Mutfak Dekorasyonu Fikirleri Kendin Yap Örnekleri

1.591

Mutfak dekorasyonu her ne kadar çok fazla önemsenmiyor olsa da aslında dikkat edilmesi gereken bir mevzu. Çünkü yemek yaptığınız yerde kendinizi ne kadar mutlu hissederseniz yapacağınız yemeklerde bununla doğru orantılı olarak güzelleşecektir. Peki mutfağı dekore ederken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Mutfak dekorasyonunda yeni yılla birlikte biraz değişim yaşanacak gibi görünüyor. Birçok kişi mutfağını yanlış dekore ettiği için mutfağı istedikleri gibi kullanamıyorlar. Rahat kullanılamayan bir mutfakta size tahminlerinizin ötesinde bir rahatsızlık yaratacaktır. Bu yüzden 2019 yılının trendleri hakkında konuşmak gerekiyor.

Sade Mutfak Dekorasyonu

Sadelik: 2019 senesinde mutfak dekorasyonunda sadelik ön planda olacak. Öyle çok eşyanın olmadığı, karman çorman bir görüntüden uzak mutfaklar yeni yılda en fazla tercih edilen dekorayon türü olacak. Bunun için mutfağınızda kullanmadığınız ürünleri kaldırmanız gerekiyor. Sadece ihtiyaç duyulan ürünler mutfakta olacak. Ayrıca renk bakımında da açık tonları tercih etmeniz gerekecek.

Mutfak Dekorasyonu Fikirleri 0

Minimalist Dekorasyon: 2019n genel trendi sadelik olduğu için minimaslit yaklaşımında popüler hale gelmesi bizleri şaşırtmıyor. Minimalist bir mutfak elde edebilmek için de gene sade ürünlere yönelmeniz gerekecek. Gösterişli ürünler mutfakta katiyen yer almayacak. Renk konusunda, dolaplardan başlayarak tezgaha ve duvarlara kadar açık renkleri tercih etmek durumundasınız. Mutfağa biraz olsun renk katmak için ise az ama öz aksesuarlar tercih edilmeli.

Mutfak Dekorasyonu Fikirleri 1

Ankastre Mutfak: Bu senenin bir diğer trendi ise ankastre mutfaklar olacak. Ankastre mutfakların modern görüntüsü, fazla ürüne ihtiyaç bırakmadan mutfağı verimli şekilde kullanabilmenizi sağlaması bu tarzı ön plana çıkartıyor. Eğer ki gün boyu dışarıda çalışıyor, akşamda eve gelip mutfağa giriyorsanız hemen her şeyin elinizin altında olması hoşunuza gidecektir.

Mutfak Dekorasyonu Fikirleri 2

Mutfak Dekorasyonu Fikirleri 3

Mutfak Dekorasyonu Fikirleri 5

Mutfak Dekorasyonu Fikirleri 6

Mutfak Dekorasyonu Fikirleri 7

Mutfak Dekorasyonu Fikirleri 8

Mutfak Dekorasyonu Fikirleri 9

 

Modern Mutfak Dekorasyonu: Modern mutfak dekorasyonu dendiğinde aklınıza ilk olarak gelmesi gereken şey fazlalıklardan kurtulmak. Yani minimalist bir yaklaşımla mutfağımızı dekore edeceğiz. Bu da demek oluyor ki sadece süs olsun diye gereksiz hiç bir şey mutfakta kendisine yer bulamayacak. Az fakat kullanışlı ürünler tercih edilecek. Bu noktada siyah beyaz damalı desene sahip olan mutfak zemini modern bir mutfak görüntüsü için en fazla tercih edilen şeylerden birisi. Bunun yanı sıra mutfak dolaplarında da mutlak surette cam kapak kullanmak gerekiyor. Sıra dışı tasarıma sahip sandalyelerde modern mutfakların olmazsa olmazları arasında yerini almış durumda. Zeminin siyah beyaz olduğu bir mutfak duvarlar biraz daha canlı renklerde boyanabilir. Hem böylelikle daha iştah açıcı bir ortam da oluşturabilirsiniz.

Sade Mutfak Dekorasyonu: Mutfak dekorasyonunda tercihi sadelikten yana kullanacakların gene minimalist bir tarz benimsemesi gerekiyor. Mutfakta keskin hatlar ön plana çıkmalı, süslemeleri olmayan dolaplar tercih edilmeli, parlak yüzeyler dikkat çekmeli ve nötr renkler kullanılmalı. Bu sadeye son derece sade ve bir o kadar da şık bir mutfak dekorasyonu elde edilebilmekte olup, hem mutfakta çalışırken hem de yemek yerken sizi yoran bir görüntü kirliliğinden de kurtulmuş olabiliyorsunuz.

Kendin yap fikirleri ve projeleri o kadar popüler bir hale geldi ki, bir çok yerde bunun eğitimlerini veren kurslar açılmaya başlandı. Kendin yap fikirleri ile yapılan ürünler aslında biraz yanlış anlaşılmaya başlandı. Bu projenin çıkış amacı bir hobi oluşturmak, boş zamanlarında keyifli vakit geçirmek isteyenler için çanak çömlek yapmak değildi. Bu fikirlerin çıkış amacı geri dönüşümü desteklemek, çılgınca artan tüketimi azaltmak, boşa giden malzemeleri değerlendirmekti. Daha iyi bir amaca hizmet etmek için orta çıkmış olsa da kadın programlarına katılan ustlar sayesinde hobi dükkanlarından alınan boncuklarla hazırlanan aksesuarlar haline geldi. Kim ne isterse yapabilir tabiki ancak unutmamamk gerekir ki kendin yap projelerinin temelinde kullanılmayan eski eşyalar, evde bulunan ve yer kaplayan atılmayı bekleyen malzemeleri kullanmak vardır. Biz hale asıl amacından sapmamış olanlara mutfak için kendin yap fikirleri ve örnekleri hazırladık. Bu örneklerde kesinlikle yeni alınmış, hobi dükkanlarından alınmış malzemeler yoktur. Kimi süsleme amacı ile aksesuar olarak kimi kullanım amaçlı hazırlanan bu örneklerin hepsinde eski kullanılmayan atık malzemeler kullanılmıştır.

Atık malzemelerle ev dekorasyonu yapmak aslında tahmin edildiğinden çok daha kolaydır. Salon, bahçe, teras hatta banyo dekorasyonlarında bile geridönüşümden elde edilen malzemeler kullanılabilir. Peki mutfaklarımız için neler yapabiliriz. Cam süt şişeleri, şarap şişeleri teller. Bu ikisi en çok işimize yarayan malzemelerdir. Cam şişelerin alt kısmı kolay çıkar. Onu çıkarıp içine tel uzatarak lamba yapabilirsiniz. Bu lambanın etrafına çeşitli boncuklar takabilirsiniz.

Giydiğimiz tüm kıyafetlerde düğme vardır. Çok eskiyen atacağınız kıyafetlerin düğmelerini sökün ve bir yerde biriktirin. Sonra bu düğmeleri bir ipe dizin. Dizdiğiniz bu düğmelerden harika mutfak perdeleri yapabilirsiniz. Özellikle kapısız mutfakların kapılarına bu tarz perdeler harika olur. Eski çaydanlıklarınızı kulpundan asarak altına teller yerleştirerek kaşıklık bile yapabilirsiniz. Birbirinden yaratıcı kendin yap örnekleri görmek isterseniz galerimizi incelemeniz yeterli.


Mobilya Hocası

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın