Bebek odası dekorasyonu nasıl yapılır?

2.383

Bir bebek sahibi olmak dünyadaki en güzel duygulardan birisi fakat belli başlı zorlukları da beraberinde getiren bir sorumluluktur. Bu yüzden minik meleğinizin odasını dekore ederken bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Aksi halde tahmin dahi edemeyeceğiniz problemlerle karşılaşabilirsiniz. Bebek odası dekorasyonu başlı başına bir olay ve çok fazla dikkat gerektiren şeyleri içinde barındırıyor. Yapılacak hatalar hiç ama hiç istenmeyen sonuçlara sebebiyet verebildiği için son derece dikkatli olmak gerekiyor.

Kız Bebekler İçin Oda Dekorasyonu

Renk Tercihi: Bebek odasında renk tercihlerinde bulunurken açık tonlar her zaman en ideali olacaktır. Açık tonlarda duvarlar ve mobilyalar içinizi ferahlatan bir görüntü oluşturur. Fakat odanın duvarını renk köşesi olarak ayırıp, orada canlı tonlara yer vermekte de fayda var. Çünkü canlı renkler bebeğinizin zihinsel gelişimi açısından pozitif etkilere sahiptir.

Erkek Bebekler İçin Oda Dekorasyonu

Erkek Bebek Odası Renk Seçimi: Bebeklerin odasını dekore ederken tercih edilecek olan renklere dikkat etmekte fayda var. Son yıllarda yapılan araştırmalar ışığında bebek odalarında açık renklerin tercih edilmesi halinde bebeğiniz uykuya çok daha kolay dalacak ve sakin bir yapıda olacağı kanıtlanmıştır. Bu noktadan yola çıkarsak şayet erkek bebekler için açık mavi renk tercihi en doğru karar olacaktır.

Pratik Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır

Kız Bebek Odası Renk Seçimi: Biraz önce sözünü ettiğimiz bilimsen bulgular dahilinde kız bebekler için de açık pembe güzel bir tercih olarak ön plana çıkıyor. Bunun yanı sıra hem erkek hem de kız bebeklerin odalarında, odanın belli bir bölümü renk köşesi olarak belirlenip burada canlı renkler de tercih edilebilir. Oda geneli açık pembe ya da mavi ağırlıkta olup, odanın bir duvarı kırmızı, turuncu gibi canlı renklerle bezendiğinde bebeğinizin yaratıcılığı da gelişecektir.

Modern Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır

Mobilya Seçimi: Bebek odasındaki mobilyaları seçerken öncelikle mobilyanın içeriğine dikkat etmeniz gerekiyor. Mobilyada kullanılan boyaların kanserojen olup olmadığını iyice araştırmak gerekiyor. Bu noktada üreticinin size sunduğu sertifikalar ve kimyasalların detayını gösteren etiketler işinize yarayacaktır. Bunun haricinde özellikle beşiklerde korumalığın boyunu ayarlayabildiğiniz modellere yönelebilirsiniz. Bebeğiniz büyüdükçe korumalığın yüksekliğini arttırabilir ve siz istemeden beşikten inmesinin önüne geçebilirsiniz.

Şirin Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır

Güvenlik: Bir bebek odasında en önemli detay güvenliktir. Bebeğinizin ilk aylarda son derece savunmasız ve size muhtaç olduğunu unutmamalısınız. Bu yüzden de kendine zarar verebileceği nesneleri odadan kaldırmanızda fayda var. Ayrıca bebeğinizin yerde gezeceği, oynayacağı da göz önünde bulundurulduğunda yerleri kir ve mikrobu barındırmayacak halı ile döşemekte de fayda var. Bebek odasında minik meleğinizin geçireceği zaman son derece uzun olacak. Bu süre zarfında istenmeyen kazalarla karşılaşmamak adına güvenlik önlemlerinizi almalısınız. Bebeği beşiğinin hemen üstünde sallanan oyuncaklar, mesafe itibariyle bebeğin asla ama asla ulaşamayacağı yüksekliğe konulmalı ki bebeğiniz ona tutunup kendine zarar veremesin. Bunun yanında bebeğinizin beşikten çıkıp, etrafta gezinmeye başladığı dönemlerde prizlere kilit takmak, mobilyaların sivri kenarları için korucuyu apartlar yerleştirmek, duvarlarda kalın duvar kağıdı kullanıp zeminde de oyun süngerleri tercih etmek mantıklı olacaktır.

 

Aydınlatma: Bebek odası dekorasyonunda ilk olarak dikkat etmeniz gereken nokta aydınlatma olmalı. Aydınlatmayı standart lambalardan ziyade, ayarlanabilir lambalarla yapmakta fayda var. Çünkü bebek odası özellikle geceleri tam karanlık olmamalı hafif loş bir ortam oluşturmalısınız. Bunun için de ışığı ayarlayabiliyor olmak büyük bir kolaylık anlamına geliyor. Keza aynı şekilde perdelerde de kalın ve güneş ışığını hiç geçirmeyen perdeler sayesinde gündüzleri de odada loş bir ortam oluşturabilirsiniz.

Duvar Aydınlatmalar: Bebek odasının olmazsa olmazlarından birisi de duvara monte edilen gece lambalarıdır. Bu lambalar geceleri bebeğin zifiri karanlık bir ortamda kalmasının önüne geçtiği gibi sahip olduğu desenler ve figürlerle bebeğin yaratıcılığını da geliştirdiği ispatlanmıştır.

Evinizin en şirin,en sıcak ve en temiz yeri olacak,bebeklerinizin odasıdır.Bebeğinizin sağlıklı ve güvenli bir uykuya dalması sizler için ama öncelikle bebeğinizin gelişimi için çok önemlidir.O yüzden,bebeğinizin sıradan bir yatakta yatmaması,yattığın yerin güvenli,temiz ve sağlıklı olması gereklidir.

Bunun farkında olan üreticiler,sizler için ve bebeğinizin için en güvenilir,en sağlıklı ve en temizini üretiyorlar.


Mobilya Hocası

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın