22 Adımda Balkon Dekorasyonu Fikirleri

Balkon dekorasyonu fikirleri ve sizin için özenle seçtiğimiz örnekler ile siz de hayalinizdeki balkonu tasarlayabilirsiniz. Küçük yada dar balkonlar için farklı modellere yer verdiğimiz yazımızda kapalı cam balkon tasarımları da bulunuyor. İlham verecek balkon dekorasyonlarını birlikte inceleyelim.

 

balkon dekorasyonu fikirleri

Balkon Dekorasyon Fikirleri

Balkonları güzelleştirmek bir bakış açısı bir dekorasyon aklı gerektirir. Güzel balkonları inceleyecek olursak bir akıl ile belli bir bütün içerisinde oluştuğunu rahatlıkla görebiliriz. Mobilya Hocası olarak ise bu bölümde size balkon dekorasyonu için gerekli önerileri sunarak bu dekorasyon aklı ile balkonunuzu yeniden dizayn etmenizi kolaylaştıracağız.

1- Konforu ön planda tutun

kucuk balkon dekorasyonu 624341df113a5

Dekorasyon konusunda yapılan yanlışlardan biri de şık gösterme duygusu ile rahatlıktan feragat etmektir. Rahat olmadığınız bir ortamda mutlu olmanız da mümkün olmaz. Bu nedenle öncelikle kendinizi iyi hissedebileceğiniz noktaları belirlemelisiniz. Balkonunuzu dekore ederken kendinizi ve yaşam biçiminizi öncelikli konuma getirmelisiniz.

2- Balkon zeminine yapay çim ekleyebilirsiniz

balkon dekorasyonu fikirleri spITi

Zeminlerin dizaynı önemli bir faktördür. Balkon zeminlerini dekore etmek için yapay çim kullanırsanız doğal bir görünüm elde edebilirsiniz. Doğal bir görünümün yanı sıra hissiyat olarak da zemininizi güzel bir hale getirecek kış ve yaz aylarında balkonlarınızı güzelleştirecektir.

 

3- Halı kullanmak balkonunuzu daha geniş gösterir

balkon dekorasyonunda duvar secimi

Balkonunuz eğer küçükse geniş bir halı kullanarak balkonunuzu daha geniş ve büyük gösterebilirsiniz. Duvarlarınızda kullanacağınız duvar kağıdı veya tablolarda halılarınız ile bir bütünlük gösterirse başarılı bir çalışma yapmış olursunuz.

4- Kafe sandalyeleri ve ince masalar daha az yer işgal eder

Uzun ve dar balkon dekorasyonu

Balkon dekorasyonunuzu iyileştirmek için ince kenarlı ev eşyaları deneyebilirsiniz. İnce masalar ve sandalyeler ortama zarafet katar. Şık görüntüyü elde etmenizin yanında kendi rahatlığınız için de bu seçimler sizlere olumlu katkı yapacaktır.

5- Sandalyeler taşınabilir olmalı

Çiçekli balkon dekorasyonu

Balkon dekorasyonu sürekli değişebilir. Eve gelen konuklar sürekli balkon popülasyonunu arttırabilir. Bunun için taşınabilir sandalyeler kullanmak rahatlığınızın yanı sıra ani dekorasyon değişiklerinde de bu durum sizlere faydalı olacaktır.

6- Bir mini buzdolabı keyif katabilir

Cam balkon dekorasyonu

Balkonunuzu daha keyifli bir hale getirmek için mini buzdolabı veya dolap düşünebilirsiniz. İçeceklerinizi koyabileceğiniz, soğuk meşrubatları muhafaza edeceğiniz minicik bir buzdolabı keyfinizi arttırabilir.

7- Yastıklar rahatlık getirir

Renkli balkon dekorasyonu

Balkon dekorasyonu yaparken rahatlığın büyük önem taşıdığını belirtmiştik. Siz de kendi rahatlığınız için yastıkları kullanabilirsiniz. Kullanacağınız yumuşak yastıkların çokluğu size huzur dolu, rahat bir ortam sağlayabilir.

8- Balkon demirlerini çiçekler ile süsleyin

balkon dekorasyonu 1

Yeşili evinizin her bölümünde kullanabilirsiniz. Doğanın gücünü yanınızda hissetmek size iyi gelecektir. Balkonunuz için de balkon demirlerinde çiçekleri kullanmak sizi iyi hissettirir. Özellikle kendinizi adayabileceğiniz keyif ile bakabileceğiniz bitkiler kendi psikolojiniz için de size olumlu yansıyacaktır.

9- Katlanabilen açılıp kapanabilen ev eşyalarını kullanabilirsiniz

sirin balkon dekorasyonu

Eğer balkonunuz küçükse yerinize pratik çözümler getirebilirsiniz. Bunun için sürgülü kapılar, açılır kapanır dolaplar ve katlanabilir sandalyeler iyi çözümler getirebilir. Balkonunuzda daha fazla yer istiyorsanız bu eşyalar size yardımcı olabilir.

10- “Kendin yap” tarzı ile balkonunuzu farklılaştırabilirsiniz

balkon dekorasyonu fikirleri Id5Wp

   

Kendin yap kategorisi yaratıcılık isteyen, çalışma isteyen uygulamalardan biridir. Özellikle ev hanımları için kendin yap tarzı ile yeni bir şeyler üretmek hobi haline gelebilir. Bunun için evinizdeki eski eşyaları değerlendirebilir, balkonunuza eklemeler yapabilirsiniz.

11- Güçlü ışıklar ile ışıklandırmalar yapmalısınız

Dar uzun balkon dekorasyonu

Evinizin her köşesinde olduğu gibi balkonunuzda da güçlü ışıklandırmalar gerekir. Işıklandırma dekorasyonunun en önemli yapı taşlarından biridir. Özellikle balkon gibi romantik olması gereken bir yer için doğru ve güçlü ışıklandırma iyi olabilir.

12- Küçük masa ve sandalyeleri tercin edin

Renkli balkon dekorasyonu

Küçük masa ve sandalyeleri tercih ederek balkonunuzu manzarasını daha fazla ön plana çıkarabilirsiniz. Balkonunuz için her zaman kendinize yetecek sandalye ve masa tercih etmelisiniz.

SORU VE ÖNERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ YORUM PANELİNİ KULLAN

👇

13- Renkli ev eşyaları ve aksesuarlar kullanarak güneş ışığını çekin

Cam balkon dekorasyonu

Balkonunuzu güzelleştirebilmek için renkli aksesuarlar kullanmak iyi sonuçlar doğurur. Özellikle güneş alan bir balkonunuz varsa renkli ev eşyaları kullanarak mükemmel bir atmosfer yaratabilirsiniz.

14- Doğal kasalar ile bitkiler yetiştirebilirsiniz

balkon dekorasyonu 7

Balkonunuzu daha doğal bir ortama ulaştırmak istiyorsanız doğal kasalar eşliğinde bitkileri yetiştirebilirsiniz. Bunun için doğal bir dekorasyon ile balkonunuzu dizayn etmek size faydalı olacaktır.

15- Balkonunuz çocuğunuzun oyun odası olabilir

balkon dekorasyonu fikirleri L6VCO

Balkon dekorasyonu yalnızca büyükler için yapılmaz. Balkonlar aynı zamanda çocukları içinde mükemmel oyun odaları olabilir. Güneş ışığına ihtiyaç duyan insanoğlunun oyun oynadığı yerin de balkon olması iyi sonuçlar getirecektir.

 

16- Mumluklar ve farklı ışıklandırmalar romantizm katar

Küçük balkon dekorasyonu

Balkon dekorasyonunu güzel bir atmosfer ile birleştirmek istiyorsanız mumlukları ve farklı ışıklandırmaları deneyebilirsiniz. Özellikle balkon sefasını akşam yapmak istiyorsanız mumlar ile ışıklandırma size harika bir deneyim kazandıracaktır.

17- Fonksiyonel mobilyalar her zaman ilk tercih olmalı

cam balkon dekorasyonu sMmT9

Balkonunuzu dekore ederken her zaman fonksiyonel mobilyaları tercih etmelisiniz. Çok amaçlı kullanacağınız ev eşyaları size yaratıcı fikirler getirecektir. Eğer küçük bir balkonunuz varsa bu seçimler size yerden de kazandırır.

18- Fesleğen kullanmak size sağlık getirebilir

Küçük kare balkon dekorasyonu

Balkonunuzu güzelleştirebilmek için fesleğen tercih edebilirsiniz. Taze fesleğenler kullanmak balkonunuza doğal bir görünüm kazandırmanın yanında sizlere de güzel bir his verecektir.

19- Boşluk bırakmak en önemli kısım

Cam balkon dekorasyonu

Balkon dekorasyonunda boşluklar bırakmak önemli bir faktördür. Tüm hayatımızda yaratacağımız boşluklar gibi balkon için de boşluklar oluşturmalısınız. Balkonunuzun tam ortasını boş bırakmak bu konuda en doğru tercihdir.

20- Balkonunuzun duvarlarını evinizden farklı bir renk yapabilirsiniz

balkon dekorasyonu fikirleri BEDYZ

Balkonunuzun duvarlarını evinizden farklı bir renk yaparsanız evinizin atmosferinden sıkıldığınız anda rahatlayabileceğiniz alanları ortaya çıkartabilirsiniz. Burada balkonunuzun durumuna göre açık renkler deneyebilirsiniz.

 

21- Balkon Palet ve Minderleri Dekor Yapın

Yaz günlerinde evimizde en çok vakit geçirdiğimiz yerler balkon ve terastır. Bu alanlarda paletler de birer alternatiftir. Son dönemlerde örneğine sıkça  rastladığımız balkon paletleri,  evimizde farklı bir duruş gösterdiği gibi balkonumuzda  da kullanışlılık ve konfor açısından önemli bir  yere sahiptir.

balkon dekorasyonu fikirleri Qrqpx

Palet Nerede Kullanılır?

Son günlerde sosyal medyada ve internet ortamlarında paletli balkon dekorasyonlarına rastladığımıza değinmiştik. Bunun sebebi; kolay taşınabilmesi, temizlenmesi ve kolay yapımıdır.

Balkon palet minderleri

 

Nerede kullanılır konusuna gelirsek: Esasında paletler yük ve eşya taşımak amaçlı üretilmiş ahşaplardır. Fakat artık evlerin balkonların birer parçası oldu diyebiliriz. Yatak odasında yatak bazası yerine, oturma odasında, genç odasında yada kitap okuma odasında kanepe yerine, balkonda sedir niyetine kullanılabiliryor. Üstelik oldukça şık bir görünüme sahip. Genelde bu ürünleri bir duvar köşesinde ve bir  tahta masa etrafında görüyoruz. Hobi alanlarınızda mesela evinizde kitaplarınız için bir köşe oluşturduysanız paletler o köşenin bir kısmında olabilir. Bu konuda siz de palet örnekleri inceleyerek kendi eviniz için ilham alabilirsiniz.

 

Balkon palet dekorasyonları

 

 • Az bir bütçeyle, biraz market gezip palet alarak istediğiniz renk modele göre yapıp kullanabilirsiniz.
 • Yapım esnasında elinize eldiven takmayı unutmayın!
 • Günümüzde pencere önleri, bahçe, balkon, salon, yatak odası gibi alınıp her bir köşede kullanılan bir ürün haline gelmiştir.
 • Sanıyoruz ki paletlerle döşeli olduğu alanı daha çok kullanıcaksınız.

Balkon palet modelleri

 

Paletten Koltuk Sedir Yapımı

 • Ahşap kullanımı yaygın olduğu için ahşaptan ilerleyelim.
 • Bir ahşap palet ve testere ile paleti %40 a %60 oranın da keselim. Bu oranın sebebi sırt dayadığımız yer ile oturduğumuz alanın farklı ölçülerde olucağıdır.
 • Sonrasında zımpara ile pürüzleri alıyoruz.
 • İki tarafa kol dayama bölümü yapıyoruz. El becerinize göre daha da güzelleşebilir 🙂
 • İsterseniz ahşap boyaları ile renklendirebilirsiniz ve son olarak minderler ile birlikte kendi sediriniz hazır.

Balkon palet modelleri

 

 

Palet Minderleri Nereden Alınır?

Palet koltuk yada palet sedirlerin imalatı yapan Şark Dekorasyon yada Marmara Koltuk konuyla ilgili size fazlasıyla yeterli olacaktır. Palet minderleri konusunda da oldukça seçenekler bulunan bu iki web adresinde özel ölçünüze göre de seçenekler sunuluyor.

 

Balkon palet dekorasyonu

Balkon palet modelleri

Balkon palet modelleri

 

22- Balkon Sedirleri Daha Doğal Bir Ortam

Eski motifler kullanılarak yapılmış sedirler anadolunun bir çok köşesinden esinlenmiş tasarımlardır. Özellikle Urfa, Adana, Gaziantep gibi şehirlere yolunuz düşerse oturduğunuz yerin etnik desenlerden oluşan sedir olucağına emin olabilirsiniz. Bunun yanında minderler ve sedirlerde bir çok model, renk  seçeneği olduğu için her zevkten insanın isteğine uyabilicek modeller  ve renkler de vardır. Duvarınızın rengine, halınızın desenine göre bir çok seçenek mevcut. Bu keyifli tercih sürecinden sonra keyifle oturup bakabiliceğiniz bir ürün haline gelmesi de güzel olsa gerek.

 

Otantik Küçük Balkon Dekorasyonu Nasıl Olmalı

 

Sedir dekorasyonunda aklımıza minderli divanlar elbette geliyordur. Bu sıcak görünüm Osmanlı döneminde de yerini bırakmamıştır. Toplumumuz da Osmanlıya olan ilgi devam ettiği için buna yönelik farklı arayışlar da çıkabiliyor. Sedirler Osmanlı döneminde fazlasıyla görüldüğü için istekleri karşılayabilecek çeşitler de mevcut.

 

Cam balkon dekorasyonu örnekleri

 

 • Osmanlı dönemindeki, saray gibi önemli merkezler özellikle eşya  ve mimarinin  ihtişamlı ve yüksek işçilikte yapılmıştır. Bunun doğrultusunda Osmanlı sedirleri diğer çeşitlerinden biraz maliyetli olabiliyor.
 • Ağırlıklı olarak vişne çürüğü, koyu kırmızı ve bordo renkleri kullanılır.
 • Büyük mobilyalarımızın girmediği ya da kullanılmayan küçük yerlerde sedirler doğru seçeneğiniz olabilir. Sizin de balkonunuz küçükse sedir kullanarak hem yerden tasarruf edebilir hem de dekorasyonunuzu güçlendirebilirsiniz. Sedirler otantik bir görünüm vermenin yanında size de hoş bir çay keyfi sunabilir. Örneğin küçük balkonlarda dekorasyon yaparken sedir kullanabilirsiniz.
 • Kapladığı yer olarak, temizlik kolaylığı olarak ve kişi kapasitesi  açısından en kullanışlı seçeneklerden birisidir.
 • Temizlik bağımlısı eşiniz veya annesi olanlar! Sevdiğinizin yorulmasını istemiyorsanız doğru bir seçenek
 • Evimiz için kolayca yaptırabilceğimiz mobilyalardır.

 

Dar balkon dekorasyonu

 

Bu içeriğimizde sedir modelleri ve örnekleri sunarak balkon, teras ve bahçelerde hoş bir dekorasyon edinmenizde yardımcı olmaya çalıştık. Umarız beğenmişsinizdir. Siz de konu ile alakalı olarak merak ettiklerinizi bizimle paylaşabilir, soru ve görüşlerinizi dilediğiniz an bize aktarabilirsiniz.

 

Ahşap mobilyalı cam balkon dekorasyonu

 

İlginizi Çekebilir:

Küçük Balkon Dekorasyonu Örnekleri

 

Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın