En Güzel Mutfak Dekorasyonları

2.345

Mutfak dekorasyonu tahmin edilenden çok daha zordur. Hangi parçaların seçileceği, daha doğru hangi parçaların seçilmesi gerektiği gibi kafaları karıştıran çok önemli soruları beraberinde getirir. Peki mutfak dekorasyonun da son trendler neler? İnsanlar genel itibariyle nasıl dekorasyon tarzlarına yöneliyor. Bu noktada size birkaç ipucundan söz etmek istiyoruz.

Ankastre Mutfak Eşyaları

Mutfak dekoru esasında birçok bayanın dikkat ettiği konulardan  biri. Bunun başlıca sebebi elbette kadınların günün en uzun saatlerini mutfaklarda geçiriyor olmasıdır.

   

Her evin hanımı öncelikle mutfağının kullanışlı ve ferah olmasını ister. Çünkü rahat çalışarak yemeklerinin lezzetini arttırmak ve akşam beş çayını arkadaşlarıyla rahat bir ortamda yudumlamak ister. Tabi bu da onun en doğal hakkıdır.

Bu sebepten evin oturma odasının dekorasyonu ne kadar önemli ise mutfak dekorasyonu da bir o kadar önemlidir. En güzel mutfak dekorasyonu yapmak istiyorsanız dikkat edilecek hususlarda ise öncelikle çalışmalarınızın kolay olması için mutfak  yapılacak alanın genişliği ve tüm mutfak aletlerin düzenli bir biçimde yerleştirilebilmesi için dekorasyona katkı sağlayacak mutfak dolaplarının büyüklüğü ve pratikliği önemlidir. Bunun dışında kendi zevkinize göre mutfağın renginin boyanması ve ona katkı sağlayacak birkaç örtü  mutfağınızın havasının değişmesini sağlayacaktır. Mutfağınızın dekorasyonunda dikkat edilecek diğer unsurlardan biri de  mutfağın ışıklandırılmasıdır. Modern bir mutfak dekorasyonunda ışıklandırmalara çok önem gösterilir. Önem göstermeniz gereken bir diğer konu ise tezgahın doğal ürünlerden yapılmış olmasıdır.  Son zamanlarda bir çok yapay ürünlerden yapılmış tezgahlar piyasada bulunmaktadır. Sizler hangisini tercih ederseniz edin ancak şunu unutmayın ki mutfağınızın tezgahı dekorasyonunuzu görünüm açısından etkilemesinden ziyade, kullanımının kolay olması açısından da önemlidir.

Mutfak Dekoru Modelleri

Yeni Romantik Mutfak Modelleri

Siz de mutfağınızın dekorasyonuna yeni bir hava sağlayabilir ve hayalinizi gerçekleştirerek zevkinizi mutfağınızda yaşatabilirsiniz.

Mutfak dekorasyon konusu kolay bir iş değildir. Üzerinden iyice düşünülmesi gereken ve en ince ayrıntıya kadar dikkat edilmesi gereken bir konudur. Özellikle de yeni evlenen çiftlere tavsiye edeceğimiz romantik mutfak dekorasyonu için dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar var. Bugün sizlere romantizmi yaşatabileceğiniz bir mutfak ortamı oluşturmak için neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

Romantik Mutfak Dekorasyonu

Renk Seçimi: Sizler için hangi renkler romantizmi çağrıştırıyor? Kuvvetle ihtimal bir çoğunuz kırmızı ve pembe diyeceksiniz. Evet romantik bir mutfak inşa edebilmek adına kırmızı ve pembe çok önemli fakat sadece bu ikisi yeterli mi? Hayır değil. Kırmızı ve pembenin yanına yeşil, mavi gibi tonlarda eklemek gerekiyor ki tam da arzulanan ambiyans oluşturulsun. O yüzden mutfakta bu dört rengi kullanmaya özen göstermelisiniz.

Mobilya Seçimi: Romantik bir mutfak dekorasyon modeli yapabilmek adına mutfak eşyaları da büyük önem arz ediyor. Bu noktada size tavsiyemiz vintage ürünlere yönelmenizdir. Vintage ürünler yapı itibariyle romantizmi çağrıştırır ve böylelikle istediğiniz havanın oluşmasını sağlayacaktır. Vintage sandalyeleri biraz önce söylediğimiz renklerde boyayarak mutfağa çok güzel romantik bir hava katabilirsiniz.

Aksesuar Seçimi: Mutfak dekorasyonu yaparken dikkate almamız gereken bir diğer konu aksesuarlardır. Romantizmi mutfaklarda yaşatabilmek için bir diğer önemli konu ise sandalye, masa ve beyaz eşya gibi temel ürünlerin haricindeki eşyaları seçebilmektir. Hepimiz biliyoruz ki mutfaklarda fayans kullanmayı alışkanlık haline getirmiş bir milletiz. Fakat açıkça söylemek gerekirse fayansla romantizm olmaz. Bu yüzden duvarlarda duvar kağıdı kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ada Tezgah: Son trendler gösteriyor ki bayanların çok büyük bir bölümü son dönemde mutfaklarında ada tezgah tercih ediyor. Mutfağın tam ortasında duvardan bağımsız olarak bulunan bir tezgah yemek yaparken size hareket alanı sağladığı gibi son derece de işlevsel diyebiliriz. Duvara bağlı tezganlarda tezgahın sadece bir cephesini kullanabilirken ada tezgahlar sayesinde kullanım alanını daha ergonomik şekilde değerlendirebiliyorsunuz.

Ankastre Mutfak Eşyaları: Son dönemde mutfak dizaynları konusunda olmazsa olmazı ankastre mutfak eşyalarıdır. Ankastre mutfak eşyaları hem kullanım ömrünün uzun olması hem de görsel açıdan estetik durması sebebiyle tercih ediliyor. Hal böyle olunca da son trendlerde de ankastre mutfak eşyalarını sıklıkla görebiliyoruz.

Keskin Hatlar ve Parlak Yüzeyler: Mutfaklar son dönemde keskin hatlar ve parlak yüzeyler ön plana çıkıyor. Dolaplarda, beyaz eşyalarda ve aksesuarlarda keskin hatlara yer veriliyor ki böylelikle çok daha modern bir görüntü elde edilebilsin. Bunun yanı sıra tezgah, dolaplar ve beyaz eşyalarda parlak yüzeyin tercih edilmesi gerektiğini ve son trendlerinde bunu gösterdiğini belirtmekte fayda var.

Şimdi dilerseniz birlikte sizin için derlediğimiz birbirinden güzel mutfak dizaynlarını inceleyelim.

Amerikan mutfak dekorasyonu birçok bayanın hayali fakat bu tür mutfaklar için genişçe bir alana ihtiyacınız olacaktır. Eğer eviniz dubleks ve çok odanız varsa geniş odalardan birini mutfağa çevirebilirsiniz. 

Eğer örnek tasarımlar noktasında arayış içindeyseniz evim şahane amerikan mutfak modellerini incelemenizi tavsiye ederiz.

Geniş mutfak dekorasyonu için bu yazımızda bolca örneği sizin için sıraladık. Sizin de bu konuda geniş bir mekanınız varsa, tadilattan önce kesinlikle örnek çalışmaları incelemelisiniz.

Küçük mutfaklar için dekoratif tasarımlar

Mat renkli mini mutfak tasarımları

Mini mutfak dekorasyonu

Küçük mutfak tasarım ve dekorasyonlar

Dekoratif küçük mutfak tasarımları

Küçük mutfak modelleri

Dekoratif küçük mutfak tasarımları

Sade küçük mutfak tasarımı nasıl yapılır

Mat mutfak dekorasyonlari

Mat siyah mutfak modelleri

Mor mutfak modelleri

Mavi renk mutfak modelleri

Turkuaz mutfak modelleri

 

EN ŞIK FAYANS ARASI MODELLERİ (TIKLAYIN)

Son trend mutfak masaları ve dolapları 2021 yılında da açık renkler ve ahşap modellerle sürüyor. Küçük dokunuşlarla mutfak dekorasyonu örneklerini görmek için hemen tıklayın.

EN GÜZEL DÖŞEMELİK VE PERDE KUMAŞLARI (TIKLA)

 

SORU VE ÖNERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ YORUM PANELİNİ KULLAN

👇  
Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Mobilya Hocası

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın