Çalışma odası tasarımları

3.098

Hemen hepimiz evde belli bir süre de olsa iş hayatıyla ilgili olarak çalışmak ya da eğitim konusunda bir şeyler yapmak durumundayız. Yani bir çalışma odasına ihtiyaç her daim olacaktır. Eğer ki sizlerde verimli bir şekilde çalışabileceğiniz bir ortam yaratmak istiyorsanız, modern çalışma odaları sizler için en güzel seçenek olacaktır.

Yeni Çalışma Odası Mobilyaları

Renk Tercihi: Çalışma odasıyla ilgili en önemli detayı seçilecek olan renktir. Rengin çalışma performansınız üzerinde büyük etkisi var ve bu yüzden de doğru karar vermek gerekiyor. Günümüzde en fazla tercih edilen çalışma odası renkleri arasında siyah ön plana çıkıyor. Odaklanabilmenizi sağlayan siyah renk, modern bir dekorasyon yapmak için de ideal olacaktır. Siyahı tercih etmeyenler için ise tavsiyemiz beyaz, açık yeşil ve mavi tonları olacaktır.

Kitaplık: Modern bir çalışma odası dekorasyonunda en önemli parçalardan birisidir kitaplık. İmkanlar dahilinde en sıradışı görünüme sahip olan modellere yönelmekte fayda var. Düz, klasik bir kitaplıktan ziyade özel tasarım örünler modernlik vurgusunu ön plana çıkartacaktır. Fakat düz kitaplıkların da açık renkli olanları gene aynı modern görüntüyü elde etmenizi sağlayabilir.

Çalışma Masası: Çalışma odasındaki temel öğelerden birisi olan çalışma masasında mümkün mertebe işlevselliği ön planda tutmalısınız. Kullanacağınız masa, ihtiyaç çalışma esnasında ihtiyaç duyacağınız hemen her şeyi çekmecelerine yerleştirebileceğiniz bir yapıda olmalı. Ayrıca aydınlatma konusunda problemli bir odanız varsa cam masaların daha doğru bir tercih olacağını da belirtmekte fayda var.

Aydınlatma: Çalışma odalarının aydınlatılması başlı başına bir iştir. Çalışma masanızın konumuna göre bir aydınlatma yapmanız gerekiyor. Eğer ki masanın başına oturduğunuzda kağıt, kalem ile iş yapacak ya da okuma yapacaksanız kendi gölgenizin önünüze düşmemesi gerekiyor. Fiziki şartlar sebebiyle masaya oturduğunuzda avize arkanızda kalıyorsa o zaman alternatif aydınlatma araçlarından yararlanmakta fayda var. Masaya yerleştirilecek bir lamba, bu gereksiniminizi fazlasıyla giderecektir.

Çalışma odası dekorasyonunuzu yaparken  dikkatinizi dağıtabilecek bütün şeylerden  uzak dizayn edilmiş, rahatlıkla  çalışabileceğiniz, konforlu  mobilyası olan, aydınlatma olarak iyi aydınlanmış  bilgisayarınızı rahatlıkla kullanabileceğiniz ve de  aldığınızı notları  gözden geçirebileceğiniz sessiz ve sakin bir yer olmasına dikkat etmelisiniz.

Çalışma odası mobilya modellerine gelmeden önce size bir çalışma odasında bulunması gereken başlıca eşyalardan bahsedelim:

  • Çalışma masası
  • Kitaplık
  • Sandalye
  • Not asmak için pano
  • Geceleri çalışabilmek ve karanlıkta daha iyi odaklanabilmek için masa üstü lambaları
  • Ortalıkta görünmesini istemediğiniz eşyaları koyabilmeniz için bir dolap yada çekmeceli mobilya.

Çalışma Odası tasarımları ev

Beyaz Çalışma Odası Dekorasyonları

Eskiden çok fazla karşılaşmadığımız fakat son yıllarda birçok evde kendine yer bulan çalışma odaları her geçen gün de popülerliğini arttırmayı başarıyor. Doğru şekilde dekore edildiği müddetçe son derece başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlayan çalışma odalarında bu yılın trendlerinden bahsetmek istiyoruz.

Modern Çalışma Odası Tasarımı: Modern çalışma odalarında alışılmışın dışına çıkılarak tahmin ettiğiniz gibi büyük bir masanın odak noktası olduğu tasarımlardan uzaklaşıyoruz. Daha çok rahat bir şekilde vakit geçirebileceğiniz ve bunu yaparken de bilgisayardan, laptoptan  ya da evrakları inceleyerek çalışabileceğiniz bir tasarımdan söz ediyoruz. Özel tasarım rahat koltuklar, homojen aydınlatma ve özel kitaplık bu tasarımlarda ön plana çıkıyor.

Açık Renk Çalışma Odası Tasarımı: Çalışma odası dekorasyonu yaparken birçok kişi açık renklere yöneliyor. Bu noktada en fazla tercih edilen renk beyaz olsa da donuk görüntüsü çalışma isteğinizi törpülediği için krem, bej ya da kum sarısı gibi renklere yönelmekte fayda var.

Küçük  Çalışma Odası Tasarımı: Evlerin fiziki koşulları göz önünde bulundurulduğunda küçük bir odayı çalışma odası haline getirmek son derece mantıklı bir tercih olacaktır. Bu sebeple de küçük çalışma odası tasarımı yaparken birbirine monte edilen ya da birbirinin devamı niteliğindeki mobilyalara yönelmekte fayda var.

Sade Renk Çalışma Odası Tasarımı: Çalışma odalarında genel itibariyle ekstra, fazla ya da gereksiz ürünlere yer verilmez. Sade tasarımlarda ise bu duruma fazlasıyla dikkat edilir ve temel düzeyde ihtiyaçlarını maksimum verimlilik ile karşılayan az eşyanın bulunduğu tasarımlar yapılır. Bu tarz tasarımlarda da genel itibariyle açık renkler tercih edilir.

Bu saydığımız özellikleri uygulayabileceğiniz bir ortam   seçmelisiniz. Ve hemen peşinden odanızı dekore etmeye başlamalısınız.

Çalışma odanız güneş alan aydınlık ve havadar bir oda olmalıdır ki temiz hava ve bol oksijen ile daha rahat ve zinde çalışabilesiniz. Odanızı sık sık havalandırmayı unutmamalısınız.

Trend Çalışma Odası Mobiyaları

Çok eşyanız varsa  ya da dağınık çalışmayı daha çok seviyorum diyorsanız çok sayıda  çekmecesi olan Çekmeceli çalışma masalarını tercih edebilirsiniz. Sandalye olarak ta  döner sandalyeler  oldukça kullanışlı olabilir. Hangi  tarafı daha çok kullanıyorsanız eşyalarınızı o tarafa  dizmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Böylece zamandan tasarruf etmiş ve de daha düzenli bir görünüm sağlanacaktır.

Masanın  başında saatlerce çalışıyorsanız  sandalyenizi özenle seçmelisiniz. Evimde  zaten bir sandalye var yenisini almaya gerek yok diye düşünmek yerine sırtı ve beli destekleyen ergonomik sandalyeler tercih edebilirsiniz.

Beyaz Çalışma Odası Dekorasyonu

Kırtasiye araç gereçleri kitap, defter , dosya gibi eşyaları depolamak için saklama kutularına ihtiyaç duyabilirsiniz. Çünkü hem dağınıklığı yok edecek hem de yer kaplamayacaktır.

Siyah Çalışma Odası Mobilyaları

Aşağıda sizler için Çalışma odası dekorasyonu isimli bir resim galerisi hazırladık . Umarım hazırladığımız bu resim galerisinde gezinirken sizlere ilham verici bir kaynak oluşturabilmişsizdir. İyi seyirler.

Kullanışlı Çalışma Odası Dekorasyonu

Çalışma odanız dikkatinizi dağıtacak her şeyden uzak tasarlanmış, huzurla çalışabileceğiniz, rahat mobilyaları olan, aydınlatması iyi ayarlanmış bilgisayarınızı kullanabileceğiniz kitaplarınızı okuyabileceğiniz, notlarınızı gözden geçirebileceğiniz sessiz bir yer olmalıdır.

Çalışma Odası Dekorasyon Önerileri 0

Bu saydıklarımı yapabileceğiniz uygun bir oda seçmelisiniz. Ve ardından dekore etmeye başlamalısınız.

Çalışma odanız güneş alan havadar aydınlık bir oda olmalıdır ki bol temiz hava ve oksijen ile daha rahat ve zinde çalışabilesiniz. Sık sık havalandırmalısınız.

Çalışma Odası Dekorasyon Önerileri 1

Çok eşyam var sığamıyorum ya da dağınık çalışmayı daha çok seviyorum diyorsanız bol çekmeceli çalışma masaları sizin için ideal olacaktır. Döner sandalyeler de oldukça kullanışlıdır. Ne tarafı daha çok kullanıyorsanız kullandığınız eşyaları o yöne dizmeniz daha rahat olacaktır. Zamandan tasarruf etmiş olacaksınız ve daha düzenli duracak göz yormayacak.

Çalışma Odası Dekorasyon Önerileri 2

Saatlerce o masanın başında çalışıyorsanız sandalyenizi dikkatli seçmenizde fayda vardır. Evde zaten var almaya gerek yok diye düşünmek yerine sırtı ve beli destekleyen ergonomik sandalyeler tercih etmenizde fayda var. Unutmayalım ki verimli çalışabilmek için zinde olmak lazım ve sağlığımıza dikkat etmek gerekir.

Eğer ofisten çok evde çalışma odanızda zaman geçiriyorsanız daha geniş bir alana ihtiyacınız olacaktır. Bilgisayar tek başına yeterli olmayıp yazıcı, faks aleti ve tarayıcı gibi aletlere ihtiyacınız olacaktır.

Çalışma Odası Dekorasyon Önerileri 3

Kırtasiye malzemeleri kitap, dosya, defter gibi eşyaları depolamak için saklama kutuları kullanmakta fayda var hem dağınık durmayacak hem yer kaplamayacaktır.

Duvarın bir kısmını boydan boya dolap yaparak cd ve kitaplar için yer açmış olacaksınız.

Çalışma Odası Dekorasyon Önerileri 4

Çalışma odası dekorasyonu yaparken dikkat edilmesi gereken çok sayıda nokta ve detay var. Bu detaylara dikkat edilir ve gereklilikler yerine getirilirse elde edilen sonuçta bir o kadar iyi olacaktır. Bu yüzden sizlere çalışma odası dekorasyonunda nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsetmek istiyoruz.

Renk Seçimi: Çalışma odasında en önemli detaylardan birisi renk seçimidir. Duvarların ve mobilyaların rengi çalışma odasında geçireceğiniz vaktin ne derece verimli olacağını yakından ilgilendirir. Burada dikkat etmeniz gereken husus, dikkat dağıtmayacak, odaklanmanızı kolaylaştıracak renklere yönelebilmektir. Bu noktada beyaz, açık yeşil ve açık mavi ön plana çıkarken birçok kişinin aksini düşünmesine karşın siyahta güzel bir seçenek sunmaktadır.

Mobilya Seçimi: İlk olarak dekore ettiğiniz odanın bir çalışma odası olduğunun farkında olarak mobilya seçmekte fayda var. Gereksiz her türlü eşya dikkat dağıtacağı için bunu göz ardı etmemeliyiz. Bunun yanı sıra mobilyaları seçerken rahatlık ve ergonominin en çok aranan özellikler olduğunu unutmayın. Örnek vermek gerekirse, masa ve sandalye seçerken dik konumda oturabileceğiniz modellere yönelmelisiniz. Bunun yanı sıra işlevsel mobilyaların da tercih edilmesi gerektiğini hatırlatmalıyız.

Aydınlatma Detayları: Çalışma odasındaki en önemli noktalardan birisi de aydınlatmadır. Aydınlatmayı yaparken çalışma masasının konumu son derece önemlidir. Masanın başına geçtiğinizde odadaki ana aydınlatma aracından gelen ışık arkanızda kalıyor ve gölgeniz önünüze düşüyorsa ortada bir sıkıntı var demektir. Eğer ki masayı bu durumu engelleyecek şekilde konumlandıramıyorsanız da, o zaman masa üzerinde aydınlatma araçları kullanmanız gerekiyor.

 Modern Çalışam Odası Dekorasyonu

SAYFANIN ALT KISMINDA BULUNAN YORUM ALANINI KULLANARAK SORU VE ÖNERİLERİNİZİ YAZABİLİRSİNİZ. 👇

Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Mobilya Hocası

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın