Mobilyanın Kalitesi Nasıl Anlaşılır? En İyi Mobilya Ağacı

7.587

Bir mobilya almaya karar verdiğiniz zaman ilk olarak ürünlerin kaliteli olmasını istersiniz. Elbette ki her insan evi için mobilya alırken kaliteden yana kararlar vermektedirler. Peki, siz alacağınız mobilyanın kalitesinden nasıl emin olacaksınız? Kaliteli bir mobilyayı nasıl anlayacaksınız?

Kaliteli mobilya nasıl anlaşılır?

Mobilyanın kalitesini belirlemek

 

Mobilyanın kalitesinden bahsettiğimiz zaman kesinlikle üretiminde kullanılan maddeleri bilmemiz gereklidir. Örneğin sunta mı, Mdf mi yoksa ağaç mıdır diye bilmeliyiz. En kaliteli olan mobilyalar ıhlamur ağacı gibi ağaçlardan üretilen mobilyalardır. Bir mobilya ne kadar sağlam ve de dayanıklı ise o kadar kalitelidir, diyebiliriz. Ayrıca üretimde iyi bir işçilik kullanıldığından emin olmalısınız. İşçilik konusunda ne kadar iyi olursa kullanımı da o kadar uzun süre olacaktır.

Bir ürünün teşhir olup olmadığını nasıl anlarız?

Eğer ürün koltuk ise kumaş üzerinde kullanım izleri muhakkak belli olur. Ürün sehpa, masa gibi mobilya yada ağaç malzeme ise dikkatli incelediğinizde ufak tefek kullanım izleri bulabilirsiniz. Cila üzerinden kılcaz çizikler varsa ürün kullanılmıştır. Şayet ürünü iyice kontrol ettiniz ve herhangi bir iz yada deforme yok ise mobilya zaten temizdir. Teşhir ürünü olsa bile çok az teşhir edilmiştir. Belki 1-2 gün. Çünkü uzun süre teşhir olan ürünlerde kullanım izleri oluyor. Koltukların kumaşı ortamdaki tozu emdiğinden dolayı kumaş renginde de bir miktar değişme oluyor. Eğer minderlere vurduğunuzda doz çıkıyorsa bu ürün teşhirde uzun süre beklemiş demektir. Öte yandan minderleri çevirdiğinizde alt kısım ile üst kısım arasında renk farkı olmaması gerekiyor. Eğer oturulan kısım, minderin altına göre daha solgun ise bu durum kullanıldığına işarettir.

Bir de mobilyalarda genel bir kokma olur. Mobilya alan herkes bunu bilir. Hatta bazıları bu kokudan şikayetçidir. Eren ürünlerde bu koku yok ise teşhir ürünü olma ihtimali var. Hele ürün boyalı, cilalı, lakeli ise ve kokmuyorsa kesin teşhir ürünüdür. Çünkü lakeli ürünler çok fazla kokar.

En İyi Mobilya Ağacı Nedir?

Mobilya sektöründe bir çok ağaç kullanılır. Bunların başında çam, ladin, kavak, gürgen, kayın ve ceviz geliyor. Sıralamaya koyduğumuzda ceviz elbette en iyisidir. Fakat genelde kaplamada kullanılır. Çok pahalıdır çünkü. Ama ana iskelette diğer ağaç cinsleri kullanılır. Pekiyi mobilyada hangi ağacı tercih etmeliyiz? Tabii ki gürgen ve kayın. Çam ağacı eğer 1. sınıf olursa 2. tercihimiz olabilir. Fakat birinci sınıf çam piyasada pek kullanılmaz. Satıcı birinci sınıf deyip üçünçü sınıf çam ağacı satarabilir. Dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Mobilya alacağınız zaman örneğin sürgülü kapılara sahip olan mobilyaların sürgülerine dikkat etmelisiniz. Zaten ilk başta baktığınız zaman ve de ilk birkaç denemenizde ne kadar kaliteli olup olmadığını anlayabilirsiniz.

 • Dolap kapaklarını birkaç kez kapatıp açabilirsiniz.
 • Dolabın zeminine bakabilirsiniz.
 • Hafif ağırlığınızı vererek kontrol edebilirsiniz.
 • Çünkü bu şekilde ağırlığına bağlı olarak üretiminde kullanılan malzemenin kalitesini anlayabilirsiniz.
 • Koltuk seçerken de koltuğa mutlaka oturmalısınız. Oturduğunuzda rahat mısınız, buna dikkat etmelisiniz. Unutmayın ki yumuşak demek rahat anlamına gelmez. Sünger itim gücünü test edin. Eğer yaylanma ve itim gücü güçlü ise kaliteli süngerdir. Yumuşak da olsa itim gücü önemlidir.
 • Koltuk iskeletinde ağaç mı sunta mı kullanılmış dikkat edin.

Bu şekilde alacağınız ürünleri inceleyebilirsiniz. Zaten birkaç inceleme sonucunda ne kadar kaliteli olduğu konusunda bir karar verebilirsiniz.

 

İnegöl Mobilya Kalite Kontrol Testleri

Mobilya modelleri günümüzde birçok büyük firmanın geniş ürün yalpazesi ile birlikte çoğalmış durumda. Mobilya modellerinden de kendi zevkinze göre mobilya modelleri alabilirsiniz. Ofis mobilyalarında kullanılan malzemeler:

 • Sedir: Estetik boyanabilir yapısı vardır ve boyaların su bazlı sentetik olmasına da dikkat etmelisiniz.
 • Metal : Kötü hava şartlarına dayanıklıdır. Ancak metal çeşidi ve boyasına özen göstermelisiniz.
 • Alüminyum : Hafif ve dayanıklıdır.
 • Ahşap görünümlü alüminyum : Ahşap görünümü ve alüminyum ise dayanıklı olmasından dolayı kullanılır.
 • Plastik malzeme : Dayanıklıdır ve bakımı da kolaydır.
 • Sert ağaç : Ekonomiktir ve restoran ile kafelerde kullanılır ancak her sene bir defa yağlanmalıdır.
 • Tenteler : Paslanmaz malzemelerden yaptırın ve makaslı pistonları bulunmasına özen gösterin. Sessiz ve uzun ömürlüdür. Rüzgar ve güneş gibi sensörlerine dikkat edin ve farklı işlevsel olan sensörler ile birlikte ürünlerin zarar görmesini de engellersiniz. Güneşin geliş açısı tente konumu bakımından önemlidir. Kaliteli tente kumaşları hava şartlarına karşı dayanıklıdır
 

SORU VE ÖNERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ YORUM PANELİNİ KULLAN

👇  
Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Mobilya Hocası

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın