Laminat Parke Temizliği: Ahşap Parke Nasıl Temizlenir?

1.092

Hemen her evde karşımıza çıkan laminat parkeler kullanışlı yapısı ve güzel görüntüsü sayesinde tercih ediliyor. Maliyetler açısından biraz bütçe gerektiren bir uygulama olduğu için de laminat parke yaptırdıktan sonra uzun yıllar kullanabilmek adına temizlik esnasında bazı püf noktalara dikkat etmenizde fayda var. Konuyla ilgili en çok merak edilen sorulardan bazıları şu şekilde: Parke temizliği için ne kullanılır? Parke temizliği nasıl yapılır? Parkeler sirke ile silinir mi? Kararmış parke nasıl parlatılır? Şimdi bu sorulara sırayla cevap verelim.

Laminat parke modelleri

Ahşap Parke Nasıl Temizlenir?

Öncelikle şunu belirtelim ki parkeler yapı gereği leke tutmaz bir yapı sahiptir. Yüzeyinde bulunan cila sayesinde rahat silinir özelliği vardır.

Arap Sabunu ile Parke Temizliği: Arap sabunu deyince bazı kullanıcıların aklına kalitesiz ve alt sınıf bir ürün gelir. Çok pahalı olmadığı için ve markaların reklamlarında geçmediği için birçok ev kadını arap sabunu kullanmak istemez. Halbuki arap sabunu diğer ürünlere göre daha sağlıklı bir üründür. Bir kovayı ılık suyla doldurun, içine yeterli miktarda arap sabunu atın. Suyun ılık olması sabunu daha rahat çözecektir. Sabun çözeldikten sonra, pamuklu bir beze ihtiyacınız olacak. Türk kadınlarının uyguladıkları eski atlet ve pijamalar bunun için biçilmiş kaftandır. 🙂 Bu ürünler pamuklu olduğu için temizliği de güzel yapmaktadır. Kovada ıslattığınız ve suyunu sıktığınız nemli pamuklu bezle yerleri silmeye başlayabilirsiniz.

Laminat parke temizliğinde püf noktalar

# Parke Çamaşır Suyuyla Silinir mi?: Çamaşır suyu gibi kimyasalların içinde asitli bileşenler bulunmaktadır. Bu bileşenler parkenin yüzeyinde bulunan koruyucu cilaya zarar verebilir. Mecbur kalmadığınız sürece çamaşır suyu tarzında deterjanlardan uzak durun. Cildinize temas ettirmeyin.

ÖNEMLİ!

# Son yıllarda temizlik ürünleri satan firmalar televizyon ve internet ortamında çok ciddi bir algı operasyonu yapıyor. Çekilen videolarda öyle bir hava oluşturuluyor ki sanki markanın temizlik ürününü kullandığınızda eviniz doğal bir bahçe havasına dönüşecek. Halbuki tam tersinedir! İşin aslı satılan bu temizlik ürünleri doğallıktan uzak, kimyasal ürünlerdir. Çok deterjan demek çok sağlık demek değildir. Eviniz bir yaşam ortamıdır. Bakterilerin de bu yaşam alanında yerini alması gerekiyor. Bakteriler bilindiği zararlı canlılar değildir. %95’i faydalıdır. Deterjanlar ise kimyasal ürünlerdir.

Laminat parkede püf noktalar

# Temizlik bezi nemli olmalı. Islak değil. Islak bezler parkelerin ek yerlerinde nem bırakır. Nem alan kısımlar zamanla açma yapabilir.

# Zımpara yada benzeri ürünler kullanmayın. Bu tarz ürünler az önce de bahsettiğimiz gibi ahşap parkelerin koruyucu cilasını yok eder.

Parke Temizliği Sirke İle Doğal Temizleme: Laminat parkelerini temizlerken kullanacağınız suyun içine biraz Arap sabunu karıştırıp köpürtebilir, üzerine biraz sirke ekleyerek parkelerini doğal yollarla temizlemiş olabilirsiniz. Bu sayede parkelerde herhangi bir aşınma da olmayacaktır.

Aşındırıcı Kimyasallardan Kaçının: Laminat parke temizliğinde yapılan en önemli hatalardan birisi, normal zeminler için üretilmiş olan yüzey temizleyicileri parkelerde de kullanmaktır. Bu yüzey temizleyicilerinin kiri çıkartmak için aşındırıcı bir yapısı vardır ve bunlar laminat parkelere zarar verir. Bu yüzden de laminat parkeler için özel üretilen ahşap yüzey temizleyicileri kullanmaya özen gösterin.

Parke İle Metalleri Temas Ettirmeyin: Laminat parkenizin uzun yıllar kullanılabilmesi istiyorsanız temizlik esnasında içeriğinde metal bulunan ürünleri kullanmamalısınız. Sert yüzeyli süngerler ya da bezler temizlikte tahminlerin çok ötesinde hasarlar verebiliyor. Bunun yanı sıra laminat parkenin üzerine metal ayaklı mobilyaları yerleştirmekte parkenin ciddi anlamda çizilmesine sebep olabiliyor.

Laminat parke temizlerken nelere dikkat etmek gerekir

Parkeyi Islak Bırakmayın: Her ne kadar günümüzde suya dayanıklı parkeler üretilmiş olsa da, birçok evde hali hazırda eski laminat parkeler kullanılıyor ve bu ürünler suya karşı son derece duyarlı. Temizlik yaptıktan sonra parke yüzeyini asla ama asla ıslak bırakmamalısınız. Mutlak surette kuru bir bez yardımıyla parke zeminindeki ıslaklığı almalısınız.

Kararmış parke nasıl parlatılır?

Şunu belirtelim ki kararmış parkeyi zeytinyağı, ayçiçek yağı gibi ürünlerle parlatamazsınız. İnternette anlatılan bilgilerlere kanmayın. Kararmış parkede yapacağınız işlem, parkenin zımparalanıp yeniden cilalanmasıdır. Bunun için ilk önce kalın dişli zımpara, sonra daha ince dişli ve en son narin yüzeyler için kullanılan zımpara çeşitleri ile pürüzsüz hale getirip cilalıyorsunuz.

BONUS: Ahşap laminat parke temizliğinin dışında siz değerli okuyucularımıza önemli bir not daha düşelim: Birçok kullanıcı koltuk, karyola, çekyat, masa gibi ürünleri parke üzerinde ittirerek yerden kaldırmadan kaydırır. Özellikle bayanlar elektrik süpürgesi ve toz alma işlemlerinden bunu çokça yaparlar. Fakat mobilyanın ayağında en ufak, nokta kadar bir pürüz parkeyi inceden ince çizmeye başlar. Belki gözle göremezsiniz ama o güzelim ahşap parkeleriniz zamanla aşınacaktır.

SAYFANIN ALT KISMINDA BULUNAN YORUM ALANINI KULLANARAK SORU VE ÖNERİLERİNİZİ YAZABİLİRSİNİZ. 👇

Mobilya Hocası

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın