İskandinav Tarzı Ev Dekorasyonu

1.840

İskandinav ev döşeme ve dekorasyon örnekleri sunduğumuz bu yazımızı incelemeniz size daha şık ve uyumlu tasarım yapmanıza yardımcı olacaktır. En çok zaman geçirdiğimiz ailemizle dostlarımızla bulunduğumuz ortam olan evimiz modern bir dizayna ihtiyacı var. Bu değişimi de hep hayaliniz olan bir dekorasyonla yapmak istiyorsunuz bu dekorasyonunun adı İskandinav tarzında olmasını istiyorsunuz çünkü bu dizayn sizi anlatıyor estetlik, yalın, doğal parçalarla birleşen renkleri sizsiniz bu dekorasyon.

İskandinav Tarzında Ev Dekorasyon Fikirleri 0

İskandinav Dekorasyon Tasarımları

İhtiyacınız olan ortamı yaratmak için yumuşak hatları olan preslenmiş ahşap, paslanmaya karşı olan çelik, alüminyumdan yapılmış mobilyalar kullanılır. Salonunuzun arka planı için ahşap yüzeyler oluşturmalı ve pastel gri, beyaz, krem veya bej renkler kullanılmalıdır. Bu mekâna koltuk seçimizin ise ayaklı koltuklar olsun ayakları metal bakır tonları olsun rengi beyaz olsun ve koltukların üstüne rengârenk yastıklar koyun halı seçimizin gri tonları olsun sehpanızda beyaz olsun koltuklarınızla uyumlu olsun. Ayaklı lamba dekorasyona şıklık katacaktır.

İskandinav Tarzında Ev Dekorasyon Fikirleri 1

Duvarlarınızı da boş bırakmayın tablo ve ya modern resimlerle uyum yakalayın. Avizeleri de unutmayın modern Sıcak bir ortam için avize seçimizin doğru olsun. Başka bir İskandinav modelimiz ise beyaz duvarlar beyaz koltuk takımları kalan bütün eşyalar siyah olan bir başka modeldir.  Başka bir İskandinav modeli ise ahşap modeli her şey doğadan ilham alınmış evin içi az eşya ile kaplanmış kilimlere dikkat çekici renkler kullanılmış duvarlar krem eşyalar ahşaptan yapılmış tablolar,  şık sehpalar vazolar modernize edilmiş başka bir İskandinav ev modelidir.

İskandinav Tarzında Ev Dekorasyon Fikirleri 6

Ev dekorasyonunda hangi tarzı benimseyeceğinize kadar vermek ya da bir tarzı yansıtıp yansıtmayacağını seçmek oldukça güçtür. Her tarzın kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunur. Bu yüzden de iyice araştırmak ve güzelce irdelemekte fayda var. Fakat bazı dekorasyonu stilleri var ki Türk toplumuna fazlasıyla yakın ya da en azından kabul edebileceğimiz ölçülere sahip. Bunların başında da İskandinav tarzı ev dekorasyonu geliyor. Sonuçta kimsenin sadeliğe karşı çıkacağını düşünmüyoruz. Duvar Rengi Seçimi: İskandinav tarzı ev dekorasyonu demek sadelik demek. Sadelik dendiğinde de akla ilk olarak kırmızı, yeşil, koyu mavi gibi renkler gelmiyor elbette. Sade bir duvar rengi için seçmeniz gerekenler beyaz ya da açık krem olacaktır. Her iki renkte İskandinav stilinin önemli unsurları olmakla birlikte evin ferah görünmesini de beraberinde getirecektir.

İskandinav Ev Dekorasyonu Püf Noktaları

Mobilya Seçimi: Mobilya seçiminde genel mantık az ama öz eşya olması üzerine kurulabilir. Mobilyalarınız ebat olarak küçük fakat kullanışlı olmak durumunda. Ayrıca sadeliğin ön planda olması sebebiyle renk bakımında beyaz ya da açık tonları seçmeniz gerekiyor. Bu noktada beyaz renkli bir L koltuk takımı işinizi fazlasıyla görecektir. Ya da beyaz üçlü koltuğun yanına uyumlu koltuklar yerleştirerek bu sorunu çözebilirsiniz.

İskandinav Tarzında Ev Dekorasyon Fikirleri 2

Aksesuar Seçimi: İskandinav tarzının en büyük handikabı sadeliği ön plana çıkartmaya çalışırken abartıya kaçıp soğuk ve donuk bir dekorasyona imza atmak. Bu durum hiç kimse tarafından istenmediği gibi önüne geçmesi de tahmin ettiğinizden basit. Sözünü ettiğimiz durumu ortadan kaldırmak adına aksesuarlara yöneleceksiniz. Mesela odaya renk ve canlılık katmak adına koltukların yastık renklerini daha canlı renklerden seçebilirsiniz. Ya da vazo ve diğer aksesuarlarınızın renklerini biraz daha canlı olarak şekilde tercih edebilirsiniz.

İskandinav Tarzında Ev Dekorasyon Fikirleri 3

İskandinav stili dendiğinde akla ilk gelen sadelik olmaktadır. Gereksiz ve göz yoran tüm eşyalardan kurtulmayı gerektiren İskandinav stili dekorasyon, beyaz rengin vazgeçilmez olduğu bir dekorasyon çeşididir. Danimarka, İsveç, Norveç ve Finlandiya gibi kuzey ülkelerinde sıkça kullanılan bir dekorasyon çeşidi olmakla beraber son zamanlarda dünya üzerinde pek çok ülke tarafından benimsenmiştir.

İskandinav Stili Dekorasyon Örnekleri 0

Tipik İskandinav stili dekorasyon örneklerinden bazıları ahşap dolaplar, sandalyeler ve masalardır. Yoğun olarak kullanılan beyaz rengi dengelemek için sıklıkla kullanılan ahşap ayrıntılar, İskandinav tarzı dekorasyonda göze çarpmaktadır. Özellikle mutfaklarda kullanılan ahşap mobilyalar ortama sıcak bir enerji vermektedir. Salonlarda ve oturma odalarında kullanılan İskandinav stili dekorasyon örneklerinden biri de postlardır. Genellikle yerlerde ve duvarlarda kullanılan postlar, rahat ve sıcak bir ortam izlenimi kazandırmaktadır.

İskandinav Tarzında Ev Dekorasyon Fikirleri 5

Kullanışlı ve sade bir alan yaratmak için metal konstrüksiyonlardan da sıkça yararlanılmaktadır. Beyaz rengi dengelemek için oturma odalarında canlı renklerden de yararlanılır. Beyaz bir bütünlük içinde kullanılan canlı renkler, ortama enerji getirmektedir. Genellikle beyaz veya gri koltuklar kullanıldığı için turkuaz, sarı, kırmızı, turuncu yastık kılıfları ve puflar güzel bir uyum oluşturmaktadır. Bu yardımcı dekorasyon ürünleri geometrik desenli olabildiği gibi göz yormayacak derecede çeşitli desenlerde de olabilir. Renkli abajurlar ve avizeler de bu stilin tamamlayıcılarındandır.

İskandinav Stili Dekorasyon Örnekleri 1

Basitliğin ve sadeliğin ön plana çıktığı İskandinav stili dekorasyonda, ortamı bunaltmadan ve göz yormadan aksesuar kullanımı da yaygındır. Odada kullanılan eşyalardaki renklerle uyumlu olarak tablolar sıklıkla kullanılmaktadır. Yeşil yapraklı süs bitkilerinin ve ağaç dallarının da sıklıkla kullanıldığı bu dekorasyon çeşidinde doğallık esastır.

İskandinav Stili Dekorasyon Örnekleri 2

İskandinav Stili Dekorasyon Örnekleri 3

Tüm resimleri görmek için galeriye tıklayınız.


Mobilya Hocası

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın