Çift Kişilik ve Tek Kişilik Standart Baza Yatak Ölçüleri

37.051

Yatak boyutları ve baza ölçüsü hakkında detaylı bilgiler verdiğimiz yazımıza hoş geldiniz. Söz konusu yatak odası olduğunda en önemli unsur kuşkusuz yatak ve bazadır. Bazalar size evdeki fazlalıkları saklayabileceğiniz bir alan oluşturduğu için çok büyük bir kolaylık sağlıyor. Peki, yeni evlenecek ya da yatak odasını yenilecek olanların kafalarının karışmasına sebep olan ideal baza ölçüleri neler? Piyasada bu konuyla alakalı olarak çok sayıda şey söyleniyor olsa da genel itibariyle bir tutarsızlıktan söz etmek mümkün. Çift kişilik yatak eni kaç cm? Baza ebatları kaç olmalı? Birazdan tüm detayları ile anlatacağız.

 

Geniş Çift Kişilik Yatak

Yatak Boyutları

 

Çift kişilik baza ölçüleri

Çift kişilik yatak ve baza alan kullanıcıların yapmış oldukları en yaygın hatalardan biri de, baza ve yatağı ayrı mobilya firmalarından almaları. Bu şekilde ölçüler de yanlış olabildiğinden yatak ve baza uyuşmayabiliyor. Bu şekilde ürünlerden birinin değişmesi yada iade olması gerekiyor. Yatak ölçülerinde geniş yataklara, büyük boy yataklara battal boy yatak denilmektedir. Bu da kullanıcılar için tam bir çile oluyor. Bu sebeple yatak ve baza takımı alacak ziyaretçilerimize tavsiyeleri doğru ölçü almalarıdır. Aşağıda çift kişilik standart baza yatak ölçüleri bulunuyor:

 • 150*200
 • 160*200
 • 180*200 (Battal boy yatak ölçüsü)

 

Baza Seçiminde İncelikler

 

Çift kişilik yatak ölçüleri

 

160×200 Baza Yatak Ölçüleri

Baza ve yatak sektöründeki en standart ölçü 160×200’dür diyebiliriz. Çift kişilik bir baza arıyorsanız ve ne fazla büyük olsun ne de iki kişinin rahatça yatmasına engel teşkil etsin niyetiniz varsa 160×200 tamda ihtiyacınız olan ölçüler. Ayrıca odada çok fazla yer kalmamasını istiyorsanız sözünü ettiğimiz ölçülerde bir baza işinizi fazlasıyla görecektir.

 

 

Çift kişilik yatak arayıp yatak odasında çokta fazla yeri olmayanlar için ideal çift kişilik yatak ölçüleri 160×200’dür. Bundan daha küçük modeller bulunabilse de bu ölçülerin altındaki yataklar maalesef ki konfor açısından büyük problemler çıkartabiliyor.

 

İdeal Baza Boyutları

 

150×200 Baza Yatak Ölçüleri

Bazı bayanlar 160 cm yatak eni olmasını fazla bulabiliyor. Yatak odasında fazla yer kaplamasını istemedikleri için daha küçük ölçülerde bir baza tercihinde bulunanların sayısı hiçte az değil. Küçük bir yatak odasına sahip olan her bayanında çok iyi bildiği gibi oradaki 10 cm uzunluğundaki bir fazlalık sizi bir hayli rahatsız edebiliyor. O yüzden de yatak odanız biraz küçükse 150×200 ebatlarında bir baza tercihi de sizler için yeterli olacaktır.

 

 

Çift kişilik baza yada çift kişilik yatak almak isteyen ziyaretçilerimiz bu yazıda verilen detayları dikkatlice okumalarını tavsiye ederiz.

 

 

180×200 Baza Yatak Ölçüleri:

Geniş bir yatakta uyumak isteyenler için birebir diyebiliriz. Eğer ki iki kişi uyurken dahi tam tabiriyle “yayla gibi” bir yatakta uyumak istiyorsanız mutlak surette tercihiniz 180×200 boyutunda bir baza yatak olmalı. Fakat böyle bir yatağı kullanabilmek adında geniş bir yatak odanızın olması gerektiğini unutmamalısınız.

 

Bazalarda Önemli Kriterler

 

Rahatına düşkün olan çiftler için hem çok fazla büyük olmayacak hem de gayet konforlu bir yatak için 180×200 ölçüleri doğru bir tercih olacaktır. Tabi ki bu tarz geniş bir çift kişilik yatak için de aynı şekilde geniş bir yatak odası gerektiğini unutmamalısınız.

 

 

Özellikle Dikkat Etmeniz Gereken Konu Baza Ölçümünde Püf Noktalar Konumuzada Gözatmanızda Fayda Var.

 

 

Yatak odası konusu birçok farklı değişkeni içinde barındırmakta olup, dikkat edilmesi gereken çok sayıda şeyi de önünüze seriyor. Bu dikkat edilecek şeyler içerisinde de yatak en önemli konulardan birisi diyebiliriz. Peki, yatak ölçüsü nasıl olmalı ve nelere dikkat edilmeli?

 

Tek Kişilik Yatak Modelleri

   

 

Tek kişilik standart yatak baza ölçüleri

Dilerseniz tek kişilik baza ölçülerine göre inceleyelim.

 

Tek kişilik yatak ebatları

 

100×200 Tek Kişilik Baza Yatak Takımları

 

Tek kişilikte olsa rahatına düşkün olanlardansanız o zaman biraz daha geniş bir model işinizi görecektir. Tek kişilik yatak modellerindeki en büyük ölçüler olan 100×200 oldukça rahat diyebiliriz. Fakat tek kişilik yataklara göre de çok daha fazla yer kapladığını hatırlatmalıyız.

 

1.5 kişilik yatak ebatları

 

Her evde kullanılmakta olan bazalarda ölçüler son derece önemlidir. Normalde baza almaya gittiğinizde sizin çok fazla ilginizi çekmiyor olsa da, hem bazadan elde edilecek olan konfor üzerinde hem de fiyat bakımından belirleyici bir faktör olan baza ölçülerinde en ideal ölçülerin hangileri olduğundan söz etmek istiyoruz.

 

Tek Kişilik Yatak Ölçüleri

Baza ve yatak satın alacaksanız şayet bu yazımızda standart tek kişilik yatak ölçülerini ve baza ölçülerini incelemenizi tavsiye ederiz.

 

Tek Kişilik Baza Modelleri

 

80×180 Tek Kişilik Baza Yatak Takımları

Tek kişilik bazalarda yetişkin bireyler için en küçük ölçü 80×180 olarak kabul edilir. Bu ölçülerin daha aşağısında yetişkin bazası üretilmemekle birlikte asgari konforu sağlayacak olan ölçüler de 80 cm olduğu iddia edilse de bize sorarsanız dar bir ölçüdür. Eğer odanız müsaitse 90 cm’nin altında baza almayınız. Genel itibariyle bazalarda en ince yatak kalınlığına sahip olan bu modeller hem dar olması hem de boyunun kısalığı sebebiyle problemlere sebebiyet verebilmektedir.

 

Tek Kişilik Baza Ölçü Standartları

 

90×190 Tek Kişilik Baza Yatak Takımları

 

Birçok evdeki tek kişilik bazanın ölçüleri olarak lanse edebileceğimiz 90×190 minimum düzeyde maksimum verim elde edilebilecek baza ölçüsüdür. Bazanın yerleştirileceği oda da fazla bir genişlik yoksa şayet, bu ölçülerdeki bir bazaya yönelmek en mantıklısı olacaktır.

 

 

120×200 Tek Kişilik Baza Yatak Takımları

 

Tek kişilik bazanın yerleştirileceği oda da yeteri kadar alan varsa, odanız genişse ve rahat bir şekilde yatakta hareket etmek istiyorsanız sizlere tavsiyemiz 120×200 ölçülerindeki bazalar olacaktır. Genişliği sayesinde sıkıntı çekmeden uykunuzda sağa ya da sola dönebilmenizi sağlayan bu bazalar boyu sayesinde de son derece rahat bir kullanım sunuyor. Fakat fiyat bakımından biraz önce sözünü ettiğimiz ebatlardaki bazalardan daha maliyetli olduklarını da hatırlatmak gerekiyor.

 

Tek Kişilik Bazada Dikkat Edilecekler

 

1.5 Kişilik Yatak Ölçüleri ve Fiyatları

Bazı ziyaretçilerimiz 1.5 kişilik yatak ölçüsü hakkında bilgi almak istiyor. Buraya standart ölçüleri ve fiyatlarını not düşelim.

 • 120×190 cm
  986,00 TL
 • 120×200 cm
  1.011,00 TL
 • 130×190 cm
  1.062,00 TL
 • 140×190 cm
  1.115,00 TL
 • 140×200 cm
  1.131,00 TL

 

1.5 kişilik yatak ebatları

 

90×200 cm Tek Kişilik Baza Yatak Takımları

 

En ideal ölçülerden biridir. Rahat ve konforlu bir yatağınız olsun istiyorsanız en düşük 90 cm eninde bir yatağınız olmalı. Bu ölçü yetişkinler için de, çocuklar için de en ideal aralıktır. Çocuklar için bu kadar geniş ölçüye ne lüzum var? diye sorabilirsiniz. Eğer baza yada yatak çok dar olursa çocuğun üzerine örttüğünüz battaniye yada yorgan sürekli kayarak düşer ve çocuğunuz üşüterek hasta olur.

 

Tek kişilik yatak ölçüsü

 

Baza Yüksekliği Kaç cm Olmalı?

Her evde olan ve önemi bir bir hayli yüksek olan bazalarda birçok kişinin kafasını karıştıran detaylardan birisi de yüksekliktir. Standart bir bazanın hangi yükseklikte olması gerektiği ya da baza alırken bu konuda nelere dikkat edilmesi gerektiğiyle ilgili olarak sizlere birkaç ipucundan bahsetmek istiyoruz.

 

baza-yukseklikleri

 

Yatak ve Baza Yüksekliği

Birçok kişi bazaların yüksekliğini hesap ederken işin içine yatağında dahil olacağını göz ardı edebiliyor. Bazanın üstüne yerleştirilen yatakta yüksekliği arttırdığı için bu noktada problem yaşamamak adına her ikisinin de yüksekliğini hesaba katmakta fayda var.

 

tek-kisilik-baza-yuksekligi

 

Çift Kişilik Yatak Modeller İçin Tıklayın

 

Baza Kasası Yüksekliği

Bazalarda en çok dikkat etmeniz gereken detaylardan birisi ve birçok baza modelinde de karşınıza çıkacak olan değer kasa yüksekliğidir. Birçok kişi kasa yüksekliğini bazanın toplam yüksekliği ile karıştırmakta ve hataya düşmektedir. Kasa yüksekliği bazanın ayak yüksekliği olmaksızın sadece kasasının yüksekliğidir. Bu noktada da genelde 30-32 santim aralığında bir yükseklik sizler için yeterli olacaktır.

 

Baza yatak

 

Baza Ayağı Yüksekliği

Bazaların yüksekliğinin hesaplanmasında birçok kişinin kafasını karıştıran detay ayak yüksekliğidir. Bazaların ayak kısmının yüksekliğinin hesaba katılması daha doğru tercihlerde bulunmanızı sağlayacaktır. Genellikle 7-8 santim yüksekliğe sahip olan ayaklar, yere oturtulan bazalarda yani ayakları olmayan modellerde daha yüksek kasaları tercih etmenizi gerektirecektir. Kısacası baza yüksekliğini hesaba katarken toplamda 38-40 santim civarında bir değer sizler için yeterli olacaktır.

 

cift-kisilik-baza-yuksekligi

 

EN GÜZEL BAZA BAŞLIKLAR BURADA (TIKLAYIN)

 

Baza Seçiminde Dikkat Etmemiz Gerekenler

Dün sizlerle yatak ölçülerinden söz etmiş, piyasada bulabileceğiniz ölçülerin neler olduğu ve hangisinin ne gibi artıları, eskileri olduğundan bahsetmiştik. Şimdi ise yatak alınacağı sıra birçok kişinin tercihi olan bazalarda da ne tip bazlara yönelmemiz gerektiği, seçimde nelere dikkat edileceği gibi konulara değineceğiz.

 

Çift kişilik yatak ebatları

 

Odanın Büyüklüğüne Göre Baza Alın

Baza seçerken ilk bakılacak konu odanın büyüklüğüdür. Bazayı ve dolayısıyla da yatağı seçerken odanın genişliğini dikkate almak zorundasınız ki, odaya büyük ölçülere sahip bir tercihte bulunmayasınız. Aksi halde oda da hareket etmeye bile yer kalmayabiliyor ki, bu durum gerçekten de çok can sıkıcı. Evet, kabul ediyoruz büyük baza daha kullanışlı olabiliyor fakat dediğimiz gibi ne kadar kullanışlı olursa olsun, oda da size alan bırakmadıktan sonra bir anlam ifade etmiyor.

 

Tek kişilik standart yatak ölçüsü

 

BAZA ALACAKLARA ÖNEMLİ UYARILAR (TIKLAYIN)

 

Kullanım Şekli

Baza ölçüsüne karar verirken bazayı nasıl kullanacağınızın da önem arz ettiğini unutmamalısınız. Yani, bazanın içine çok fazla eşya istifleyecekseniz ya da büyük eşyaların yerleştirileceği bir alan olarak kullanılacaksa, o zaman daha büyük bazalara yönelmekte fayda var. Fakat bunun da yerden dolayı problem çıkartacağını unutmamalısınız. Yerden yana problemlerle karşılaşmamak için de, çok fazla eşyaya sahipseniz alternatif depolama birimlerine yönelmekte fayda var. Zira hepsini baza ile muhafaza etmek zor olabilir.

 

Tek Kişilik Yatak Baza Modelleri ve Fiyatları (TIKLAYIN)

 

Tek kişilik yatak ölçüsü

Çift kişilik baza ölçüsü standart

Yuvarlak baza yatak

Standart tek kişilik baza ölçüleri

ayaksiz-baza-yuksekligi

Baza Ölçüleri Nelerdir

Baza Ölçüleri ve Fiyatları

 • 80×190 cm
  776,00 TL
 • 90×190 cm
  831,00 TL
 • 90×200 cm
  858,00 TL
 • 100×200 cm
  881,00 TL
 • 150×190 cm
  1.141,00 TL
 • 150×200 cm
  1.166,00 TL
 • 160×190 cm
  1.194,00 TL
 • 160×200 cm
  1.219,00 TL
 • 130×200 cm
 • 80×200 cm
  808,00 TL
 • 150×200 cm Çift Kasa
  1.529,00 TL
 • 160×200 cm Çift Kasa
  1.605,00 TL
 • 180×200 cm Çift Kasa
  1.657,00 TL
 • 200×200 cm Çift Kasa
  1.715,00 TL

En Küçük Tek Kişilik Baza Modelleri

Kılıflı Sünger Yatak Fiyatları Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayın

Baza Modellerinin tamamını görebilmek için galeriyi tıklayın.

SORU VE ÖNERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ YORUM PANELİNİ KULLAN

👇

Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Mobilya Hocası

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın