Yatak odası duvar boya renkleri & hangi renk olmalı?

2.950

Yatak odası ne renk olmalı? Mavi, mor, turuncu, pembe, krem? Herkesin kendine göre renk tercihi olsa da, her rengin kendine göre özelliği olduğunu bilerek hareket etmemiz gerekiyor. Bu yazımızda size örnek teşkil etmesi açısından bazı yatak odası boya örnekleri sunacağız. Bununla beraber yatak odası ne renk olmalı sorusuna daha rahat cevap verebilmeniz için örnek duvar renklerinden örnekler sunacağız. Duvar renklerini incelemeden önce birkaç ufak detaylardan da söz edeceğiz.

Yatak odası hangi renk olmalı?

Aslında bu sorunun cevabı sizin kullanacağınız eşyalarla da ilgilidir. Çünkü sadece duvar rengi ile dekor bitmiyor. Yatak odasında bulunan yatak, yatak başlığı, karyola yada baza, şifonyer, gardrop, halı, yatak odası perde rengi gibi birçok konu bir bütünlük oluşturması gerekiyor.

Mor Yatak Odası Dekorasyonu

Yatak odaları dinlenmemizi sağlayacak olan yerlerdir. Sağlıklı ve kaliteli bir uyku ile yeni güne ve yeni günün getireceği zorluklar hazırlanmak mümkün olabiliyor. Bu noktada yatak odanızın dekorasyonu kadar duvarların rengi de çok büyük önem arz ediyor. Eğer ki yanlış bir renk tercih ederseniz odaya girdiğiniz de yorgunluğunuzun son bulmak yerine devam ettiğini sizlerde fark edeceksiniz. Peki, bu noktada hangi renkleri seçmek daha mantıklı olacaktır? İşte tam da bu konuya değinmek istiyoruz.

Beyaz Yatak Odası

# Lila: Yatak odalarında belki de en ideal renk lila olacaktır. Son döneme bakıldığında dinlendirici özellikleri sebebiyle lilanın tercih edildiğine sıklıkla şahit oluyoruz. göz yormayan yapısı sayesinde yatak odaları için çok doğru bir renk tercihi haline gelen lilayı mutlaka seçenekleriniz arasına yazmalısınız.

Lila Yatak Odası

# Mor: Yatak odaları için bir diğer alternatif ise mor. Fakat bahsi geçen mor o koyu renkli ve göz yoran ton değil. Biraz daha açık bir mordan söz ediyoruz bu noktada. Açık mor görsel anlamda hem modern bir yatak odası yapabilmenizi sağlayacak hem de lilada olduğu gibi sizi dinlendirecektir.

# Mavi Tonları: Mavi ve tonları da yatak odasında kullanılabilecek renklerden birisi. Özellikle biraz küçük bir yatak odanız varsa açık mavi çok doğru bir tercih olacaktır. Odanın çok daha ferah ve geniş görünmesini sağlayacak olan açık mavi bir de dekorasyonda bolca ayna ile desteklenirse eğer ortama ferah bir görüntü kazandıracaktır.

# Yeşil Tonları: Motive edici bir ton olan açık yeşil, yatağa yatıp dinleneceğiniz sıra etkisini kesinlikle fark ettirecektir. Ferah, sizi boğmayacak, kendinizi rahat hissedeceğiniz bir yer arıyorsanız açık yeşil doğru bir tercih olacaktır.

Yeşil Yatak Odası

 

Doğada en fazla bulunan renk olarak bildiğimiz yeşil pek çok duyguyu tetiklemesi ile de biliniyor. İlk etapta sakinleştirici ve dinlendirici bir etkisi olan yeşil ve tonlarını sadece bu özelliğiyle bile yatak odanızda kullanabilirsiniz. Ayrıca yapılan araştırmalarda yeşilin insan gözü tarafından en kolay algılanabilen renk olduğu ortaya konulmuştur. Bu da göz yormayan ve sizi dinlendiren bir renk olduğu anlamına geliyor. Ayrıca yeşil renkli odalarda kalan insanlarında daha az mide rahatsızlığı geçirdiğine dair bilimsel kanıtlarda bulunuyor. Yani yeşil de yatak odaları için çok doğru bir tercih olarak karşımıza çıkıyor.

Yatak Odası Rengi Neye Göre Seçilmeli

En ideal yatak odası renkleri ne olmalı sorusuna birkaç renk önerileri ile cevap verdiğimiz bu yazımızı birlikte incelemeye devam edelim. Yatak odası esasında evin en önemli odalarından biridir. Bunun sebebi erkek olsun bayan olsun ömrümüzün en çok vakit geçirdiğimiz ve sağlığımızı direk ilgilendiren odalardan biridir. Bunun için zihin ve göz yoran renkler ve aydınlatmaları tavsiye etmiyoruz.

Tüm günün yorgunluğu yatak odanıza girdiğiniz andan itibaren son bulur ve bu andan itibaren hem bedenen hem de ruhen dinlenebileceğiniz bir süreç başlar. Sözünü ettiğimiz dinlenme sürecinin en verimli şekilde devam edebilmesi adına yatak odanızdaki renklerin çok ama çok büyük önemi olduğunu belirtmek gerekiyor. Doğru renk seçimi odada geçirdiğiniz zamanı çok daha keyifli hale getirecektir.

# Beyaz: Beyaz ferahlatıcı bir renktir insanı sakinleştirir. Aynı zamanda odayı da geniş göstermek gibi güzel bir yönü de vardır. Hal böyle olunca da yatak odaları için beyaz çok doğru bir tercih olacaktır. Sakinleşmek ve dinlenebilmek adına beyazı denemenizi tavsiye ediyoruz.

# Mavi: Mavi rengin temel özelliği sakinleştirici ve dinlendirici olmasıdır. Bu noktada maviden kastımız koyu tonlar değil. Daha çok açık renklerden söz ediyoruz. Örnek olarak gökyüzünün maviliği yatak odası duvarları için çok güzel bir seçenek olacaktır. Eğer ki biraz önce sözünü ettiğimiz duyguları hissedebilmeyi istiyorsanız maviyi mutlak surette denemelisiniz. Bunun yanı sıra mavinin iştah kapatmak gibi bir özelliği olduğunu da unutmamak gerekiyor. Yatak odanızda vakit geçirdiğiniz sıra karnınızın acıkmasını istemiyor ve rejimi bozacak yiyeceklerden uzak durmak istiyorsanız mavi gene doğru bir karar olacaktır.

Açık Mavi Yatak Odası

Açık Mavi Yatak Odası

SAYFANIN ALT KISMINDA BULUNAN YORUM ALANINI KULLANARAK SORU VE ÖNERİLERİNİZİ YAZABİLİRSİNİZ. 👇

Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Mobilya Hocası

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın