Oturma Odası Avize Modelleri

Evinizde ihtişamlı bir dekor oluşturmak istiyorsanız avizeler olmazsa olmazınız olacaktır. Bu sebeple oturma odası için avize modelleri arşivimizi incelemenizde fayda görüyoruz. Özenle oluşturulmuş hemen hemen her dekorasyonda göreceğiniz avize modellerinin çeşitleri de gitgide artıyor. Eğer siz de hangi avizeyi seçeceğiniz konusunda kararsız kaldıysanız fikir oluşturmanız açısından bu yazı size oldukça faydalı olacaktır.

Avizelerin uzun bir geçmişi vardır. Ancak eskiden fiyat olarak çok yüksek rakamlarda oldukları için orta kesim kişilerin kullanması neredeyse imkansızdı. Son yıllarda çeşit ve fiyat olarak oldukça geniş bir aralığa sahip olan avize modellerinde kendinize uygun bir model bulmanız oldukça kolay olacak. Görüntü açısından bulunduğu odanın adeta havasını değiştiren avize modelleri, evinizde lüx ve gösterişli bir görünüm oluşturuyor.

   

Oturma Odası İçin Avize Modelleri

En çok kullanılan oturma odası avize modellerine gelecek olursak ise; birçok çeşidin büyük ilgi gördüğünü söyleyebiliriz. Kullanılan avize modelleri de elbetteki odadan odaya farklılık gösteriyor. Siz de avize seçerken hangi odada kullanacaksanız o odanın özelliklerini göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin, geniş bir salona sahipseniz 12’li avize modelleri sizin için ideal olacaktır. Hem oldukça geniş ve asil bir görünüme sahip olmaları hem de geniş odaları aydınlatmak için yeterli olması bu avizeleri ideal hale getiren etken olmuştur.

Avize modelleri genel olarak gümüş ve altın renklerinde bulunsa da son yılın trendlerinde renkli modeller bulabilmeniz de mümkündür. Bunun dışında özel figür ve tasarımlara sahip olan avize modelleri de büyük bir kesimin ilgisini çekiyor. Klasik avize modelleri de yine en çok tercih edilen avize tarzı olmayı başarıyor.

Avizelerin genel bir tarihine şöyle bir bakalım. İlk olarak Avrupa’da, 11. yüzyılda mumlu avizeler karşımıza çıkıyor. Mumlu avizeler özellikle dini binalarda kullanılıyordu. Zaman içinde kokulu avizeler yaygınlaşıyor.

Dekoratif Avize Modelleri

Elektriğin icadıyla, avize tasarımları çeşitlilik ve görsellik açısından zirve yapmıştır. 18. yüzyılda Osmanlı’nın da avizeleri kullanmaya başlamasıyla, saraylarının gösteriş simgelerinden birisi olmuştur. Bunların en güzel örnekleri; Topkapı, Beylerbeyi ve Dolmabahçe Sarayları’nda bulunan devasa avizelerdir.  Bu tarz önemli mekanlarda sergilenen avizeler zamanla evlerde oturma odalarında ve salonlarda da yerini aldı.

Geçmişten günümüze döndüğümüzde ise avizeler, evimizin tamamlayıcı dekorasyon unsurlarından biri haline gelmiştir. Her yaşta insan gruplarının avizeye olan ilgisi söz konusudur. Çocukluğumuzda avizelerin etkisi bir başkadır. Hatta öyle ki çocukluğumuzun en akılda kalan detaylarından birisi, kristallerden oluşturulmuş avizelerdi. Hangimiz o avizelerden bir kristal koparıp, arkadaşlarımıza sahici diye yutturmaya çalışmadık ki? İşte avizeler böylesine akılda yer edici bir unsur olabiliyor.

Modern Avize Modelleri

Çocukken kristal avizelerle başladığımız dekorasyon merakımızı, büyüdüğümüzde daha ileri bir boyuta taşıdık. Kendi tarzımızı evlerimize yansıtmaya başladık. Tabii bunun tamamlayıcı ve bütünleştirici unsurlarından biri de avizelerdir. Hepimiz için, çok iyi dekore edilen bir ev bile, avizesi eksikse, ruhsuz gelir.

Günümüzde avizeler, öylesine çeşitlendi ki her tarza ait avizeleri kolaylıkla bulabiliriz. Çocukluğumuzu hatırlatan, kristal avizeye bir göz atalım. Şık dekorasyonlu bir eve sahipseniz bu kristal avizeyi kullanabilir, ışıl ışıl ve bir o kadar da nostalji kokan bir ev haline dönüştürebilirsiniz. Tasarımı eski kristal avizelerimize göre, modern dünyaya uygulanmış halde olsa da geçmişin tatlı hatıralarını da anımsatmıyor değil.

Sarkıt Avize Modelleri

Oturma odası avize modellerinden biri de sarkıt avize modelleridir. Evlere şıklık katacak diğer avize çeşitleri olarak da, bu iki avizeyi seçmemiz yerinde olacaktır. İlk avize sadeliğin şıklığa yansıtılmış hali olarak evlere zarafeti yansıtacak. İkinci avize ise, şıklıktan ve süsten vazgeçmeyen kadınların tarzını ortaya koyacak cinsten.

Misafir Odası Avize Modelleri

Misafir odası avize modelleri 2021 yılında modern ve klasik olmak üzere iki çeşit olarak ve daha çok led avize özelliği ile satışa çıkıyor. Kâğıt Japon fenerler gençlerin gözdesi. Hem eve renk katması hem de oldukça ucuz fiyatlara sahip olmasıyla gençleri cezp ediyor. Sadece gençler de değil evin havasını bahara çevirmek isteyenler de kâğıt Japon fenerlerini kullanması gayet güzel olacaktır.

Oturma odası avize modellerinin tamamını incelemek isterseniz aşağıdaki galeriyi tıklayabilirsiniz.

 

 

EN GÜZEL DÖŞEMELİK VE PERDE KUMAŞLARI (TIKLA)

 

SORU VE ÖNERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ YORUM PANELİNİ KULLAN

👇  
Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Mobilya Hocası

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın