Standart yatak odası ölçüleri

1.149

Birçoğumuz için evin geniş ve rahat olması büyük önem arz ederken bu konuda bazı noktalar da kafa karıştırabiliyor. Özellikle de projeden ev sahibi olacak olanların evin yatak odasının genişliği noktasında yaşadığı kafa karışıklığını giderebilmek adına yatak odalarının standartları hakkında birkaç şey söylemek istiyoruz. Mobilya ve halı ölçülerine gelmeden önce standart yatak odası kaç metrekare olmalı sorusuna cevap arayalım.

Eğer hali hazırda bir ev var ve siz burada bir odayı yatak odası seçecekseniz öncelikle doğru odayı seçmeniz gerektiğini belirtelim. Yada yeni bir ev satın alacaksınız veya kiralayacaksınız. Evin kullanımı size uyuyor mu? Bunları daha öncesinden hesaplamalısınız. Doğru oda seçerken yatak odası ölçülerinden ziyade oda konumu ve şekli ölçü kadar önemlidir. Öncelikle şunu hatırlatalım ki, evinizde güneş görmeyen bir odanız varsa ve burası yatak odası olmaya müsaitse ilk tercihiniz bu oda olabilir. İkinci nokta odanın şeklini dikkate almalısınız. Mesela pencere olmayan kısma gardırop koyacaksınız. Buradaki duvar yeterli mi? Eğim var mı? Çatı katı gibi alanlarda eğim olduğu için standart gardıroplar sığmaya biliyor.

Eğer proje sıfırdan yapılıyorsa ve odanın şeklini yada büyüklüğünü kendiniz belirleyecekseniz, az önce de belirttiğimiz gibi pencere olmayan kısma gardırop geleceği için çok fazla alternatifiniz olmadığını unutmayın. Gardırobu yerleştirdikten sonra yatak divanını hangi yöne çevireceksiniz? 140 yada 160 cm eni, 200 cm boyu olan bir divana sahip olduğunuzu hesaba katarak planlama yapabilirsiniz. Divan ve gardırop oldukça yer işgal eden mobilya çeşidi olduğu için yatak odaları diğer odalara nazaran çok fazla seçenek bırakmıyor.

10 Metrekare Yatak Odası: Ev satın alırken yatak odanızın olması gereken minimum büyüklük 11 metrekaredir. Bunun sebebi ise odaya yerleştirmeniz gereken en az ve en gerekli eşyaların kolaylıkla sığabileceği ve sizlere de hareket etme alanı kalacak ölçüler genel itibariyle 11 metrekareden daha aşağısı olmuyor. Bundan daha ufak odalar büyük problemlere sebebiyet verebiliyor. Tabii bu ölçü düz ve odanın orta kısmında kolon olmaması durumunda geçerlidir. Eğri bir odanız varsa bu ölçü yeterli olmayabilir. Bazen odalar dar uzun olabiliyor. Bu halde 140 cm eninde divan koyduğunuzda yan tarafına başka bir mobilyaya yer kalmayabiliyor. 10 metrekarelik odalar için ufak boylu gardırop ve divan seçimi yapmalısınız. 160 cm eninde ve en fazla 60 cm derinliğinde bir gardırop ile 140 cm eninde divan modeli seçmelisiniz.

Standart Yatak Odası Ölçüsü

15.5 Metrekare Yatak Odası: Birçok evde karşınıza çıkacak olan, abartıya kaçmanın gerek olmadığını düşünen ve herkesin rahatlıkla da istediği yatak odası takımını yerleştirebileceği ölçüler 15,5 metrekare diyebiliriz. Hem cebinizden çıkacak olan parayı minimumda tutacak hem de ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılayacak olan 15,5 metrekare gayet yeterli bir ölçü diyebiliriz.

Rahat Yatak Odası Ölçüleri

20 Metrekare Yatak Odası: Rahatlığa düşkün olan, yatak odasının geniş ve ferah olmasını isteyenler için 20 metrekarelik bir yatak odası yeterli olacaktır. 20 metrekarelik yatak odaları şu sıralar birçok projede kendine yer bulurken, bu tarz büyük odaların en önemli handikabı doldurmakta yaşanan zorluk diyebiliriz.

Geniş Yatak Odası Ölçüleri

26 Metrekare Yatak Odası: Yatak odalarında normal şartlarda karşılaşacağınız en büyük ölçüler 26 metrekarelik odalar olacaktır. 26 metrekarelik odalar görüntüsü itibariyle çok ferah ve geniş olsa da, içeriye yeteri kadar eşya koymazsanız odanın çok boş ve donuk görünmesine sebebiyet verecektir.

Yeni Yatak Odası Modelleri

Yatak Odası Mobilyalarının Standart Ölçüleri

Karyola Ölçüleri
Tek kişilik karyola :
Boy……..: 190 – 200 cm
Genişlik..: 90 – 100 cm

Çift kişilik karyola :
Boy…….: 190 – 200 cm
Genişlik..: 140 – 160 cm
Bu ölçü , günümüzde mekanın büyüklüğüne göre 200 cm’ye
kadar çıkmaktadır. Karyolanın yuvarlak olması halinde de çap olarak 200 – 220 cm
olmaktadır.

Komodin
Yükseklik : 60 cm
Genişlik : 50 cm
Derinlik : 32 – 36 cm

Puf
Yükseklik : 45 cm
Genişlik ( oturma yüzeyi ) : 40 x 40 cm – 45 x 45 cm ( kare puf ),
yuvarlak puf için ise çapı 48 – 50 cm arasında değişir.

SAYFANIN ALT KISMINDA BULUNAN YORUM ALANINI KULLANARAK SORU VE ÖNERİLERİNİZİ YAZABİLİRSİNİZ. 👇

Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Mobilya Hocası

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın