Evde badana boya nasıl yapılır?

2.989

Evde boya yapma teknikleri

Mükemmel duvarlar için 10 adım
Duvarlarınızı renklendirirken profesyonel sonuçlar alacağınızdan emin olun. Duvarların yeni renkleri evinize yeni bir hayat getirmenin en hızlı ve kolay yoludur.
1. Odanızdan mobilyalarınızı çıkartın veya odanın ortasına toplayıp üzerine bir örtü serin.
2. Zemine boya damlamaması için mutlaka yere de örtü serin.
Eğer örtün üz plastik ise bantlayabilirsiniz.
3. Çalışacağınız adadaki elektriği kesin. Elektrik anahtarlarını, avizeleri ve perde akseuarlarını çıkartın.
4. Eğer duvarlarınız kirli ise deterjan la ya da kimyasal maddeler ile yıkayın ve kurutun.
5. Boşluklar ve çatlakları alçı ile doldurun. Kurumasını bekleyip bir zımpara ile düzleştirin.
6. Duvarlarınızı hafif bir şekilde zımparalayın. Tamamen pürüzsüz ve yarı parlak yüzey haline getirin. Daha sonra pamuksuz nemli bir bez ile silin.
7. Tava” boyarken tavan He kartonpiyer arasına bant yapıştırmak iyi fikir olacaktır. Bunun için 5 cm. açılı fırça kullanın. Tavan köşeleri boyunca 75 cm. genişliğinde bant kesin. Üst üste bilinen yerler için cetvel kullanarak boyayın. Boyayı ıkı kat uygulayın. ilk kat boyanın kurumasına dikkat edin.
8.Kartonpiyerlerinizi 5 veya 7.5 cm açılı fırça ile boyayın.
9.Duvarınızı tek seferde boyayın. Tavanınızı düzgün bir şekilde bantlayın ve duvarınızın kartonpiyer, tavan, pencere, kapı, süpürgelik, köşe ile birleştiği yerlerde bantınızı kesin. Boyayı iki kat uygulayın. isterseniz bir kat astar, bir kat boya yöntemini de kullanabilirsiniz.
10. Kapı ve pencerelerinizi boyayın, isterseniz kenarlarını farklı renkler uygulayarak süsleyebilirsiniz. 5 veya 7.5 cm. açılı fırça kullanın. 2.5 cm. açılı fırçayı ise pencere kenarları için terrcih edebilirsiniz.

Evde boya yapmanın püf noktaları

• Duvarlarınız pürüzlüyse, mümkün olan en mat boyayı son kat olarak kullanın. Son kat boya mat olursa bu, tümseklerin göze batmasına engelolacaktır
Küçük bir odanın tavanını beyaza, duvarlarını bir başka renge bayarsanız, duvarlar yakında, tavan ise daha yüksekte qörüneceğinden, kendinizi bir huninin içindeymiş gibi hissedersiniz. Ancak tavanı da aynı renge boyarsanız bu etkiyi hissetmezsiniz.
• Ahşap dolaplarınızın renginden sıkıldıysanız onları boyayabilirsiniz. Ancak ilk önce dolabınızı iyice zımparalayın, son kat boyanın iyi oturması için de özel bir astar boyayla boyayın.
• Kalorifer peteklerinin öne çıkmasını istemiyorsanız onları duvarınızia aynı renge boyayın.

Ev duvar boyası yaparken dikkat edilmesi gerekenler

• ikinci katı boyamak için beklerken, fırçaları temizlernenize gerek yok. Naylon ile hava almayacak şekilde sararsanız, günlerce esnek ve nemli kalacaktır.
• Kazınmış boyalı yüzeyleri düzeltmek için fırça yerine pamuklu bezler kullanabilirsiniz.
• Yağ lekelerini çıkarmak için, temiz beyaz ispirto kullanın, yumuşak bir bezle sürün ve ovun.
• Acil kullanılacak merdivenlere vernik ya da boya sürerken, ikişer basamak halinde uygulama yapın. Diğer iki basamağa başlamadan önce ilk ikisinin kurumasını bekleyin. Böylece merdiveni kullanmaya devam edebilirsiniz.
• Boya artmış tenekeleri saklamadan önce, tenekenin çevresine, boya düzeyinde bir çizgi çizin. Baktığınızda kalan miktarı görebilirsiniz.
• Boya tenekesi boyunca bir tel gerin ve kulbun her iki ucuna bağlayın. Fırçanızı bu telin üstüne bırakabilirsiniz ve böylece boya tenekenin içine damlar. Buna alternatif olarak, fırçanın sapına (eğer yoksa) delik açın ve bir kalemi buradan geçirip iki ucu kutunun kenarına gelecek şekilde koyun.
Uygulama sırasında sıçrayan boyalardan korunmak için, kapı kollarını ve tertibatları alüminyum folyo yada plastik streç ile kaplayın.
• Eğer yağlı boya kullanıyorsanız, yeni boya fırçasını kullanmadan önce 24 saat bezir yağı içinde bekletin. Bu onun daha uzun
ömürlü olmasını ve daha kolay temizlenmesini sağlayacaktır.
Kullanmadan önce, fırçadaki bezir yağını beyaz ispirto ile temizleyin.
• Rulo kullanırken boya tepsinizi, boyayla doldurmadan önce bir polietilen poşet ya da alüminyum folyo ile kaplayın. Bu iş bittiği zaman atılabilir ve yıkama Işini en aza Indirir
• Tavanıarı boyarken, sıçrayan boyala~dan korumak için, lambaların etrafına bır polıetılen ya da kagıt poşet baglayın. Ama ışıkları kapatmayı unutmayın.

SAYFANIN ALT KISMINDA BULUNAN YORUM ALANINI KULLANARAK SORU VE ÖNERİLERİNİZİ YAZABİLİRSİNİZ. 👇

Mobilya Hocası

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın