Dekoratif kitaplık modelleri

144

Kitaplık modelleri deyince akla sayısız seçenek gelir. Kullanılan mobilyanın rengi malzemesi boyası uygulaması değişebilir, kitaplığın koyulacağı odasına göre, şekli değişebilir, büyüklüğü değişebilir. İstenilen her şekilde kitaplık üretilebilir. Önemli olan kişinin ihtiyacını karşılayacak ürünü satıcıya doğru aktarması ve en rahat kullanacağı ürünü seçip almasıdır. Özellikle kitap okumayı çok seven kişiler için rahat kullanım çok önemlidir.

Evinde kütüphane oluşturmak isteyen birisi genellikle klasik tarzda düz raflardan oluşmuş duvara göre büyükçe bir kitaplık tercih etmektedir. Ancak günümüzde daha modern yaklaşımlarla evin mobilyaları ile de uyum sağlayacak ürünler tercih edilmektedir.

Kitaplığı evinin salonunda aksesuar olarak kullanmak isteyenlerde vardır. Bunun içinde duvar ünitelerinin üst kısımlarında raf şeklinde yer verilebilir. Tek başına şık duracak hareketli farklı şekillerle süslenerek şekil verilmiş raf düzenine sahip bir tasarım hazırlanabilir. Okul çocuklarının rahat kullanacağı modelleri de unutmamak gerekir. Kitaplığın bir bölümü masa şeklinde boş bırakılarak çocuğun çalışma alanı olmasına olanak sağlanabilir.

Kitaplık alırken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Yeteri kadar rafa sahip olması o kitaplığın bizim için uygun olduğu anlamına gelmez. Oturma odası, salon ya da yatak odalarımıza koyduğumuz kitaplıkların hem diğer mobilyalar ile uyumu hem fonksiyonel uyumuna dikkat etmek gerekir. İyi bir kitaplık hem ihtiyaçlarımıza karşılık verebilmeli hem de evimize odamıza uyumlu olmalıdır.
  • Öncelikle bu kitaplığı nereye koyacağımıza karar vermemiz gerekiyor. Boyutu ne olmalıdır, nereye yerleştireceğiz bunları belirlersek eğer hem aldıktan sonra yer sıkıntısı yaşamayız hem de zamandan tasarruf etmiş oluruz. Ayrıca duvar ve zemin yüksekliğini de ölçmenizde fayda vardır. Aksi halde alacağınız uzun bir kitaplık uygun gördüğünüz yere sığmayabilir. Bu da sıkıntı yaratabilir.
  • Günümüzde kitaplıkları sadece kitap koymak için kullanmıyoruz. Artık ek olarak filmler, DVD’ler, fotoğraflar, biblo gibi süs eşyaları da yer almakta. Yani demem o ki kitaplığa neler koyacağımızı önceden belirlersek raf sayısı ve ihtiyacımız olan alanı da hesaplayabiliriz.
  • Seçeceğiniz kitaplığın diğer mobilyalar ile uyumu önemlidir. Örneğin sade ve modern bir mobilya gurubuna sahipsiniz fakat süslü işlemeli bir kitaplık tercih ettiniz. Odanızda bütünlük sağlayamayacaksınız ve göz yoran bir görüntü olacaktır. Ayrıca kitaplığın malzemesi ve rengi de son derece önemlidir.
  • Kitaplık seçerken diğer bir önemli husus ise yapıldığı malzemedir. Yıllarca kullanıldığında kitaplara zarar vermeyecek malzeme ve boya kullanılmış olması gereklidir. Okuma tutkunları kitaplarına çok özen gösterirler. Dolayısıyla kitaplık modellerine de önem verirler.

Kullanıcısına göre değişebilecek tercihler göz önünde tutularak hazırlanmış kitaplık modellerini bütün mobilya üreticilerinde bulmak mümkündür. Kitaplık arayan bir müşteri için kitapları değerlidir. Aldığı malzemenin kalitesine, kullanımı açısından uygunluğuna, kitapları türüne adına grubuna göre yerleştirip yerleştiremeyeceğine, evinin şıklığı ile uyum sağlayıp sağlamayacağına gibi bütün özelliklerine dikkat eder. Kitaplar bize istediğimiz aradığımız bütün bilgileri verir.

Anlayarak okuyan kitaplarına değer veren insanlar ile okumaya çok fazla vakit ayıramayan insanların seçimleri değişiklik gösterebilir. Kendisine kattığı bilgi değerini barındıran kitaplarını koymaya yer arayan biri bu modelin her özelliğine dikkat eder. Okumayı daha az yapabilen kişiler ise evinin şıklığı ile uyum sağlayacak modellere daha fazla ağırlık vermektedirler. Üreticilerde bunları göz önünde bulundurup her kitleye göre ürün hazırlamaktadırlar.

Rafları doldurmaya aşağıdan yukarıya doğru başlayın. En aşağıya en ağır ve uzun kitapları yerleştirin.

Orta raf seri kitaplar ve en sevdiğiniz kitaplar için idealdir.

En üst raf ise ağırlık yapmayan ince görünümlü kitaplara ayrılabilir.

Modern Duvar Kitaplık Modelleri 2020

SAYFANIN ALT KISMINDA BULUNAN YORUM ALANINI KULLANARAK SORU VE ÖNERİLERİNİZİ YAZABİLİRSİNİZ. 👇

Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Mobilya Hocası

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın