Ahşap Mobilya Temizliği Nasıl Yapılır? (Püf Noktalar) 2019
Kapat

Mobilya Temizliği Nasıl Yapılır?

Anasayfa
Mobilyalar Mobilya Temizliği Nasıl Yapılır?
Mobilya Temizleme

Ev mobilyaları evin şıklığını gösteren ve bir o kadar da gösterişini sağlayan eşyalardır. Ayrıca, evin büyük bir kısmını kapladığı için eve girildiğinde ilk göze çarpan eşyalardır. Bu sebepten dolayı da temizlenmesi önemli bir yer tutar. temizliği konusunda püf noktası olan incelikler vardır. Bunlar uygulandığında daha kolay ve kısa işlemlerle evleriniz daha temiz ve canlı görünebilir. Uygulamanız gereken, uygulamadan önce ise bilinmesi gerekenler vardır.

Mobilya Temizleme

Ahşap Beyaz Lake Mobilya Temizliği

Ev hanımlarının çok hoşlanmadığı ve belki de en çok rahatsız olduğu konulardan biridir mobilya temizliği. Çünkü temizleme işlemi yapıldıktan kısa bir zaman sonra tekrar tozlanmaya başlar. Özellikle siyah mobilyalar ve venge rengi mobilyalar çok toz belli ediyor. Genelde siyah mobilyaların tozları nasıl alınır? gibi sorular çok yönelse de, renk farketmiyor. Bütün mobilyaların temizlik işlemleri aynıdır diyebiliriz. Yalnız daha kolay temizlik yapmanız için mobilya temizlik ürünleri satılıyor. Bu tarz ürünlere hemen reklamlarda kanmayın. Sadece kullananlardan tavsiye alın. Doğal ahşap parlatma gibi yöntemler sunan bu tarz reklamların birçoğu işe yaramayan ürün satıyor. Eğer ahşaba zarar vermeden silmek istiyorsanız nemli bez sizin için en kolay yöntemdir. Yada bunun için ahşap temizleme yöntemleri konusunu araştırmanızı tavsiye ederiz.

Koltuk Temizleme Seçenekleri

Bayanlar aldıkları ürünlerin her zaman ilk gün ki gibi kalmasını isterler. Bu nedenle de temizliğe oldukça fazla özen gösterirler. Örneğin eviniz için aldığınız mobilyaları nasıl temizleyeceksiniz? Çok kaliteli ve de pahalı bir ürün aldığınız zaman onun temizliğini yaparken nelere dikkat edeceksiniz? Tüm bunlar oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Ahşap Mobilya Temizliği

Mobilya Temizliğinde Püf Noktalar Nelerdir?

  • Bazı mobilyaların su ile temas etmemesi gereklidir. Bu tarz mobilyaların temizliğinde mobilya cilası adı verdiğimiz temizlik malzemesi kullanılmalıdır. Genel olarak yarım kova su içerisine bir kapak bu ciladan dökersiniz. Daha sonra bir bez yardımı ile birlikte mobilyalarınızı temizlersiniz. Daha sonrasında kurulamanıza ya da durulamanıza gerek yoktur. Sadece tek kat bu mobilya cilası ile mobilyalarınızı silmeniz yeterli olacaktır.
  • Koltuk temizliğinde koltuklar için özel olan temizlik malzemelerinden yararlanabilirsiniz. Tabii ki bazı mobilyaların kaplamaları farklı maddelerden yapılmıştır. Bu tarz mobilyalarda da yüzeyin kaplaması ne ise, ona uygun olan temizlik malzemeleri tercih edilmelidir. Mobilyalarınız ne olursa olsun sadece su ile temizlemeniz yoğun bir temizlik sağlamaz. Sizin yapmanız gereken şey mobilyalarınıza en uygun temizlik malzemelerinden yararlanmak, olmalıdır. Bu tarz malzemeler ile temizlik yaptığınız zaman daha uzun süre temiz bir kullanıma sahip olabilirsiniz. Bu tarz malzemeler genel olarak her yerde bulunabilir ve de bulunması zor değildir.
  • Koltuk satın alırken yıkanabilir kumaş almayı ve minderlerin seyyar olmasına özen gösterin. Çünkü sabit minderlerin kılıfları çıkmıyor. Kılıfı çıkan minderlerin ve yastıkların kılıfları eğer yıkanabilirse çamaşır makinesine atarak 30 derece yıkayabilirsiniz.
  • Mobilyalar ile evlerinizin görünümü ve dekoruna farklı hava katabilirsiniz. Mobilyalar evlerinizdeki ana unsurların başında gelirler. Bundan dolayıda mobilya modellerini evinizin renkleri ile uyumlu seçerseniz farklı tarzlar elde edebilirsiniz. Bunun için ise evlerinizdeki farklı renkleri inceleyerek satın alabilirsiniz.
  • Mobilya dekorasyonu ile sizlerde evlerde kullanışlı koltuk ve oturma grupları yanında vitrin takımları ile tv ünitelerini inceleyerek karar verebilirsiniz. Mobilya seçenekleri sayesinde sizlerde bunlardan birinde karar verebilirsiniz. Mobilya firmalarından katologlar alarak bunlar hakkında karar verebilirsiniz.
  • Düzenli aralıklarla mobilyalarınızın elektrikli süpürge ile tozunu almanız da gayet önemli bir temizlik yöntemidir. Ayrıca bazı özel makineler ile mobilya temizliği yapan firmalara da başvurabilirsiniz.

Mobilya Temizliği

  • Deri ev mobilyaları son zamanlarda oldukça yaygın bir şekilde kullanılan ev eşyaları haline geldi. Fakat, ev hanımlarının temizlik konusunda çekilmez dert dedikleri sıkıntıları bulunduruyor. Temizlenmesi zor olan, kiri üzerinde tutan deri koltuklarınız için birkaç püfnoktası bilmeniz yeterli olacaktır aslında. Temizlik için ilk olarak süpürge makinasıyla üzerlerindeki tozları almakla işe başlayabilirsiniz. Daha sonra toz bırakmayan kumaşlardan olan toz bezlerini nemlendirip kullanarak, derinin üstünü silebilirsiniz. Bunun dışında keten tohumu ve sirke karışımının deri mobilyaları iyi derece temizlediği bilinir. Bu karışımı mobilyanıza uygulayarak 8-9 saat beklettikten sonra, toz beziyle silerek işlemi sonlandırabilirsiniz. Bu karışımla birlikte derileriniz daha canlı, renkleri eskisine göre daha parlak olacaktır. Ayrıca gün içerisinde mobilyalarınızın üzerine örtü vb. gibi şeyler kapatmanız daha az toz olmasını sağlar.
  • Bunların dışında deri mobilyalarınız için aseton içeren temizleyicilerden kaçınmanız gereklidir. Çünkü aseton içeren kimyasallar deriyi bozar. Bu yüzden aseton içermeyen tırnak cilası çıkarıcısını kullanabilirsiniz. Bir diğer püf noktası ise deri mobilyalarınıza herhangi bir şey döküldüğünde o anda temizlemesini yaparsanız, leke deriye nüfuz etmeyeceğinden çıkması çok daha kolay olacaktır. Temizlenmesi dışında ise mobilyalarınızın kaloriferlerin çok fazla yakınında bulunmamasını tercih ediniz. Çünkü sıcaklığın fazla olması da deri mobilyalarınızın cilasının zedelenmesine sebep olabilir.

Ahşap Mobilya Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ahşap mobilyalar görsel açıdan çok başarılı ürünler olsalar da bu güzel görüntüyü muhafaza etmek için biraz uğraşmanız gerekiyor. Aksi halde ahşap çizilmeye son derece müsait bir yapıda olduğu için birkaç sene içerisinde mobilyalarınızı değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Peki, ahşap mobilya temizliğinde hangi noktalara dikkat etmek gerekiyor?

Toz Alma: Ahşap mobilya temizlerken ilk olarak yapmanız gereken şey toz bezleri ya da bunlar için özel olarak üretilmiş aparatlar yardımıyla mobilyanın üzerindeki tozu nazikçe almak. Bunun amacı temizleme esnasında toz parçalarının mobilyanın ahşap yüzeyinde kılcal çizikler oluşturmaması. Bu tarz çizikler zamanla büyüyüp can sıkıcı sonuçlar doğurabiliyor.

Ahşap Temizleme Sıvıları: Şuan için piyasada çok sayıda ahşap temizleme sıvısı mevcut. Bunlar ahşabın yapısını bozmadan kolaylıkla temizleyebilmenize imkan sağlıyor. Bu tarz ürünleri kullanmak temizleme işleminin çok daha hızlı hale getirirken, seçtiğiniz ürünün arkasında hangi ahşap türleri için olduğuna dikkat etmeli ve doğru ürünü seçmelisiniz.

Mutlaka Kurulayın: Özel sıvılarla ahşap mobilyanızı temizlediniz. Sonrasında ise kuru, yumuşak bir bez yardımıyla ahşap yüzeylerin üzerinden geçmeli ve kurulama işlemini tamamlamalısınız.

Sprey Kullanımı: Birçok markette kolaylıkla bulabileceğiniz özel spreyler ahşap yüzeylerin daha geç kirlenmesini, toz ve kir tutmamasını sağladığı için temizleme sıklığınızı azaltacaktır. Fakat bu spreylerin kullanım talimatlarını mutlaka okuyun.

Evde Hazırlanan Karışımlar: Birçok bayan ahşap yüzeyleri temizlerken kendi hazırladığı sirke-su ya da deterjan-su karışımlarını kullanıyor. Evet, bu karışımlar temizleme işleminde etkili olsa da mobilyaya zarar verebiliyor ve bu yüzden de mobilyayı aldığınız yere danışmadan böyle bir uygulama yapmayın.

Zeytinyağı: Ahşap mobilyalarda ahşap yüzeylerin nemlendirilmesi ve böylece daha güzel görünmesini sağlar. Kağıt havlunun üzerine çok az miktarda zeytinyağı damlatıp bunu ahşap yüzeye uygularsanız farkı sizlerde görebilirsiniz. Fakat bu işlemi yılda iki seferden fazla yapmamalısın. Aksi halde ahşaba zarar verebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir