Salon Boya Renkleri

3.873

Salon için En Çok Tercih Edilecek Renkler

Klasik ve modern salon dekorasyonunda renk seçimi oldukça önemlidir. Doğru renk seçimi ve kombin yaptığınızda harika bir salon tasarımına sahip olursunuz.

Evinizin en güzel köşelerinden birisi olan salonda renk konusunda karar vermeden ilk önce odanızın güneş ile ilişkisini hesaplamalısınız. Yani salon aydınlık mı karanlık mı?

Salon dekorasyonu modellerinde önemli olan mobilyaların ve aksesuarların uyumudur. Aynı zamanda dekoratif salon modellerinde duvar renkleri, zemin döşemesi ve tavan dekorasyonu da istediğiniz salon dekorunu oluşturmaktadır.

Salon dekorasyon örnekleri 2020

Salon dekorasyonu fikirleri için galerimizde ki çeşitli modellere ve mobilya seçimlerine göz gezdirebilirsiniz. Salon boya renkleri ve duvar dekorasyonu modellerinde sticker duvar kağıtlarını, manzaralı duvar kağıtlarını ve taş duvar modellerini kullanabilirsiniz. 2019 Salon dekoru içerisinde koltuk takımları, dresuar, yemek masası, tv ünitesi ve vitrin gibi seçenekler bulunmaktadır.

İkea ev dekorasyonu 2020 yılının en trend modellerinden meydana gelen her türlü ev eşyasından oluşmaktadır. Eşyaların çeşitli modellerine İkea mağazasından ulaşarak sezonun en trendlerini ev dekorunda hemen sergileyebilirsiniz.

Doğtaş chester koltuk modelleri

Samimi ve iç açıcı..

Eğer salonunuz aydınlık bir şekildeyse o zaman işiniz basit. Basit derken şunu kastettim renklendirme konusunda yapabileceğiniz çok şey var demektir. Koyu renkler de kullanabilirsiniz açık renklerde. Tercih size kalmış. Eğer ki mobilyanızı almamışsanız kafanızdaki modeli ve rengi canlandırmalısınız. Duvar renginiz mobilyanıza ne kadar uyum sağlıyorsa eviniz o kadar ferah görünecektir. Duvar la mobilya arasındaki renk uyumu çok önemlidir. Eğer ki mobilyanız zaten var ise o zaman işiniz biraz daha zor çünkü renk skalanızı mobilyanıza göre belirlemeniz gerekiyor.

Kısaca anlatmak gerekirse güneş alan bir salon için açık veya koyu bir renk güneş almayan salonlar için illaki açık renk şart.

Salon dekorasyonunun en önemli parçası kuşkusuz mobilyalar. Salon mobilyası seçerken de birçok kişinin ilk dikkat ettiği nokta renk oluyor. Salon mobilyaları baz alındığında renk skalası bir hayli geniş olmakla birlikte nasıl bir görüntü elde etmek istediğinize bağlı olarak renk seçenekleri de değişkenlik gösteriyor.

 Son Moda İç Cephe Boya Renkleri (TIKLAYIN)

Canlı renklerde salon mobilyası

Sade Görüntü: Salonunuz küçükse ve sade bir görüntü elde etmek istiyorsanız salon mobilyasında açık tonlara yönelmeniz gerekiyor. Açık tonlar salonun daha geniş ve ferah görünmesini sağladığı gibi sade görüntünün oluşmasını da sağlayacaktır. Bu noktada beyaz, pudra, yavruağzı ve bebek mavisi gibi seçenekler ön plana çıkıyor.

Sade salon mobilyaları

Şık Görüntü: Salonda önceliğiniz şıklıksa şayet o zaman renk konusunda daha cüretkâr olmakta fayda var. Kırmızı, siyah, pembe, yeşil ve bordo gibi renkleri bölgesel olarak kullanarak şıklığı ön plana çıkartmak mümkün olabilir. Fakat bu saydığımız renkleri kullanırken dikkatli olmakta fayda var. Aşırıya kaçılırsa göz yoran sonuçlar elde etmenizde mümkün.

Klasik Görüntü: Dekorasyonunuzu klasik tarzda yapacaksanız o zaman farklı renklere yönelmek gerekecek. Mor, altın sarısı, pembe ve gene bordo klasik dekorasyonun temellerini oluştururken bunları beyaz, ten rengi ve sarılarla birlikte kullanmakta fayda var.

Klasik salon mobilyaları

Modern Görüntü: Modern bir görüntü elde edebilmek adına canlı tonları bir arada kullanabilirsiniz. Birkaç rengin bir arada kullanıldığı koltuklar, halılar ya da duvar kağıtları bu noktada modern görüntü vurgusunu arttıracaktır.

Modern salon dekorasyonu

Bir Ev Hayal Edin Hayalinizdeki gibi

Hayalizde ev tasarımı ve hayalini gözlerinizle görmek ister misiniz? Evlerin genel olarak yaşam alanları olarak fazla vakit geçirilen kendimizi dinlediğimiz yerlerin olması yanı sıra buralarda dekor bakımından keyfimize hitap eden şekillerde dizayn etmek içinde uygulayabiliriz.

Evlerin genel olarak iç oturma gurupları ve salonları boş olması demek sadelik yanı sıra daha rahat yaşam alanları sevenler için güzel gelebilir. Bazıları ise evlerini obje ve eşyalar ile tıka basa doldurabilir. Herkesin kendi yaşama tarzını eleştirebiliriz. Ancak burada önemli olan eşyaların duvar ve perdeler dahil hepsinin uyum içinde olmasıdır.

Salon dekorasyonunda en önemli detay kuşkusuz tercih edilecek renklerdir. Bu renkler içerisinde de temelde duvar renklerinin büyük önem arz ettiğini hatırlatmakta fayda var. Peki, ideal bir dekorasyon için duvarlarda hangi renkleri tercih etmemiz gerekiyor? Renk seçiminde nelere dikkat etmeliyiz? Bu gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

 

En güzel duvar boya renkleri (TIKLAYIN) 

Salon için renk kombinleri önerileri

Küçük Salon Boya Renkleri: Günümüzde birçok evin salonu istenilen standartlarda değil. Evlerin önemli bir kısmında salonlar küçük olduğu için renk tercihinizi katiyet açık tonlardan yana yapmalısınız. Bu sayede salon çok daha geniş ve ferah görünecektir. Aksi halde koyu renk tercihi zaten küçük olan salonu daha da küçültecek ve sizi bunaltacaktır.

Büyük Salonlar İçin Renk Seçimi: Büyük salonunuz varsa şayet renk seçiminde çok daha rahat davranabilirsiniz. Geniş salonlar da renk skalanız daha geniş olacak ve istediğiniz hemen her rengi kullanabilirsiniz. Bu noktada duvarları tamamen koyu renklerle boyamaktansa bir duvarda koyu tercih etmek daha mantıklı olacaktır.

TV Ünitesi Arkası Boya Seçimi: İster küçük bir salonunuz olsun isterseniz de büyük, TV’nin arkasındaki duvarı koyu renklerde boyamakta fayda var. Bunun sebebi ise televizyon izlerken arkadaki koyu rengin güzel bir fon oluşturacak olmasıdır.

Ayna Kullanımı: Küçük salonları daha geniş göstermenin püf noktalarından birisi açık renkleri tercih etmekken, bunun yanı sıra salonda ayna kullanmakta ortamı daha ferah gösterecektir. Karşılıklı yerleştirilen aynalar ya da bir duvardaki büyük ayna tercihi istenilen sonuçları verecektir.

Salon duvar boyama dikkat edilmesi gereken noktalar:

Evininiz boyamadan önce ev boyama yöntemlerini bilmelisiniz. Ev boyama teknikleri konusunda filli boya size çözümler sunuyor. Evinizin şimdiki boyası size huzur vermiyor mu? Yada değiştirmek mi istiyorsunuz? O zaman şimdi filli boya renklerinden yardım almalısınız. Çekici ve canlı renkler ile evlerinizin enerjisini renklerden alabilirsiniz. Doğru sçeim yapmak için gereken öneriler. Bulunduğunuz yerlerdeki renkleri sıralayın.

Daha sonra mobilyalarınızı ve perdelerinizin renklerini uyumlu bir biçimde yapmalısınız. Ayrıca renklerinizi seçerken farklı mekanlarınızdan ilham almalısınız. Bulunduğunuz ev ve mekanlarınızda detaylarda önem taşır. Öncelikle göze hitap etmesi önemlidir. Duvar kağıtları yada bordürler kullanmanız pencereleriniz için de pervazlarınızı duvarlara göre açık tonlarda yapmanız bunu ön plana çıkaracaktır. Farklı bir öneri olarak da odalarınızdaki renkler arasında bir bağlantı kurmanızdır. Odayı boyadıkdan sonra diğer odalarınızıda ayrı renkler arasında boyasanız dahi bir uyum ve geçiş yakalamak gerekir. Oturma odaları için ise daha canlı renk tonları tercih edebilirsiniz.

Salon Duvar Renkleri 2020

Dilerseniz 2019 ve 2020 için duvar boyası firmalarının hazırladığı boya kartela modellerini beraber inceleyelim. Buradaki renk katalogu örnekleri size karar verme aşamasında yardımcı olacaktır.

Sade salon mobilyaları

Modern Salon Koltuk Takımı Modelleri

Şık Salon Tasarımları (TIKLA)

 

Boya markaları hakkında bilgi almak aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

En Kaliteli Boya Markası Hangisi? (Tavsiyeler)

 

FERAH SALON MODELLERİ İÇİN TIKLAYIN

Salon duvar boya renkleri ve kataloğu örneklerini tam boy görmek için resimleri tıklayabilirsiniz.

EN GÜZEL DÖŞEMELİK VE PERDE KUMAŞLARI (TIKLA)

 

SORU VE ÖNERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ YORUM PANELİNİ KULLAN

👇  
Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Mobilya Hocası

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın