Standart baza yatak ölçüleri

29.048

Söz konusu yatak odası olduğunda en önemli unsur kuşkusuz yatak ve bazadır. Bazalar size evdeki fazlalıkları saklayabileceğiniz bir alan oluşturduğu için çok büyük bir kolaylık sağlıyor. Peki, yeni evlenecek ya da yatak odasını yenilecek olanların kafalarının karışmasına sebep olan ideal baza ölçüleri neler? Piyasada bu konuyla alakalı olarak çok sayıda şey söyleniyor olsa da genel itibariyle bir tutarsızlıktan söz etmek mümkün. Çift kişilik yatak eni kaç cm? Birazdan tüm detayları ile anlatacağız.

Geniş Çift Kişilik Yatak

Çift kişilik baza ölçüleri

Çift kişilik yatak ve baza alan kullanıcıların yapmış oldukları en yaygın hatalardan biri de, baza ve yatağı ayrı mobilya firmalarından almaları. Bu şekilde ölçüler de yanlış olabildiğinden yatak ve baza uyuşmayabiliyor. Bu şekilde ürünlerden birinin değişmesi yada iade olması gerekiyor. Yatak ölçülerinde geniş yataklara, büyük boy yataklara battal boy yatak denilmektedir. Bu da kullanıcılar için tam bir çile oluyor. Bu sebeple yatak ve baza takımı alacak ziyaretçilerimize tavsiyeleri doğru ölçü almalarıdır. Aşağıda çift kişilik standart baza yatak ölçüleri bulunuyor:

  • 150*200
  • 160*200
  • 180*200 (Battal boy yatak ölçüsü)

Baza Seçiminde İncelikler

Çift kişilik yatak ölçüleri

160×200 Baza Yatak Ölçüleri: Baza ve yatak sektöründeki en standart ölçü 160×200’dür diyebiliriz. Çift kişilik bir baza arıyorsanız ve ne fazla büyük olsun ne de iki kişinin rahatça yatmasına engel teşkil etsin niyetiniz varsa 160×200 tamda ihtiyacınız olan ölçüler. Ayrıca odada çok fazla yer kalmamasını istiyorsanız sözünü ettiğimiz ölçülerde bir baza işinizi fazlasıyla görecektir.

Çift kişilik yatak arayıp yatak odasında çokta fazla yeri olmayanlar için olabilecek en küçük çift kişilik yatak ölçüleri 160×200’dür. Bundan daha küçük modeller bulunabilse de bu ölçülerin altındaki yataklar maalesef ki konfor açısından büyük problemler çıkartabiliyor.

İdeal Baza Boyutları

150×200 Baza Yatak Ölçüleri: Bazı bayanlar 160 cm yatak eni olmasını fazla bulabiliyor. Yatak odasında fazla yer kaplamasını istemedikleri için daha küçük ölçülerde bir baza tercihinde bulunanların sayısı hiçte az değil. Küçük bir yatak odasına sahip olan her bayanında çok iyi bildiği gibi oradaki 10 cm uzunluğundaki bir fazlalık sizi bir hayli rahatsız edebiliyor. O yüzden de yatak odanız biraz küçükse 150×200 ebatlarında bir baza tercihi de sizler için yeterli olacaktır.

Çift kişilik baza yada çift kişilik yatak almak isteyen ziyaretçilerimiz bu yazıda verilen detayları dikkatlice okumalarını tavsiye ederiz.

180×200 Baza Yatak Ölçüleri: Geniş bir yatakta uyumak isteyenler için birebir diyebiliriz. Eğer ki iki kişi uyurken dahi tam tabiriyle “yayla gibi” bir yatakta uyumak istiyorsanız mutlak surette tercihiniz 180×200 boyutunda bir baza yatak olmalı. Fakat böyle bir yatağı kullanabilmek adında geniş bir yatak odanızın olması gerektiğini unutmamalısınız.

Bazalarda Önemli Kriterler

Rahatına düşkün olan çiftler için hem çok fazla büyük olmayacak hem de gayet konforlu bir yatak için 180×200 ölçüleri doğru bir tercih olacaktır. Tabi ki bu tarz geniş bir çift kişilik yatak için de aynı şekilde geniş bir yatak odası gerektiğini unutmamalısınız.

Özellikle Dikkat Etmeniz Gereken Konu Baza Ölçümünde Püf Noktalar Konumuzada Gözatmanızda Fayda Var.

Yatak odası konusu birçok farklı değişkeni içinde barındırmakta olup, dikkat edilmesi gereken çok sayıda şeyi de önünüze seriyor. Bu dikkat edilecek şeyler içerisinde de yatak en önemli konulardan birisi diyebiliriz. Peki, yatak ölçüsü nasıl olmalı ve nelere dikkat edilmeli?

Tek Kişilik Yatak Modelleri

Tek kişilik standart yatak baza ölçüleri

100×200 Tek Kişilik Yatak: Tek kişilikte olsa rahatına düşkün olanlardansanız o zaman biraz daha geniş bir model işinizi görecektir. Tek kişilik yatak modellerindeki en büyük ölçüler olan 100×200 oldukça rahat diyebiliriz. Fakat tek kişilik yataklara göre de çok daha fazla yer kapladığını hatırlatmalıyız.

Diğer ölçüler.

  • 90*190 cm
  • 90*200 cm
  • 120*200 cm

Baza Ölçüleri Nelerdir

 

 

 

SAYFANIN ALT KISMINDA BULUNAN YORUM ALANINI KULLANARAK SORU VE ÖNERİLERİNİZİ YAZABİLİRSİNİZ. 👇

Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Mobilya Hocası

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın