Standart mutfak dolabı ölçüleri

8.941

Mutfak dolabı ölçüleri konulu yazımıza hoş geldiniz. Bir mutfağın olmazsa olmazları arasına koyabileceğimiz mutfak dolaplarında kullanılan malzeme ve işçilik kadar dolapların ölçülerinin çok önemli olduğunu hatırlatmalıyız. Mutfak dolaplarında ölçüleri doğru seçerseniz sizin için çok daha başarılı bir kullanım alanı sunulacaktır.

Standart mutfak dolap ölçüleri esasında net bir santimetre ile sınırlandırmak yanlış olur. Her mutfağın ebatları farklı olacağı için burada kullanılan dolapların ölçüleri de değişebilir.

Standart mutfak dolabı ölçüleri

Tezgah yüksekliği ( mermer kalınlığıdahil ): 90 – 95 cm
Tezgah derinliği : 60 -65 cm
Alt dolap yüksekliği : 85 – 90 cm
Alt dolap derinliği : 58 – 60 – 62- (70 cm bulaşık makinasıkonulacak ise)
Baza yüksekliği : 8 cm
Alt ve üst dolap arasıboşluk : 60 – 65 cm
Tezgah tablasıçıkıntısı( alt dolaba göre ) damlalıklı : 5 cm
Üst dolabın yerden yüksekliği ( üst dolabın alt kenarı) : 150 cm
Üst dolap yüksekliği : 60 – 100 cm
Üst dolap derinliği : 30 – 35 – 38 cm
Boy dolap Derinliği : 58 – 62 cm
Boy dolap genişliği : 35 – 62 cm
Dolap kapak genişlikleri : 25 – 60 cm
Fırın boşluğu : 62 – 65 cm

 

Mobilyalar mutfak mobilyası, yemek odası, yatak odası, mutfak dolapları, oturma odası takımları, genç odası mobilyaları, çocuk odası takımları şeklinde gruplara ayrılır. Araştırma yaptığınız mobilyanın kendi sınıfında bir araştırma yapmanız sizi daha sağlıklı sonuçlara ulaştırır. Bu resimde size çeşitli ürünlerin standart mobilya ölçülerini veriyoruz.

Üst Dolap Ölçüleri: Mutfak dolaplarında en önemli kısımlardan birisi olan üst dolapların ölçüleri firmadan firmaya değişkenlik gösteriyor olsa da genel itibariyle tercih etmeniz gereken ölçülerden bahsetmek istiyoruz. Üst modüllerde genişlik 200 santim, yükseklik minimum 70 santim ve derinlikte minimum 30 santim olmalıdır. Eğer ki mutfağınızda yeteri kadar yer varsa yükseklik ve derinlik ölçülerini 5’er santim arttırılabilir.

Mutfak dolap ölçülerinden önce kullanacağınız mutfağın ölçülerini belirlemeli ve buna göre yol haritası çizmelisiniz.

Alt Dolap Ölçüleri: Mutfak dolaplarının diğer kısmı olan alt modülde ise ölçülerimiz değişiyor. Bu kısmın ağırlıklı olarak tencereler ve büyük mutfak eşyalarının muhafaza edildiği yer olduğunu düşünürsek yüksekliği genişliği 140 santim olmalı. Yükseklik olarak minimum 85 santimlik bir değer sizler için yeterli olacakken, derinlik olarak da tezgahınıza bağlı olarak 60 santim yeterli olacaktır.

Her markanın standart mobilya ölçüleri farklı olabiliyor. Örneğin Koçtaş mobilya mutfak modeli ölçüleri Üst Modül: Genişlik: 220 cm Yükseklik: 60 cm Alt Modül: Genişlik: 160 cm Yükseklik: 72 cm

   
En Güzel mutfak dolapları modelleri (tıkla)

Üst Modül Yüksekliği: Mutfak dolaplarında üst modülün yerden kaç santim yukarıda olacağına da iyi karar vermeniz gerekiyor. Öyle bir yükseklik ayarlamalısınız ki üst modülü kullanırken sizi yormamalı, kapakların açılıp kapatılması da size problem yaratmamalı. Bu noktada da üst modülün yerden 150 santimlik yükseklikte olması yeterli olacaktır diyebiliriz.

Köşeli mutfak dolapları modelleri (tıkla)

Mutfak mobilyaları ölçüleri almadan önce dikkat etmeniz gereken konu, hangi mobilya markasını tercih edeceksiniz. Çünkü markaların ve modellerin farklı ölçüleri bulunuyor. Örneğin Koçtaş Coke Lewis Mutfak mobilyası ölçüleri şu şekilde: Üst Modül: Genişlik:180 cm Yükseklik: 72 cm Alt Modül: Genişlik: 240 cm Yükseklik: 72 cm

Standart mutfak dolapları

Standart dolaplar genellikle IKEA, Koçtaş, Bauhaus gibi alışveriş firmalarında bulunuyor. Çeşitli kampanya ve avantajlarla satışa sunulan bu modelleri internet üzerinden de satın alabiliyorsunuz. Firmalar daha çok adrese teslim ediyor ve eve kadar servis hizmeti sunuyor.

849,90 TL ye satışa sunulan bu ürün seyyar özelliğe sahip olup, yer değiştirilebilir. Mobilyaların ölçüleri:
Üst Modül: Genişlik: 255 cm Yükseklik: 60 cm
Alt Modül: Genişlik: 195 cm Yükseklik: 72 cm

Yeni model mutfak dolapları modelleri (tıkla)

Tüm resimleri görmek için galeriye tıklayınız.

EN GÜZEL DÖŞEMELİK VE PERDE KUMAŞLARI (TIKLA)

 

SORU VE ÖNERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ YORUM PANELİNİ KULLAN

👇  
Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Mobilya Hocası

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın