Salon Dekorasyon Fikirleri ve Örnekleri

Salon içi dekorasyon örnekleri sunduğumuz yazımızda sizin için yardımcı fikirler ve önerilerde bulunacağız. Salonlar evimiz içerisinde en çok kullanılan alanlardır. Evimizde en çok vaktimizi bu alanlarda geçirdiğimiz için dekorasyon konusunda dikkatli olmakta fayda vardır.

Salon içi dekorasyon örnekleri sunduğumuz yazımızda sizin için yardımcı fikirler ve önerilerde bulunacağız. Salonlar evimiz içerisinde en çok kullanılan alanlardır. Evimizde en çok vaktimizi bu alanlarda geçirdiğimiz için dekorasyon konusunda dikkatli olmakta fayda vardır.

 

 

Aşağıda salon dekorasyonu fikirleri noktasında tavsiyelerimizi yazdık, sizde ihtiyacınız ve bütçeniz dâhilinde göze hoş görünen dekoratif ürünler ile salonunuza hoş bir şekilde tasarlayabilirsiniz. Şimdi birkaç önemli noktaya daha değindikten sonra en güzel salon dekorasyon örneklerini inceleyebilirsiniz.

 

Yeni Salon Dekorasyonu

 

Salon dekorasyonunda aslında tahmin ettiğinizden çok daha fazla detay olduğunu belirtmekte fayda var. Salonlar gelişi güzel hazırlanabilecek yerler değil ve mutlaka özen göstermeniz gerekiyor. Bu yüzden de salon fikirleri noktasında dekorasyonda nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair birkaç noktaya değineceğiz.

 

 

Tarza Karar Verin

Salon dekorasyonunda mobilyalar, halı ve perdeler gibi şeyleri almadan önce ilk olarak tarzınıza karar verin. Salonun nasıl bir havaya bürünmesini istiyorsunuz? Klasik bir dekorasyon mu yapacaksınız yoksa modernliğe mi önem vereceksiniz. Retro tarzı dekorasyonlar ilginizi çekiyor olabilir ya da country tarzını deneyebilirsiniz. Kısacası isteklerinizi göz önünde bulundurarak bir karar vermek gerekiyor.

 

Modern Salon Dekorasyonu

 

Araştırma Yapın

Salon dekorasyonunda ilk olarak tarza karar verdiniz. Şimdi işin uygulama kısmına geçiyorsunuz. Fakat bu noktada kafanızdakini salona yansıtabilecek olan ürünleri nerede bulabileceğinizi araştırmak gerekiyor. Ya da dekorasyon için profesyonel bir yardım alacaksanız kimi tercih edeceğinizi de kafanızdaki tarza uygun çalışmalara göz gezdirerek karar vermelisiniz.

 

 

SORU VE ÖNERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ YORUM PANELİNİ KULLAN

👇

İşlevsellik

Sizlere dekorasyonla ilgili bugüne kadar birçok konuda işlevsellikten bahsettik. Salon dekorasyonunda da işlevsellik önemli. Fakat burada işlevsellikten kastımız biraz farklı. Şöyle ki, salon dekorasyonunu tamamladınız ve kullanıyorsunuz. Fakat bir süre sonra dekorasyondan sıkılabilir, değişiklik ihtiyacı hissedebilirsiniz. Böyle zamanlarda daha önceden seçtiğiniz mobilyalar ya da ürünler farklı dekorasyonlarda kullanılabilecek tarzda olursa şayet, salondaki değişiklikleri çok daha kolay ve maliyeti düşük olacak şekilde tamamlayabilirsiniz. Modern salon tasarımlarını incelediğinizde bu detayı da göz önünde bulundurmalısınız.

 

Salon Dekorasyonu

 

Salonda Mobilya Yerleşimi Nasıl Olmalı? (Salon yerleştirme örnekleri modelleri)

Ev dekorasyonu yaparken en çok dikkat edilen mekanlardan birisi salonlardır. Söz konusu salonlarda en önemli detay mobilyaların nereye yerleştirileceğidir. Bu yüzden salonu dekore ederken eşyaları nereye koymanız gerektiğini iyi bilmelisiniz.

   

 

 

Odak Noktası

Salonlarda eşya yerleşimi yapmadan önce ilk olarak odak noktanızı seçmeniz gerekiyor. Odak noktasından kastımızda salondaki koltukların yönünün dönük olduğu taraftır. Bunun belirlerken de mesela salonunuzda güzel bir manzaraya sahipseniz, koltukları bu manzarayı görebileceğiniz pencereye döndürüp yerleştirebilirsiniz. Alternatif olarak şömine vb şeyler de odak noktası seçilebilir. Bunların hiç birisi yoksa TV ünitesinin olduğu duvar odak noktanız olacaktır.

 

 

Simetri

Salon dekorasyonunda düşülen en önemli hatalardan birisi de eşyaların salonun belli bir kısmına yığılmasıdır. Bu durum oda da belli bir noktayı fazlasıyla dolu, belli bir noktayı ise fazlasıyla boş yapmanızla sonuçlanacaktır ki böylesi durumlar asimetrik bir görüntünün oluşmasına neden olur. Asimetrik görüntü de güzel bir sonuç elde edilmesini fazlasıyla zorlaştıracaktır. Aşağıda hazırladığımız salon dekorasyon örneklerini inceleyerek siz de fikir edinebilirsiniz.

 

 

Koltukların Konumu

Salon dekorasyon fikirleri noktasında dikkat etmeniz gereken diğer bir konu da koltuk yerleşimi yada koltukların konumudur. Koltukları yerleştirirken birbirlerinden uzak olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun sebebi ise koltukları birbirine uzun olduğunda ortaya soğuk bir görüntünün çıkacak olmasıdır. Maalesef ki ülkemizde koltukları duvarlara dayamak gibi görün adetimiz var ve bunun sonucu olarak da koltuklar birbirinden uzak kalıyor ve soğuk bir görüntü ortaya çıkıyor.

 

 

Ev Salon Dekorasyon Modelleri İçin dikkat etmeniz gereken

  • Salon dizayn fikirleri listemizin ilk tavsiyesi; salonu açık bir renkle boyamalısınız. Çünkü koyu renkler iç karartırken açık renkler ferahlık sağlar. Bu nedenle salon duvar boyamasında açık renkler kullanmanı öneniririz.
  • Salon içerisinde yer alan mobilyalar birbiri ile uyumlu olmak zorundadır. Salon dekorasyonu önerileri içinde en önemli maddelerden biri: Mobilyalara göre perde ve halı seçimi yapmalısınız.
  • Mobilyaların birbiri ile olan uyumu eve şıklık katacağı gibi göz de yormayacaktır.
  • Salonlar en çok vakit geçirdiğiniz alanlar olduğu için kaliteli ve teknik servisi gelişmiş olan garanti süresi uzun olan ürünleri tercih etmelisiniz. Salon için alacağınız mobilyaların işlevsel ve bol özellikli olmasına dikkat ediniz. Görüntüsü çabuk bozulan kalitesiz koltuk ve mobilyaların odanın görüntüsünü bozacağını unutmayın.
  • Salon dekorasyonunda küçük aksesuarlar ile ortama renk katabilirsiniz. Aşağıda modern salon dekorasyon fikirlerinden ip uçları verirken bu konuya tekrar döneceğiz. Hatta sizin için güzel aksusurlar bulabileceğiniz bir sayfanın linkini de ekledik.
  • Sonradan ihtiyaç olabilecek hoparlör, ışıklandırma sistemi ve internet kablolarını önceden döşettirmeniz daha sonra dekorasyonu bozmamanızı sağlayacaktır. Bu hem temizlik hem de görüntü açısından son derece önemlidir. Dekorasyon yaparken uzun vadeli düşünmeli ve sonradan ihtiyaç olabilecek her şeyi planlamaya dahil ederek hareket etmelisiniz.

 

Salondekorasyon

 

Salon Dekorasyonları

Evinizin görünümü uzun süredir aynı ve bu içinizi mi sıkıyor? Belki üşengeçlik, belki değişikliğe karşı soğuk bakış açısı, belki bütçe sebebiyle evinizi yenilemekten çekiniyorsanız bu yazı size göre. Salon dekorasyonları için de bir moda anlayışı var ve her yıl yenilikler bize göz kırparken evimizde değişiklikler yapma isteği ile  dolarız. Ancak her yıl mobilya ve ev eşyalarını değiştirmek mümkün değildir. Buna hem bütçemiz yetmez hem de uzun ömürlü ev eşyalarına vadesi dolmadan evimizden çıkartmak israfa yol açar. Ancak yine de modayı takip etmek adına ufak tefek değişikliklere gidilebilir. Bu değişiklikler mobilya üzerinden olmasa da aksesuarlar yoluyla evde çok büyük bir değişim hissi yaratacaktır. Duvar kağıdı kaplatmak, kırlentleri değiştirmek, örtü ve aksesuarlarda değişikliğe gitmek gibi küçük dokunuşlarla neler yapılabileceğine inanamayacaksınız.

 

Salondekorasyon

 

Salon dekorasyonları dışında, yatak odası ve banyo mobilyalarınızı, banyo fayanslarınızı seçerken her renk ile uyumlu olabilecek bir renk olmasına dikkat ederseniz evinizde renk değişikliği yapmak istediğinizde bunu mobilyalarınıza uyan aksesuarlarla yapabilirsiniz. Örneğin banyonuzun fayanslarında ve banyo dolaplarınızda beyaz rengi kullanırsanız banyonuza dilediğiniz rengi verebilirsiniz. Kırmızı, pembe, mavi, yeşil, siyah… Hangi rengi istiyorsanız yere o renklerde bir paspas sererek, istediğiniz renkte sabunluk ve havlular koyarak beyaz banyonuzda her an değişiklikler yapabilirsiniz. Aşağıda sizlerin evinizdeki en önemli alanlardan birisi olan oturma odası ve salonunuzu kolay adımlarda yenileyebilmeniz için Mobilyahocasi.Com’dan öneriler ve salon dizaynı modelleri…

 

Salondekorasyon

 

Salon Dekorasyon Fikirleri

Zaman hızla akıp geçerken ve etrafınızdaki bir çok şey değişirken, yenilenirken, en çok huzur bulduğunuz ve zamanınızın çoğunu geçirdiğiniz oturma odanızı ve salonunuzu yenilemek evinize ve size canlılık getirecektir.

İşte minik bütçelerle yapılabilecek 6 adımda salon yenileme kılavuzu:

 

Minik Bütçelerle Oturma Odanızı 4 Adımda Yenileyin 0

 

Yenilemeye oturma odası veya salondan başlamamızın temel sebebi, evde zamanın en çok geçtiği odalardan iki tanesinin bu odalar olması. Filmlerin ve programların bu odada izlendiği, evdekilerin bir araya geldiği, sohbet ettiği ve bol bol zaman geçirdiği, kimi zaman çalıştığı, çoğu zaman rahat kanepe ve koltuklara sahip olan hayati noktalar da diyebiliriz. Bu sebeple bu odayı minik değişikliklerle yenilemek öncelikli görevimiz. 6 adımlık salon dekorasyon fikirlerine başlayalım:

 

1. Salon Perdesi Yenileme

 

Minik Bütçelerle Oturma Odanızı 4 Adımda Yenileyin 1

 

Perdeler duvarlardan sonra odada en çok yer kaplayan ve en fazla göz önünde olan eşyalardan biri. Estetik olarak perdeler odanıza büyük bir etki yaratabilir. Perdelerin rengi ve tasarımı odanızdaki tüm temayı bile değiştirebilir. Belki bilmiyorsunuz ama perdenin malzemesi odadaki ışık ve ısıya birebir etki edebilir. Bu yüzden perdenin kumaş/malzemesi de seçiminizi yaparken dikkat etmeniz gerekenlerden. Oturma odası ve salondaki değişikliğe perdelerinizden başlayabilirsiniz. Odanızdaki mobilya ve eşyaların renklerine uyumlu olarak, şu an kullanıyor olduğunuzdan farklı bir renk seçmek odanıza yenilik getirecektir. Perdelerinizde gerçekleştireceğiniz bir yenilik (değişiklik) oturma odanızdaki atmosferi temelden ve hızlı şekilde değiştirecektir.

 

2. Kırlentlerle Hareket Kazandırın

 

Minik Bütçelerle Oturma Odanızı 4 Adımda Yenileyin 2

 

Salon dekorasyon fikirleri konusunda bir diğer maddemiz kırlentlerdir. Basit ama etkili. Duvar renklerini veya mobilyaları değiştirmek her zaman kolay ve hızlı bir çözüm olmayabilir. Odanıza kolay ve ekonomik bir şekilde makyaj veya değişiklik yapmanın yolu kırlent ve dekoratif yastık seçenekleri olabilir. Doğru seçimlerde bu küçücük değişiklik ve eklentiler köklü ve göze çarpan etkiler yaratabilirler. En güzel yanı ise hoşunuza gitmediğinde veya sıkıldığınızda çok kolay değişiklik yapabileceğiniz eşyalar olmalarıdır. Oturma odanızı yenilemek için kırlentler ve dekoratif yastıklar en kolay ve ekonomik çözümlerin başında geliyor.

 

 

3. Koltuk Şalı İle Farklılık Oluşturun

 

Minik Bütçelerle Oturma Odanızı 4 Adımda Yenileyin 3

 

Koltuk ve kanepelerinizin üzerinde odanıza renk katacağına ve yenilik getireceğine emin olabilirsiniz. Koltuk şalları fonksiyonaliteleri dışında, bulundukları alan ve noktaya küçük dokunuşlar katabilen ve özellikle renk açısından farklılık sağlayabilen eşyalar.

Gerek üzerinde durduğu kanepe ve koltuk, gerek ise odanın geri kalanında dikkat noktası haline gelebilecek bir dekoratif eşya olarak kullanmak çok kolay. Tıpkı kitaplar gibi. Kullanılmadığı zamanda bile dekorasyona ve tasarıma katkı sağlayabilen eşyalar. Odanızı yenilemek için koltuk şallarından başlamak hem ekonomik, hem de kolay bir başka çözüm olacaktır.

 

4. Dekoratif Aksesur Kullanın

 

Minik Bütçelerle Oturma Odanızı 4 Adımda Yenileyin 4

 

Minik bütçeler, minik değişiklikler, büyük yenilikler!

Dekoratif aksesuarlar oturma odası ve salonun olmazsa olmazları. Boyutları ve fiyatları odanıza katacaklarının yanında devede kulak kalıyor. Ufacık bir aksesuar doğru yerde doğru şekilde kullanıldığında beklenmediği kadar büyük bir etkiyi yaratabilir. Aksesuarları tek başına kullanmak veya bir arada birden fazla aksesuar kullanmak da tercihe kalmış bir seçenekler.

 

EN GÜZEL SALON AKSESUARLARI (TIKLA)

 

Minik Bütçelerle Oturma Odanızı 4 Adımda Yenileyin 5

 

5. Sehpaları Unutmayın

Oturma odanızdaki sehpanın rengini değiştirmek. Oturma odanızdaki sehpanızı eğer uygunsa boyayabilir, boyatabilir veya yenisi ile değiştirebilirsiniz. Genelde mobilyalar ve oturma grubunun tam önünde ve odanın ortasında duran sehpadaki renk değişikliği odadaki atmosferi hızlıca değiştirebilir.

 

 

6. Canlı Çiçeklerden Faydalanın

Salondekorasyon fikirleri konusunda son tavsiyemiz canlı çiçekler yönünde olacaktır. Eğer odanızda önünde yeterli boş alan olan bir duvar varsa, bu bölümü canlı bir çiçek köşesi yaparak odanıza hareket canlılık ve yenilik getirebilirsiniz. Kafes yada ferforje tarzı aksesuarlar ile çiçek köşenize veya evin farklı noktalarına farklı katmanlar ekleyebilirsiniz.

 

 En Güzel Salon Dekorasyonları (TIKLAYIN)

 

Yeni salon dekorasyonu

 

 

 

Salondekorasyon

Salon dekorasyon fikirleri

Salon dekorasyon fikirleri

Salon dekorasyon fikirleri

Salon dekorasyon fikirleri

 

 

Salon dekorasyon örnekleri

Salon dekorasyon örnekleri

Salon dekorasyon örnekleri

Salon dizayn fikirleri

Salon dizayn fikirleri

Salon dizayn fikirleri

 

Salon fikirleri

 

Salon dekorasyon modelleri

Salon dekorasyon modelleri

Salon dekorasyon modelleri

Salon dekorasyon modelleri

 

 Salon Çiçek Köşesi Yapın (TIKLAYIN)

 

Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın