Kullanışlı gardrop içi nasıl olmalı?

3.591

Hepimizin evine öyle ya da böyle yatılı misafir geliyor. Yatıya gelen misafirler içinde her daim yastık, yorgan bulundurmak büyük bir ihtiyaç Bu tarz ürünlerin kullanılmadığı dönemlerde ise onları saklayacak bir yer bulmak kimi zaman problemlere sebebiyet verebiliyor. Bu gibi istenmeyen durumların önüne geçebilmek adına, yüklükler çok doğru bir tercih olacaktır.

Yüklük ve Dolap Düzenleme Yöntemleri Nelerdir?

Gardroplar, her evde bulunması gereken mobilyaların başında gelir. Yatak odaları ve giyim odalarının vazgeçilmezi gardroplar, dağılmaya en müsait alanlardan. Giyip giyip dolabın bir kenarına attığınız kıyafetler, sık giydiğiniz kıyafetlerin arkasında kalan yeni giysiler ve daha niceleri dolabınızda dağınık bir görünüme yol açabilir.

Dağınık bir dolapta aradığınız ürünü kolayca bulamazsınız, bu da zaman kaybına neden olur. Tüm bu olumsuzlukların önüne geçmek ve daha derli toplu gardroplar için önerilerimize kulak verin.

1. Gardrobunuzu düzenlemeye başlamadan önce ihtiyaç duyabileceğiniz birçok eşyayı yanınızda bulundurun. Öncelikle giysilerinizi ayırıp koyabileceğiniz geniş bir alana ihtiyacınız olacak. Denediğiniz giysilerin nasıl durduğunu görebilmek için bir boy aynası, verilecek veya saklanacak giysileri ayırmak için farklı boyutlarda kutu ve torbalar olmalı.

2. Her şeyi üst üste koymaktan kaçının. Bunun yerine geniş bir alanda yatay bir şekilde dizerek her şeyi daha net seçebilirsiniz. Yazlık ve kışlık kıyafetleri kendi içinde ayırın.

3. Düzenlemeye geçmeden önce gardırobu tamamen boşaltıp iyice tozunu alın ve kapakları açık bir şekilde havalandırın. Raflara hafif bir çamaşır parfümü sıkabilirsiniz.

4. Uzun zamandır giymediğiniz kıyafetleri, küçük gelenleri ve benzeri durumda olanları belirleyip bir yerde toplayın. Fazlalıklardan kurtulup dolabınızda yer açabilirsiniz. Tadilatlık olanları bir kenara ayırın. Yardım kuruşuna veya tanıdıklara verilecekleri belirleyip sahiplerine ulaştırmak için bir torbaya koyun.

5. Kıyafetlerinizin sayısına göre askı ihtiyacınızı belirleyin. Yeterli askınız varsa, sorun yaşamazsınız. Ancak dolabınız küçük diye kıyafetlerinizi üst üste asmaya kalkmayın. Bu durumda alttaki giysinin ne olduğunu ilk anda göremediğiniz için aradığınızı bulmanız zorlaşabilir. Bu sebeple her parçayı tek tek asmanızda yarar var.

Dolabınız küçükse ince askı kullanıp daha fazla yer kazanabilirsiniz. Ancak dolabınız yeterli genişliğe sahipse kapalı askı, tahta askı ve pofidik askılarda kıyafetlerinizi daha düzgün tutabilirsiniz.

6. Dolap yerleşiminde dikkat etmeniz gereken ilk nokta kullanışlılık. Mümkün olduğunca işlevsel bir dolap düzeni oluşturmaya çalışın. Sık kullandığınız kışlık/yazlık giysileri askılara asın. Böylece giysilerinize hem daha kolay ulaşır, hem de kırışmalarını önlemiş olursunuz. Kazak/tişört gibi katlanacak giysileriise çekmece veya raflarda muhafaza edin. Resmi ve abiye kıyafetlerinizi dolabınızın uzun bölümüne asmanızı öneririz.

7. Kıyafetlerinizi iş ve günlük yaşama göre ayırın. Eğer iş ve günlük hayatta benzer şeyleri giyiyorsanız, bu ayrıma gerek yok. Dolabınız tek bölmeliyse, iş ve günlük kıyafetlerinizi farklı raflara koyabilir, askı bölümünde de ufak bir detayla ayrım yapabilirsiniz. Farklı bir askı veya askı bölümüne koyacağınız küçük bir aksesuarı ayrım amaçlı kullanabilirsiniz.

Birden fazla bölmeli dolaplarda ise iş, günlük ve abiye giysilerinizi farklı alanlarda saklayabilirsiniz.

8. Yünlü giysilerinizin arasına naftalin ve güve kovucu koymayı ihmal etmeyin.

9. Uzun elbiseleri torbalayarak asın.Çorap, sütyen, fular gibi küçük parçaları etiketleyerek kutu veya torbalara koyabilirsiniz.

Bu uygulamalara uyarak gardrobunuzu daha kullanışlı ve düzenli hale getirebilir, aradığınız eşyalara daha kolay ulaşabilirsiniz.

Farklı kategorilerde 250.000’in üzerinde ürüne yer veren Mobilyahocasi.com,  aydınlatma, mobilya, ev dekorasyonu ürünleri, banyo, mutfak ve ev gereçleri, ev tekstili gibi evinize dair aradığınız pek çok ürünü karşınıza sunuyor. Eğer gardrobunuz size yeterli gelmiyorsa, daha geniş ve işlevsel bir giysi dolabı almayı düşünüyorsanız,  Kliksa.com’daki gardrop modellerini inceleyebilirsiniz.

En kullanışlı gardrop içi dizaynı kullanım durumuna göre değişir. Yüklükte daha çok kaba eşyalar mı var? Yoksa elbise askılık vs mi? İşte tavsiyeler..

Yatak Odasının Büyüklüğü: Bu maddeyi başa koymamızın sebebi en önemli nokta olmasıdır. Herşeyden önce özel ölçü yaptıracağınız gardrop yatak odanızda çok fazla yer işgal etmemesi gerekir. Odanın tasarımını da bozmamalı.

İhtiyacınızdan Fazlası Zarar: Gardrop tasarımı sizin ihtiyacanıza göre yapılacak ise, ihtiyaç fazlası büyüklüğe gitmeyin. Bu sadece fazla yer işgali demektir.

Büyük Eşyalarınız Çok mu?: Yüklüklerin en önemli avantajı yorgan gibi çok yer kaplayan ürünleri saklayabileceğiniz bir alan sunuyor olması. Normalde bu tarz eşyaları bazaların altında ya da dolapların üstünde istifleriz. Fakat bu alanların dahi yetersiz kalabilmesi durumunda yüklükler sizler için en ideal tercih olacaktır. Eğer sizin de yorgan, yatak ve battaniye gibi çok eşyanız varsa tasarımda büyük hacimli kısımlara yer vermeniz gerekiyor.

Kıyafetiniz Çok mu? Eğer yatak yorgan gibi kaba eşyalardan ziyade çok fazla kıyafetiniz varsa askılık kısmını daha fazla olacak şekilde yapın. Gerekirse çift katını da elbiseler için ayırın.

Geniş İç Hacim: Yüklüklerin en önemli özelliği iç hacminin çok geniş olması. Üstelik birçok dolapta karşımıza çıkan çok sayıda raf kullanımı sebebiyle büyük ebatlı eşyaları yerleştirememe durumu yüklükler için geçerli değil. Raf aralığının geniş olduğu modeller hemen her eşyayı saklayabilmenize imkan sağlıyor.

Dağınıklığı Engellemesi: Yüklükler sadece yatak, yorgan gibi eşyaları değil, normal kıyafetleri de saklayabileceğiniz bir ürün. Bu sayede özellikle küçük çocuklu ailelerin evinde çok karşılaşılan dağınıklığın önüne geçebilmenize de imkan sağlıyor yüklükler.

Modern Yüklük Modelleri: Yüklük dendiğinde birçok kişinin zihninde oluşan görüntü demode bir ürün oluyor. Fakat şu sıralar son derece modern, evin havasına uygun modeller bulabilmek mümkün. Bu sayede çok daha şık bir görüntü elde edilebiliyor.

Modern Yüklük Modeli

Yeni Yüklük Modeli

 

 

 

 

 


Mobilya Hocası

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın