Pozitif Enerji Veren Objeler & Feng Shui Ev Dekorasyonu

 

Son yıllarda giderek popüler hale gelen Feng Shui tarzı ev dekorasyonunda da sıklıkla kullanılmaya başladındı. Evinizde farklı bir hava yakalamak istiyorsanız şayet Feng Shui sizler için güzel bir tercih olacaktır. Fakat Feng Shui tarzını eve yansıtmak çokta kolay olmayacaktır. Hele ki bazı hatalar Feng Shui tarzını temsil etmeye çalışırken hiçte hoş olmayacak sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Feng Shui Dekorasyon Nedir?

Feng Shui uzun bir zamandır, dekorasyonla ilgilenen ilgilenmeyen herkesin duyup merak ettiği bir  sözcük. Feng Shui, İnsan ve doğanın uyum içinde düzenlenmesi gerektiğini vurgulayan bir çinli felsefe sistemidir. “Feng Shui”, aktivitelerin verimli bir şekilde yapılması için mekandaki en iyi enerjiyi ortaya çıkarma sanatıdır. Örneğin birey; ofisin, başarının gerektirdiği canlı enerjiyle dolu olması gerekirken, yatak odası daha sakin ve huzur dolu bir enerjiye sahip olmalıdır. “Feng Shui” ile evin her köşesine gereken enerjiler yayılabilir.

 

Feng Shui Ev Dekorasyonu

Feng Shui ile evinizi düzenlerken temelden başlayıp daha karmaşık feng shui seviyelerine çıkmanız gerekebilir. Evinizin düzeninde feng shui kullanırken geleneksel ve klasik feng shui okullarında kullanılan sembolleri öğrenmeniz ve bu sembolleri doğru kullanmanız gerekmektedir. Sevgi ve evlilik için mandarin ördeği kullanılırken koruma ve istikrar için kaplumbağa yada bolluk için koi balığı kullanılmaktadır.

 

 

Yarasalar ve chi lins gibi bazı semboller daha az bilinir. Evinizin enerjisini arttırmak ve hangisinin size uygun olduğunu öğrenmek için feng shui sembollerini keşfedin.

İyi Bir Feng Shui Uygulamak İçin Dağınıklıktan Kurtulun

Evinizde sevmediğiniz ve gereksiz olan her şeyden kurtulun. Dağınıklıktan kurtulmak tedavi gibi gelen bir süreçtir ama sizin için yorucu olabilir. Bunu yaparken kolaylaştırmak için kendinizle konuşabilirsiniz. evinizdeki dağınıklıktan kurtulmadan diğer adımlara geçmeyin bu adım feng shui enerjisinin yaratılmasın da önemli bir adımdır.

Temiz Hava ve Doğal Işığa Yer Verin

Feng Shui Tarzı Dekorasyonun Püf Noktaları

Bu iki element evinizde iyi bir feng shui enerjisi (chi ) için gereklidir. Pencerelerinizi sık sık açarak evinizi havalandırın ve temiz havanın evin içini doldurmasına izin verin. Temiz havayı elde edebilmek için hava temizleyici kullanabilirsiniz. Doğal ışığın evinize mümkün olduğunca girmesini sağlayın. Güneş ışığı en temiz en yararlı ışıktır. Evinizin havasını ve enerjisine katkısı inanılmazdır, fark edeceksiniz.

 

Enerji Haritanızı Tanımlayın

Bagua haritasını kullanarak evinizin feng shui enerji haritasını tamamlayın. Baguayı tanımladığınızda evinizin hangi alanlarının hayatınızın belirli alanlarına bağlı olduğunu bileceksiniz. Örneğin, geleneksel feng shui’de evinizin güney doğu feng shui alanı hayatınızda para enerjisinin akışına bağlıdır.

5 Feng Shui Elementinin Temellerini Alın

SORU VE ÖNERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ YORUM PANELİNİ KULLAN

👇

Evinizin her alanında canlı ve dengeli bir enerji yaratmak için 5 feng shui elementinin temellerini öğrenin. Örneğin daha fazla refah çekmek istiyorsanız evinizin güneydoğu bölgesindeki alanları su ve ahşap ile tanıştıracaksınız. Sağlığınızı geliştirmek istiyorsanız evinizin doğu bölgesindeki alanları yeşil ve canlı bitkiler ile dekore edeceksiniz.

 

Feng Shui Doğum Öğenizi Bulma

Feng shui doğum elementinizi bulun ve enerjinizi destekleyip beslemek için evinizde kullanın. Örneğin doğum elementiniz ateş ise ateşin renklerini (kırmızı, turuncu, mor, macenta, pembe, sarı) kullanmanız ateş unsuru üçgen şekillerini evinizde oluşturmanız gerekir. Ateş elementini de tahta elementi beslediği için bu elemente de evinizde yer vermeniz gerekir.

Evinizde Enerjinin Kalitesine Her Zaman Dikkat Edin

   

Evinizdeki enerjinin refahınızı ve huzurunuzu nasıl etkilediğini tecrübelerinizle görmüşsünüzdür. Sağlığınız ile derinden bağlı olan huzurunuza dikkat edin ve evin enerjisini doğal ve kaliteli tutmaya çalışın. Yatak odanızdan banyonuza mutfağınızdan oturma odasına kadar doğal bir enerji akışı sağlayın ve evinizdeki bütünlüğe önem verin.

Kua Numaranızı ve Şanslı Yolculuğunuzu Öğrenin

Kua numaranızı ve şanslı yönünüzü öğrenin, böylece en kolay ve en iyi enerjiyi elde edebilirsiniz. Yatağınızın konumu masanızın bakış acısı yemek alanınızdaki oturma yerleri vb. ayarlayın. Örneğin 1 numaralı kua numarasının en iyi enerji aldığı yönler ; Güneydoğu, Doğu, Güney ve Kuzeydir.

Feng Shuide Adımlar

Bu feng shui adımlarında ustalaştıktan sonra, feng shui yıldızlarının ya da enerjilerin yıllık hareketi gibi daha derin feng shui seviyelerini keşfedebilirsiniz . Bununla birlikte, eğlenmek ve sürecin tamamlamak için temel adımlarla başladığınızdan emin olun!

Evin Girişi Dekorasyonu Önemli

Feng Shui tarzında evin girişleri fazlasıyla önemlidir. Eve ilk olarak adım attığınız yer olması itibariyle mutlak surette aydınlık ve iç açacak şekilde tasarlanmış olması gerekiyor. Renk kombini açık tonlardan yana kullanılmalı ve fazla eşya barındırmamalı.

Feng Shui Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır

 

 

Feng Shui Mutfak Dekorasyonu

Feng Shui tarzında mutfak mutlak surette evin arka tarafından olması gerekiyor. Mutfakta en fazla dikkat edilecek şey ise ocak ile lavabonun konumu. Feng Shui bir denge öğretisi.  Yani zıt kutupların bir arada belli bir denge içerisinde kullanılmasını baz alan bir öğreti. Ocak ile lavabo da birbiriyle zıt kutuplar olduğu için yan yana değil, karşılıklı konumlandırılmalı. Bunun yanı sıra ocağın arkasında mutfak kapısı bulunmamalı ve yanında da pencere olmamalı. Bu yüzden ada ocakları tercih etmeniz sizler için daha doğru olacaktır.

 

 

Feng Shui Çocuk Odası Dekorasyonu

Çocuk odasında çocuğunuza zarar verecek ürünlerden uzak durmanız gerekiyor. Renk tercihini abartıya kaçmamak kaydıyla canlı renklerden seçebilirsiniz. Ayrıca oda konum olarak evin batısında bulunmalıdır.

 

Feng Shui Yatak Odası Dekorasyonu

Yatak odaları Feng Shui tarzında önemli bir yere sahiptir. Feng Shui tarzına uygun bir yatak odası dekorasyonu yapacağınız zaman ilk olarak ışık düzeyine dikkat etmeniz gerekiyor. Çok fazla aydınlık bir ortam Feng Shui için uygun değildir.

 

Feng Shui Tarzı Dekorasyonun Püf Noktaları

Feng Shui Tarzı ev dekorasyon örneklerini inceleyerek siz de salon, genç odası, yatak odası ve mutfağınızda uygulama yapabilirsiniz.

 

 

Feng Shui Salon Dekorasyonu

Feng Shui salon dekorasyonu, geleneksel dekorasyondan birçok yönüyle farklılıklar gösterir. Öncelikle evdeki ölü enerji güçlü ve taze enerjiyle yer değiştirmelidir. Bunun için yapılacak şey mekanda temiz hava akımını sağlayıp kaliteli ışıkla aydınlatma yapmaktır. İlk aşamanın ardından sıra, evin enerji haritasının belirlenmesine gelmiştir. Bu haritanın belirlenmesi, evin hangi odalarında hangi renk, aydınlatma, mobilya ve aksesuarların kullanılacağına karar vermektir ama bu felsefede en belirleyici unsur renklerin mekanlara göre doğru seçilmesidir. Her elementin ona karşılık gelen renkleri vardır. Bu renkler kullanıldığında evlerde yaratılmak istenen enerjiler de doğru yerlerini büyük ölçüde bulur.

 

 

Salonu dekore ederken eğer ki Feng Shui tarzını salonda yaşatmak istiyorsanız ilk olarak keskin hatlara sahip mobilyaları ya da eşyaları bulundurmamanız gerekiyor. Keskin hatlar enerji itibariyle Feng Shui’de çok fazla istenen bir durum değildir bu yüzden de keskin hatlardan ziyade daha oval kesimlere yönelmekte fayda var. Ayrıca koltukların karşısına rengarenk bir tablo ya da çiçekler yerleştirdiğiniz takdirde pozitif enerjinizin artacağını söyleyebiliriz.

 

Feng Shui Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır

 

Pozitif Enerji Veren Objeler

pozitif enerji veren taşlar

Kehribar taşı başta olmak üzere bazı taşlar ve bu taşlardan yapılmış pozitif enerji veren objeler insan psikolojisine iyi geldiği bilinmektedir. Tabii bu ürünlerin bazıları takı olarak da satılıyor.

  • KEHRİBAR TAŞI
  • ALEKSTANDRİT TAŞI
  • GRANAT TAŞI
  • AMATİST TAŞI
  • YEŞİM TAŞI
  • LABRADORİT TAŞI
  • AKİK TAŞI
  • PEMBE KUVARS TAŞI
  • KIRMIZI TAŞ
  • ÇÖL GÜLÜ TAŞI
  • KUVARS TAŞI
  • DUMANLI KUVARS
  • ZENGİNLİK KESESİ
  • MOR KESE
  • TURUNCU KESE

 

Pozitif Enerji Veren Bitkiler

pozitif enerji veren bitkiler

Evde, salonda yattığınız odanızda dekorasyonun insan psikolojisine etkisinden bahsettik bunun yanından pozitif enerji veren bitkiler ve pozitif enerji veren objelere de yer vereceğiz. Öncelikle bitkilerin listesini yapalım. Bu bitkiler içinde kokusunu yada görüntüsünü beğendiğiniz bitkilerden siz de satın alarak odanızda bulundurabilirsiniz.

 • Kıvırcık nane
 • Okaliptüs
 • Bambu
 • Kasımpatı
 • Biberiye
 • Dağ kekiği
 • Aloe vera
 • Yasemin.
 • Fesleğen
 • Yelken çiçeği
 • Orkide
 • Areka
 • Potos sarmaşığı
 • Adaçayı

 

 

Dekorasyonda Renklerin Enerjisini Göz Ardı Etmeyin

Mekanlara uygun olarak seçilecek renkler “Feng Shui” felsefesindeki 5 elemente göre belirlenir. Bu beş element: Ateş, toprak, metal, su ve tahtadır. Ateş elementinin renkleri: kırmızı, turuncu ve mordur. Bu renkler, çalışma odası gibi, başarı ve aktif enerji gerektiren mekanlarda kullanılmalıdır. Aynı zamanda sıcaklığın ve samimiyetin renkleri olarak da tanımlanır. Bu renkler evin güney bölümü için kullanılır. İkinci element olan toprak elementinin renkleri: açık sarı, bej ve toprak tonlarıdır. Bu renkler evin kuzeydoğu ve güney batısında kullanılır. Bu element, sağlık, sakinlik ve beslenme ihtiyaçlarına karşılık gelir ve ilgili mekanlarda kullanılabilir.

 

Feng Shui Tarzı Yatak Odası Dekorasyonu

 

Metal elementinin renkleri olan gri ve beyaz, evlerde kesinlik, verim ve temizlik görmek istenilen mekanlarda ve daha çok evin batı ve kuzeybatı yönlerinde ağırlıklı olarak kullanılır. Bir diğer element olan su elementinin renkleri mavi ve siyah olarak belirlenmiştir. Evlerin doğu ve güneydoğusunda kullanılan bu renkler “Feng Shui” felsefesinde yenilenme ve tazelik olarak karşılık bulur. Son element olan tahta, evin doğu ve güneydoğusunda kahverengi ve yeşil tonlarında kullanılır. Karşılığı: Sağlık, gelişme ve canlılıktır. Elementin rengiyle beraber kendisi de evin gerekli mekanlarında ağırlıklı olarak kullanılır.

Felsefenin gerektirdiği her şeyi uygulayamasak da belki işe renklerden ve bize olan etkilerini fark etmekten başlayabiliriz.

 

Feng Shui Tarzı Dekorasyon İncelikleri

 

 

 

Dekorasyonda Renklerin Anlamları ve Psikolojik Etkileri

 

Tüm Feng Shui ev dekorasyonu örneklerini incelemek için aşağıdaki galeriyi ziyaret edebilirsiniz.

 

Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın