düşünüldüğünden çok daha meşakkatli bir süreçtir. Son dönemde popülerliği giderek artan çocuk odası modelleri ise kafanızda bazı fikirlerin oluşabilmesi açısından size kolaylık sağlayacaktır.

 

SORU VE ÖNERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ YORUM PANELİNİ KULLAN

👇

pembe cocuk odasi

 

Çekmeceli Merdiven Çocuk Odası Modelleri

Çocuk odasında ranza kullanma fikriniz varsa ve bunu işlevsel modellerle yapmak istiyorsanız o zaman çekmeceli merdivenlerin olduğu ranzalara yönelebilirsiniz. Ranzanın üst katına, yan taraftan basamaklı merdivenlerinle çıkılan bu modellerde basamakların her birisi çekmece olarak kullanılabiliyor. Böylece size çocuklarınızın eşyalarını koyabileceğiniz de bir alan açılmış oluyor.

Çekmeceli Merdiven Çocuk Odası Modelleri

Erkek Çocuk Odası Modelleri

Erkek çocuklar için oda tercihinde bulunurken belli başlı öğelere odada yer vererek çocuğunuzun odasını çok ama çok sevmesini sağlayabilirsiniz. Bunun en güzel örneği ise araba görünümündeki yataklar diyebiliriz. Odak noktası olarak kullanılan araba görünümlü yatağın yanı sıra odanın içerisinde erkek çocukların sevdiği araba, futbol figürlerine yer verebileceğinizi unutmamalısınız.

 

Erkek Çocuk Odası Modelleri

 

Kız Çocuk Odası Modelleri

Kız çocuklarda ise durum nispeten biraz daha farklı diyebiliriz. Pembe rengin ağırlıklı olarak kullanıldığı oda dekorasyonlarına Hello Kitty gibi sevilen figürler eklenebilir. Perdelerden halıya kadar birçok şeyin pembeye bürünmüş olması kızınızın fazlasıyla hoşuna gidecektir.

 

Kız Çocuk Odası Modelleri

 

Kaydıraklı Çocuk Odası Modelleri

Çocuk odasında ranza kullanacaksanız şayet kaydıraklara da yer açabilirsiniz. Şöyle ki, ranzanın üst katına merdiven ile çıkıp, aşağıya inerken bir kaydıraktan kayarak inilebiliyor. Tek çocuklu evler için ranzanın üst kısmı yatak, alt katı ise masa vb şeylerle değerlendirilebilir. Üstelik kaydıraklı yataklar çocuğunuzun sabahları yataktan çok daha kolay kalmasını sağlayacaktır.  

Kaydıraklı Çocuk Odası Modelleri

Çocuk Odası Dekorasyon Ürünleri

 

Çocuklar hayal dünyasında yaşarlar ve hayallerinde kaleler, prensesler, arabalar, olağanüstü evler, kulübeler, ormanlar gibi birçok şey vardır. Onların hayal dünyasına katkıda bulunmak önemli… Çocuğunuzun hayal gücü her zaman onun yatak odasında başlar. Çünkü, onların kendilerine özel küçük bir dünyadır yatak odaları. Bu yüzden çoğu çocuk mobilya üreticileri çocukları şaşırtmak için yaratıcı yatak tasarımları üretmeye başladı. Yatakta özellikle hayal dünyasına uygun eğlenceli temalar kullanılarak tasarlanıyor böylelikle çocukların ilgisi çekiliyor.

 

beyaz cocuk odasi

 

Kızların hayal dünyası prenses masalları üzerine kuruludur. Bu yatak tasarımlarında prenses masallarından etkileniliyor Genellikle bu sevimli yatak modellerinde pembe ve mor gibi büyüleyici renkler hakim. Erkekler ise araba düşkünüdür. Bu yüzden tasarımlar da yarış arabaları, kamyonlar, otobüsler, ambulans, otomobiller, polis arabaları gibi temalar kullanılıyor. Kısacası birçok seçenek söz konusu.

 

mavi cocuk odasi

 

Araba ve prenses yatakların yanı sıra, kız ve erkek çocukların odalarına uygun değişik yatak şekilleri de bulabilirsiniz. Küçük maceracılar için orman yatak, tekne yatak, kulübe yatak ve diğer birçok çarpıcı fikirler de yatak bulabilirsiniz; seçenekler neredeyse sonsuz. Size sadece çocuğunuzu mutlu etmek kalıyor.