Halı alırken dikkat edilmesi gerekenler

1.815

Bir evi ev yapan yegane unsurlardan birisi olan halılarda dikkatli olmakta fayda var. Yanlış tercihler çok güzel bir dekorasyon amaçlarken pekte istenildiği gibi olmayan sonuçlarla yüzleşmeniz anlamına geliyor. Bu yüzden de halı seçerken dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsetmek istiyoruz.

Trend Halı Modelleri

Halıyı Almadan Önce Evinizde Deneyin: Artık birçok halı üreticisi satın alacağınız halıyı evinize kadar getirip denemenize imkan sağlıyor. Mağazada beğendiğiniz birkaç halı modelini evinize kadar getirip tek tek sererek nasıl bir görüntü oluştuğunu görmeniz sağlanıyor. Bu tarz bir uygulama ile görsel açıdan yanlış tercihlerde bulunma ihtimaliniz çok azalıyor.

Desenli Halılar Nasıl Seçilmeli

Uzun Tüylü Halılardan Uzak Durun: Halıların uzun tüylü olması onlara yumuşak bir doku kazandırıyor olsa da uzun tüy demek kolay temizleyememek demek. Bu yüzden de kati surette uzun tüylü bir halı almayın. Uzun tüyler süpürge çektiğiniz esnada halıdaki kırıntıların makine tarafından çekilmesini engelleyecek ve böylelikle temizliği güçleştirecektir.

Halı Seçmenin Püf Noktaları

Garantili Markalar: Halıyı nereden alacağınızı da iyi bilmek gerekiyor. Şuan için birçok marka halılarına belli sürelerle garanti veriyor. Bu süre zarfında halının yanması, üzerine çıkmayacak bir lekenin bulaşması vb durumlarda halıyı herhangi bir ücret talep etmeksizin değiştiriyorlar. Bu da yaşanan aksiliklerde işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır.

Halı Alırken Dikkat Edilecek Kurallar

Antibakteriyel Halılar: Birçok halıda karşımıza çıkan antibakteriyellik özelliği sayesinde özellikle küçük çocukların olduğu evlerde hijyen açısından kolaylık sağladığını belirtmeliyiz. Bu yüzden de antibakteriyel halılar ilk tercihiniz olmalı diyebiliriz.

Kolay Temizlenebilen Halı Modelleri

Ev dekorasyonunda önemli parçalardan birisi olan halılar, dikkatli seçilmediği takdirde büyük problemlere sebebiyet verebiliyor. Halılarda yapılan yanlışlıklar sonucu kısa vadede tekrar halı almak gibi ekstra masraflarla yüzleşmek, aile ekonomisi açısından da büyük problemler oluşturabilir. Evinizde çocuğunuz varsa ya da sizin toz vb şeylere alerjiniz varsa seçeceğiniz halının çok büyük önem arz ettiğini hatırlatalım. Anti alerjik halılar yapı itibariyle sizlere sıkıntı yaratan alerjenleri bünyesine hapsedip havaya karışmasını engeller. Bu sayede alerjenler havaya karışamadığı için alerjik olarak size sıkıntı yaratma ihtimali de en aza indirgenmiş olur.

2015 Tasarım Halı Modelleri

Kolay Temizleyebilme: Halı seçiminde yapılan en büyük hata halıların sadece görselliğine takılıp temizlik gibi çok önemli bir konunun göz ardı edilmesi olayıdır. Eğer ki satın aldığınız halıyı süpürge yardımıyla kolay şekilde temizleyemiyor, tam anlamıyla temizlik için illa ki başka işlemler uygulamanız gerekiyorsa satın almış olduğunuz halının sizler için yanlış bir tercih olduğunu söyleyebiliriz.

Anti Alerjik Halı Modelleri

Dayanıklılık: Halılar düşünüldüğü kadar düşük maliyetli değil, kimi zaman ciddi meblağları gözden çıkartmanızı gerektirecek cinsten ürünler. Hal böyle olunca da satın aldığınız halıyı uzun yıllar kullanabilmeniz gerekiyor. Bu noktada da en önemli detay dayanıklılık olacaktır. Aldığınız halı bir iki sene içinde deforme oluyor, rengini kaybediyorsa yapılan tercihin yanlış olduğunu söylemek mümkün.

Dayanıklı Halı Modelleri

Eşyalarla Uyumluluk: Bir evi ev yapan en önemli ürünlerden birisidir halılar. Bu yüzden de halı seçerken evdeki diğer ürünlerle uyumluluğa da dikkat etmekte fayda var. Bu konuda yapılabilecek en mantıklı şey, halı satan firmalardan seçeceğiniz birkaç modeli evinize getirtip denemek olacaktır. Böylece çok daha güzel bir görüntü elde edilebilir.

Trend Halı Modelleri

Halılar evlerde bulunan önemli eşyalardan biridir. Evi tamamlayan özellikle taşları kaplayarak üstlerine basmamız için kullandığımız kare dikdörtgen yuvarlak gibi çeşitli şekillerde bulunan ev eşyasıdır. Evin rengiyle, dekoruyla, hatta koltukların deseniyle bile uyumlu olmaları gereklidir. Eve halı alırken de halı modelleri ile evin genel uyumuna dikkat edilmelidir. Pek çok halı modeli bulunmaktadır piyasada. Dokumasından tutunda rengine, şekline kadar çeşitli halılar bulunmaktadır. Halı modelleri içerisinde seçim yaparken evi göz ardı etmemek gerekir ve halı alırken de bilmemiz gereken bazı incelikler vardır. Bunların neler olduğundan bahsedelim.

Halı Seçmenin Püf Noktaları

Genelde ev dekore ettirilir, mobilyalar alınır ve en son sıra halı seçimine gelir. Aslında tasarımcılara göre bu yanlıştır. İstediğiniz model halıyı alabilmeniz için, ilk karar vereceğiniz eşya halı olmalıdır. Evinizin uyum içerisinde olmasını istiyorsanız önce halı mağazalarını gezip, halı modelleri içerisinden birine karar vermeniz gerekmektedir. Karşımıza yine çeşitli tarzlar çıkıyor. Bunlar genelde klasik ve modern şeklinde olanlardır. Halınız yün olabilir, klasik ya da modern tarza uygun modellerden biri de olabilir, ama öncelikle tercihiniz toz tutmayanlardan yana olmalıdır. Çünkü, toz tutan halılar sizin için ileriki zamanlarda bir işkenceye dönüşecektir. Bunun yanı sıra halı modelleri içinden halınızı seçerken kolay temizlenebilen halılardan olmasına dikkat etmeniz gerekir. Eskiden kullanılan halı modellerinden biri olan boydan boya halılar çok kullanışlıdır, fakat temizlik açısından oldukça zahmetlidir.

Genelde halı modelleri içerisinden tercih edilen en optimal olan halı ortada bulunan sehpanın hemen altına konulan çok büyük bir yer kaplamayan halılardır. Bunun dışında yemek masasının altına da halı konulabilir. Bu halı yemek masasının kenarlarından 20-30 cm uzun olacak şekilde ayarlanabilir. Halı yerine kilim de tercih edebilirsiniz, fakat halıdan vazgeçmemenizi öneririz.

SAYFANIN ALT KISMINDA BULUNAN YORUM ALANINI KULLANARAK SORU VE ÖNERİLERİNİZİ YAZABİLİRSİNİZ. 👇

Mobilya Hocası

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın