Salon için perde seçimi nasıl olmalı (öneriler)

4.045

Bir evi ev yapan şeylerin başında kuşkusuz perdeler geliyor. Evi istediğiniz kadar eşya ile doldurun ya da eşsiz bir dekorasyon uygulayın o eve perdeler takılmadığı müddetçe “ev” hissiyatını oluşturmak imkansız olacaktır. Bu yüzden de perdelere her zaman için özen göstermek gerekiyor. Peki, evde en fazla zaman geçirdiğimiz yer olan salonlarda perde seçimini nasıl yapmak gerekiyor? Nelere dikkat edilmesi gerek ve püf noktalar nelerdir?

Yaşam alanlarınızı daha şık hale getirmek ve mobilya gruplarınızı güneş ışığından daha verimli şekilde korumak adına sizler de perde seçimleri yapabilirsiniz ancak bu seçimleri yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Yaşam alanlarınıza göre tercihler yapmanız çok doğru olacaktır ve dilerseniz bu alanlara en uygun modellere hep birlikte göz atalım. Bulunduğunuz alan çok fazla güneş alıyorsa eğer sizler de zebra perde modellerini tercih edebilirsiniz. Özel mekanizması sayesinde güneş ışığına sizler de daha kusursuz bir şekilde hükmedebiliyor ve gerekli yönlendirme işlemini daha kolay bir şekilde yapabiliyorsunuz. Zebra perde modelleri, görüntü olarak da çok şık ve çok modern bir yapıya sahip ve özellikle hanımların dikkatini çeken modellerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor

Perde seçiminde püf noktalar başlığı altında sizlere detayları ve modelleri aktarmaya devam ediyoruz ve perde modellerimizden bir diğeri de: Rustik perde. Bu perde modelleri modern görüntüsü sayesinde genellikle yatak odalarında ve misafir odalarında tercih ediliyor. Balon tipi perde modelleri ile benzerlik göstergen bu modelleri sizler de yaşam alanlarınıza dahil edebilir ve daha kusursuz alanlar yaratabilirsiniz. Perde seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli husus kumaş yapısıdır ve güneşlik olarak tercih etmek istiyorsanız eğer daha ince kumaşlar yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Şık duruşu ve görselliği ile ince tül perdeler bu aşamada sizlerin huzuruna çıkıyor ve en iyi şekilde yardımınıza koşuyor.

Perde modelleri ve daha fazlasını sizinle buluşturan sitemiz sayesinde tercihlerinizi çok daha kolay bir şekilde yapabilir ve alış verişleriniz öncesi daha doğru kararlar verebilirsiniz. Perde seçiminde püf noktalar ve yeni sezon perde modelleri ile güncel makaleler ve görseller sunmaya hız kesmeden devam ediyoruz. Evin dekorasyonunda en önemli kısımlardan birisi olan perdeler, yeni yılla birlikte farklı tercihler ön plana çıkacak gibi görünüyor. Farklı modeller ve tarzların popülerliği artacak olsa da, doğru perdeyi seçebilmek için, güzel bir perdenin nasıl olması gerektiğini bilirseniz, tercih yaparken çok daha iyi karar verebilirsiniz.

Perde Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

# Kullanılan Kumaş: Perdelerde kullanılan kumaş en önemli detay diyebiliriz. Kumaşınız perdenin kullanım ömrü üzerinde önemli bir etken olduğu için maddi ölçüler dahilinde en kaliteli kumaşa yönelmek mantıklı olacaktır. Bu yüzden de kullanım ömrü uzun olan saten gibi perdeler güzel bir seçenekken, daha uygun fiyatlara da perdeler bulabileceğini unutmamalısınız.

Tüllü Salon Perdeleri Nasıl Olmalı

# Işığı Kesme Oranı: Perdelerin en temel işlevlerinden birisi ışığı kesmesidir. Özellikle güneşlik diye tabir edilen perdelerde, perdeyi tamamen kapattığınızda gün ışığını önemli ölçüde engellemiş olmanız gerekiyor. Bu yüzden de güneşliklerde kalın kumaşları seçerseniz şayet, çok daha amacına uygun bir model aldığınızı söyleyebiliriz.

Şık Salon Perdeleri Nasıl Olmalı

# İşlevsellik: Perdelerle ilgili hemen herkesin en büyük problemi temizliktir. Perdelerin belli periyotlarla yıkanması ve temizlenmesi gerekiyor. Bu yüzden de sözünü ettiğimiz periyodu olabildiğince uzatmak işinize gelecektir. Bunun için de leke tutmayan ya da lekeyi belli etmeyen kumaşları seçebilirsiniz. Aynı şekilde perdedeki desenlerde lekeleri gizlemenizde işinize yarayacaktır.

Klasik Salon Perdeleri Nasıl Olmalı

# Model Seçimi: Salon perdelerinin görselliği de önemli konulardan birisidir. Seçeceğiniz model, salondaki genel dekorasyonla uyumlu olmalı ki ortaya tezat bir görüntü çıkmasın. Bunun yanında son dönemin trendi olan jaluziler ve zebra perdeler de güzel bir görüntü için tercih edilebilir.

# Klasik Salon Dekorasyonu: Eğer ki evinizin salonunda klasik tarzda bir dekorasyon uyguladıysanız bu noktada perde seçini yaparken spor tarzda kesilmiş perdelerden uzak durmak gerekiyor. Normal şartlarda spor kesim perdeler çok beğeniliyor ve tek incelendiğinde her türlü dekorasyona gidecekmiş gibi görünüyor olabilir fakat klasik ve spor tarzlar taban tabana zıtlık içerdiği için bu seçim çok yanlış olacaktır.

salon perde modelleri nasıl olmalı?

# Desenli Salon Dekorasyonu: Evinizin salonuna desenlerin ağırlıkta olduğu bir dekorasyon yaptığınız varsayalım. Oturma grubu desenli, halılarınız desenli ve diğer mobilyalarda buna uygun olarak seçilmiş durumda. Bu noktada perdeleri de desenli seçerseniz eğer gözü yoran bir sonuç elde etmeniz kaçınılmaz olacaktır. Bu kadar deseni bir arada kullanmak zor olduğu için perde seçiminizi sade, düz renk ürünlerden yana yapmanız tavsiye ediyoruz. Bu noktada düz bir tül perde işinizi fazlasıyla görecektir.

Desenli Salon Perdeleri Nasıl Olmalı

# Pencereye Göre Perde Seçimi: Perde seçimindeki en önemli noktaların başında pencerelerin büyüklüğü geliyor. Eğer ki salondaki pencereler küçükse seçeceğiniz perdenin de kısa olmasında fayda var. Uzun bir perde tercihi salonu çok basık gösterecektir. Bunun tam tersi eğer ki pencereler büyükse ya da boydan cam varsa o zaman yere kadar uzanan bir perde seçmenizi tavsiye ediyoruz.

# Perdelerde Renk Seçimi: Perde seçerken en fazla kafa karıştıran konu perdelerin rengidir. Genel itibariyle beyaz perdelere alıştığımız için alternatif renkler gözümüze pek hoş gelmeyebiliyor. Fakat hafif sarı renkli perdeler kış günlerinde bile evinizin ışıl ışıl görünmesini sağlayacaktır. Bunun yanı sıra turuncu ve mavi ya da yeşil ve pembe renklerini bir arada kullanarak eve çok daha canlı bir görüntü kazandırabileceğinizi de unutmamakta fayda var.

SAYFANIN ALT KISMINDA BULUNAN YORUM ALANINI KULLANARAK SORU VE ÖNERİLERİNİZİ YAZABİLİRSİNİZ. 👇

Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Mobilya Hocası

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın