Komidin Nedir & Ne İçin Kullanılır? Ne İşe Yarar?

5.974

Komidin nedir ve nerede kullanılır? Evinize mobilya takımı sipariş verirken komidin ve şifonyer hakkında bilgi sahibi olarak satın alma işlemi gerçekleştirmeniz daha sağlıklı olacaktır. Komidin deyince yatak odası yada genç odası akla gelir. Çünkü bu ürünler daha çok bu ortamlarda kullanılıyor.

Modern Komodin Modelleri

İstisnasız her evde karşımıza çıkan komidinler halk arasında bu ismiyle biliniyor olsa da aslında doğru yazımı “komodin” şeklindedir. Komodinler yatak baş uçlarında her iki yanda da bulunan üstü masa gibi kullanılabilen çekmeceli küçük dolap şeklinde ifade edilebilir.  Son derece kullanışlı bir ürün olan komodinler evde çok fazla dikkat çekmiyor olsa da aslında hayatımızı kolaylaştırıyor.

Komodin Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bu ürünlerde öncelikle kullanılan malzemeye, sonra dış kısmındaki boyaya ve sonra da ebatlarına dikkat etmelisiniz. Kısaca açıklayalım isterseniz. Kullanılan malzeme genel olarak üç kısımdır. 1. Ahşaptan yapılan komodinler. En sağlıklı olmakla beraber en yüksek fiyatlı olandır. İkincisi MDF. MDF den yapılan malzemeler ya lake boyalı yada kaplamalı oluyor. Kaplama olanlara MDF lam diyoruz. Örneğin aşağıdaki galeride ilk resimdeki beyaz ürün boyalı lakedir. Dördüncü sıradaki ise kaplamalı olandır. Eğer genç odası yada çocuk odasına alacaksanız boya ve lake ürünlerin daha çabuk darbe aldığını göz önünde bulundur. Kaplamalar darbeye biraz daha dayanıklı diyebiliriz. Son olarak suntalam dediğimiz malzemeden yapılmış komodinler bulunuyor. Bunlar en ekonomik ürünlerdir. Tabii suntalamın inceliğine göre fiyat da düşüyor. Bununla beraber çekmece raylarında kullanılan malzeme de fiyat düşürüyor. Artık bütçenize göre bu üç üründen birini tercih edebilirsiniz.

 

ÖNEMLİ!

# Bununla beraber komodinlerde en önemli konu çekmece rayları veya kızakları olduğunu da belirtelim. Kalitesiz raylar yada kızaklar bir müddet sonra bozulur ve size sıkıntı vermeye başlar.

# Son olarak komodin çekmecesinin alt kısmında kullanılan ürünün çok ince olmaması gerektiğini de unutmayın. Bir müddet sonra aşağı çökme ihtimaline karşılık kontrol etmeden satın almayın.

Komodin Ölçüleri Nasıl Olmalı?

Şimdi gelelim komodin ölçüleri ile ilgili bilgilere. Eğer siz salon yada koridor tarzı bir yerde dekoratif ve sadece ortama bir aksesuar katmak için komodin alacaksanız üçüncü resimdeki gibi bir ürün alabilirsiniz. Fakat yatak odası yada genç odası için komodin alacaksanız iç çamaşır, çorap yada farklı aksesuar için aktif kullanacaksınız demektir. Bunun için kullanım kolaylığı ve iç hacimleri önemlidir. İç hacmi çok ufak bir komodin sizin işinize yaramayacağı gibi odada kalabalık edecektir. Standart olarak iç hacmi 40 cm x 40 cm civarında olabilir. Yüksekli de önemlidir. 10-12 cm altında iç yüksekliği olan komodinleri çok rahat kullanamazsınız.

Komodine ne koyulur? Bu soruya daha net cevap verebilmek için komidinin nerede kullanıldığını bilmek lazım. Eğer yatak odası komodini ise daha çok iç kıyafet, aksesuar yada çorap tarzı ürünler koyuluyor. Bununla birlikte tarak, fırça, saat, ayna gibi günlük kullanılan eşyalar da koyulabilir. Salon komodin modellerinde ise kıyafetten daha çok gün içinde lazım olabilecek kalem, kağıt, hesap makinesi, gözlük tarzı eşyalar koyulur.

Hangi Komodini Almalıyım?

Eğer mobilya takımlarından ayrı farklı bir komodin almayı düşünüyorsanız burada yazdığımız birkaç hususa dikkat etmelisiniz. Genel olarak komodinler mobilya takımlarına dahil olduğu için herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Fakat bazen kullanıcılar takımın içinde bulunan komodini beğenmez yada başka bir beğenmiş olduğu komodini kullanmak ister. Bu durumda tercih yaparken neye dikkat etmeliyiz? Tabii ki uyum.

# Birinci nokta tarz uyumu. Yani ürün klasik ürün mü, modern ürün mü? Eğer modern bir dekora sahip odaya klasik tarzda komodin almamalısınız.

# İkinci nokta renk uyumudur. Odanın duvar kağıdı yada boya rengi başta olmak üzere, halı, perde ve diğer mobilyaların renklerine dikkat etmelisiniz. Aynı renk olması şart değil ama yan yana geldiğinde sırıtmamalı. Örneğin beyaz odaya krem rengi bir komodin olmaz. Ama siyah renkli yada kırmızı renkli komodin uyum sağlar.

# Üçüncü konu kullanım alanıdır. Yani komodini nerede kullanacaksınız? Genç odasında mı, yatak odasında mı, salonda mı? Salon için üretilmiş bir komodin genç odasında pek şık durmaz değil mi?

Salon Komobin Modelleri

Aşağıda sizin için hazırladığımız örnekleri incelemenizi tavsiye ederiz. Böylece nasıl bir komodin seçmeniz konusunda fikir sahibi olursunuz.

Yatak Odası Komodinleri: Komodinlerin en fazla kullanıldığı yer olan yatak odası yatakların baş ucunda duran ve üzerine ufak lambaların koyulduğu bir ürün olarak kullanılıyor. Çekmecelerinde ise el altında bulunması gereken eşyaların yerleştirildiği komodinler böylelikle gerçekten de işimize fazlasıyla yarayan bir ürün halini alıyor.

Genç Odası Komodinleri: Yazının girişinde de belirttiğimiz gibi yatak odasından sonra en çok tercih edilen odalardan biridir genç odaları. Renkli ve şirin yapıları ile gençlerin yatak başlarında çorap, iç çamaşır, cep telefonu, tablet gibi ürünleri koyabilecekleri çekmeceli mobilyalardır.

Salon Komodinleri: Salonlarda da komodinlerin kullanıldığına şahit oluyoruz fakat komodinlerin salonlardaki kullanımı biraz daha farklı. Salonlarda genel itibariyle vazo, saksı ya da lamba gibi şeylerin konulması amacıyla kullanılıyor. Ayrıca salon komodinlerinin çekmece sayısı diğerlerine göre az olup, üstteki bir ya da iki çekmecenin kullanıldığı, alt kısımda ise daha geniş kapaklı bir bölümün olduğunu söyleyebiliriz. Böylelikle evdeki bazı eşyaları oraya saklayabiliyorsunuz.

 

Her evin olmazsa olmaz parçalarından biri olan komidin modelleri, ikea ile bir başka. Polyester bazlı boya, sıkıştırılmış liflerden yapılan modeller gerçekten çok şık.Suntadan ve lamineden yapılmış kaide arkası ile hem sağlam hem de dayanıklı olan komidin modelleri, ortalığı dağılan eşyalarınızı saklamak için en iyi çözümlerden biri.

 

SORU VE ÖNERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ YORUM PANELİNİ KULLAN

👇  
Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Mobilya Hocası

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın