Bebek odası aydınlatması nasıl olmalı?

2.921

Kuşkusuz şu hayattaki en değerli varlığımız çocuklarımız. Hele ki yeni çocuk sahibiyseniz kafanızda binlerce soru olacaktır. Bebek bakımında en hassas noktalardan birisi olarak bebek odasının nasıl tasarlanacağını konusu ele almakta fayda var. Bebeğinizin belli bir döneme kadar neredeyse tüm zamanını geçirdiği yer olan bebek odasındaki en ince detaylardan birisi de aydınlatma konusu.

Bebek Odası Dekorasyonu

Temel Aydınlatma: Temel aydınlatmadan kastımız odanın avize ile aydınlatılmasıdır. Yani bebek odasındaki avizenin ortama uygun olarak seçilebilmesi. Bu noktada en çok “dimmer” olarak bilinen aydınlatmaları önerdiğimizi söylemek gerekiyor. Bu tarz bir aydınlatma ile odadaki ışık miktarını istediğiniz şekilde belirleyebiliyor, geceleri bebeğiniz uyurken odaya girmeniz gerekirse minik yavrunuzu rahatsız etmeyecek loş bir ışık açabiliyorsunuz. Ayrıca temel aydınlatmaların bebeğinizin gözünü alabileceğiniz unutmamalı ve bebeğinizin ışık kaynağı ile direk olarak göz teması kuramayacağı şekilde ayarlanmasına özen göstermelisiniz.

Bebek Odası Ufak Aydınlatma

Ufak Aydınlatma: Temel aydınlatmanın yanı sıra oda da kullanacağınız alternatif aydınlatma sistemleri de bebek odasında çok büyük önem arz ediyor. Bu noktada gece lambası en fazla tercih edilen aydınlatma araçlarından birisi. Temel aydınlatmada dimmer kullanmıyorsanız gece lambası işinizi görecektir. Bunun yanı sıra beşiğin üzerine monte edilen, duvara resim ve şekilleri yansıtmaya yarayan müzikli oyuncaklarda sizler için bir alternatif oluşturuyor.

Doğal Aydınlatma: Bu konu bebek odası aydınlatmasıyla ilgili belki de en hassas nokta diyebiliriz. Bebek odası olarak dekore edeceğinizi odanın bol ışık alıyor olması sizler için bir avantaj. Doğal ışık olması bebeğinizin gece ile gündüz arasındaki farklı daha net şekilde algılayabilmesini sağlayacaktır. Ayrıca gün ışığı alan, büyük pencereli bir oda temiz hava anlamına geleceği için daha sağlıklı bir ortamda da söz ettiğimizi unutmamak gerekiyor.

Çocuk odaları normal bir yetişkinin odası baz alınarak dekore edilemeyecek kadar hassas bir yer. En nihayetinde o odayı bir çocuk kullanacak ve bunu dikkate almak en büyük öncelik olarak göze çarpıyor. Peki, ideal bir çocuk odası dekorasyonu nasıl yapılmalı? En önemli noktalardan birisi olan aydınlatmada ne gibi noktalara dikkat edilmeli?

Güvenlik: Çocuk odası aydınlatmasında en önemli nokta güvenliktir. Normalde kendi odamızda kullandığımız abajurlar çocuk odalarında tahmin dahi edemeyeceğiniz kadar büyük problemlere sebebiyet verebiliyor. Bu yüzden ısı yaymayan ve göze zarar vermeyecek olan aydınlatmaları seçmek en mantıklısı olacaktır. Bu noktada da LED aydınlatmalar ön plana çıkıyor. Hem çocuğunuzun sağlığı ve güvenliği hem de dekoratif bir görüntü için LED aydınlatmaları tercih etmek en mantıklısı olacaktır. Aksi halde hiç beklemediğiniz problemlerle yüz yüze kalmanız işten dahi olmayacaktır.

Bebek Odası Işıklı Dönence

Dekorasyon: Çocuk odalarındaki dekorasyon evin genelinden ayrı olarak tasarlanmak durumunda. Bunun sebebi ise bu odanın bir çocuk tarafından kullanılacak olması ve onun hayal gücüne, yaratıcılığına katkı sağlayacak şekilde bir aydınlatma çok iyi bir tercih olacaktır. Odanın ortasında büyük bir tepe lambasıyla odayı aydınlatmak yerine düşük enerjili birkaç tane aydınlatma aracını odanın farklı yerlerinde kullanmak daha doğru olacaktır. Aynı zamanda geceleri kullanılan gece lambalarının da çocuk odalarında mutlaka kullanılması gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

Bebek Odasında Temel Aydınlatma

 


Mobilya Hocası

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın