Mutfak Dolabı Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

1.050

Bir mutfaktaki en önemli objelerden birisi diyebileceğimiz mutfak dolapları doğru şekilde seçilirse uzun yıllar kullanım ömrüne sahip olabiliyor. Yapılan yanlış tercihler ise kısa süre sonra tekrardan yüksek maliyetlerini altına girmeniz anlamına geliyor. Peki, mutfak dolabı seçerken en doğru modeli nasıl tespit edebiliriz?

Mutfak dekorasyonunda belli başlı kalıplara sadık kalmanız gerektiğini düşünüyorsanız büyük bir yanılgı içerisindesiniz. Mutfakta da farklılık yapabilir, farklı tarzları mutfağınıza uyarlayabilirsiniz. Bu noktada elinizi kuvvetlendiren temel şey ise mutfak dolapları. Mutfak dolaplarını desenli ya da dikkat çekici renklerde tercih ederek tahmin dahi edemeyeceğiniz kadar şık bir görüntü elde edebilirsiniz.

Sağlamlık: Mutfak dolapların ilk önceliğiniz her daim sağlamlık olmalı. Dış yüzeyi suya karşı dayanıklı modeller, ister istemez su ile temas eden dolapların şişmesini engelleyecektir. Bu noktada lake dolaplar uzun müddet kullanım ömrüne sahiptir ve tercih edilmesinde fayda var. Fakat lakenin fiyat bakımından alternatiflere göre pahalı olduğunu söylemekte fayda var.

Yeni Mutfak Dolabı Modelleri

İşlevsellik: Mutfak dolaplarında en çok göz ardı edilen ve sonrasında büyük pişmanlıklara sebebiyet veren işlevsellik, büyük bir önem arz ediyor. İşlevsellik noktasında örnek vermek gerekirse, L şeklindeki dolapların kesişim noktalarındaki kısımlar genel itibariyle atıl kalıyor. Kullanılamayan bu alanların özel bir mekanizma sayesinde kullanılabilir olması işinizi kolaylaştıracaktır.

İşlevsel Mutfak Dolabı Modelleri

Pratiklik: Mutfak dolaplarınızı gün içerisinde defalarca kullanacaksınız. İster istemez dolaplara temas edeceksiniz ve her temastan sonra parmak izinizin dolap yüzeyinde kalıyor olması sizin için büyük problem olacaktır. Dolapları sürekli silmek ciddi bir iş yükü anlamına geliyor ve bu sebeple iz ve leke tutmayan modellere yönelmekte fayda var.

Açık Renk Mutfak Dolabı Modelleri

Renk Seçimi: Mutfak dolabını seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise renk seçimidir. Renk seçimini yaparken mutfağın genişliğini dikkate almanız gerekiyor. Eğer ki küçük bir mutfağınız varsa açık tonlara yönelebilir, geniş mutfaklarda ise renk skalasını geniş tutarak hemen her rengi kullanabilirsiniz.

Koyu Renk Mutfak Dolabı Modelleri

Mutfak dekorasyonunda farklılık yapabilmek adına ilk olarak dolapları ele almanız gerekiyor. Bu noktada renkli ürünleri seçerek mutfaktaki dinamizmi arttırabilir, enerjiyi farklılaştırabilirsiniz. Bu yüzden de genel itibariyle siyah ağırlıklı bir dekorasyon yaparken dolapların mor, erguvan ya da turuncu renklerine büründürülmesi sayesinde çok şık bir görüntü elde edilebilir. Mutfaktaki diğer öğelerin siyah renkli olması da görüntüyü daha dengeli hale getirecektir.

Mor Renk Mutfak Dolabı Modeli

Desen Seçimi: Mutfak dekorasyonunu değiştirirken bir diğer alternatifiniz ise desenli ürünler. Desenli ürünlerde de canlı renklere öncelik tanımanız gerekiyor. Fakat desenlerin çokta ön plana çıkmamasında fayda var. Aksi halde göz yoran bir sonuç elde etmeniz mümkün. Bu yüzden de gene renklerin odak noktası olduğu, desenlerin çok hafif işlendiği ürünler daha güzel sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

 


Mobilya Hocası

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın