Bebek odası nasıl olmalı?

1.423

Bebek odalarının dekore edilmesinde hangi mobilyaları seçeceğinizin büyük önemi var. Yanlış mobilya seçmek hem dekorasyon hem de bebeğinizin sağlığı açısından büyük problemleri doğurabilir. Bu yüzden de mantıklı karar vermek gerektiğini unutmamalısınız. Bu yazımızda sizin ve bebeğiniz için oldukça önemli bilgiler hazırladık. Birinci kısımda bebek odası alırken nelere dikkat emelisiniz? İkinci kısımda bebek odasını nereden alabilirsiniz? Üçüncü kısımda bebek odası mobilyası nasıl olmalı? Son olarak mobilya tercihinde bebek güvenliği konularını işledik. Şimdi hep birlikte bu maddeleri sırası ile okuyalım.

Bebek Odasına Mobilya Seçmenin Püf Noktaları

Anne ve babalar bebeklerin odalarını dizayn ederken çok özenli davranırlar. Onların odalarını hayallerindeki gibi süslemeye ve en güzel dekorasyon tarzlarını bebeklerin odalarına yansıtmaya çalışırlar. Bu bebeklerin hayal dünyalarını geliştirmek açısından da katkı sağlayıcı bir düzendir. Bebek beşikleri parmaklı olmalı ve onların bebek beşiklerinden çıkamayacak yükseklikte olmaladır. Beşiğin parmak aralıkları başı geçmeyecek şekilde olmalıdır. Bebek günün büyük bir çoğunluğunu beşiğin içerisinde geçirebileceği için anne ve babalar onun güvenli olduğunu bildiği bir ortam oluşturmalıdır. Bebek dolapları bebeğin tüm eşyalarını alabilecek şekilde büyük olmalıdır. Bütün ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde olmalıdır.

 

  • Bebek için yatak seçerken öncelikle doğal, kaliteli ve sağlığa zararı olmayan malzemelerden yapılmış yatak ve boyayı seçmek gerekir. Ayrıca uzun bir süre kullanılacağını göz önünde bulundurarak alçalıp yükselebilen, parmaklıklı yatakları seçmek daha doğru olacaktır. Emzirme koltuğu annenin bebeği ile en özel dakikaları geçirdiği mekân olacaktır. Oldukça konforlu olması ve yine kesinlikle sağlıklı malzemelerden yapılmış olması gerekir.

Bebek Odası Dekorasyonu 5

  • Bebek odasının aydınlatması çok önemlidir. Bebek odasında çok parlak ışıklandırmalar bulunmamalıdır. Parlak ışıklar bebek için rahatsız edici olabilir. Loş ışıklar bebek için daha uygun olacaktır. Yine loş bir abajur bebek odasında bulundurulabilir.

Bebek Odası Dekorasyonu 6

  • Bebek odasında bebeğin el ve göz koordinasyonunu sağlayacak aksesuarlar da kullanılmalıdır. Asmalı oyuncaklar bu anlamda idealdir. Özellikle yatağın üzerinde bu tür aksesuarların kullanılması doğru olacaktır. Bebek odasında el işi oyuncak ve aksesuarlar da çok doğal ve şık bir görünüm sağlamaktadır.

Bebek Odası Dekorasyonu 7

  • Erkek ya da kız için olsun, bir bebek odası düzenlemesi yapılırken estetikten önce rahatlık ve güvenlik göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak bebeklerin odalarında neler olup bittiğini anlayamayacaklarına, bu nedenle masraf yapmaya gerek olmadığını savunan yaygın inanış da oldukça yaygındır. Bebek odasının renkliliği, uyumu ve havası çocuğunuzun zekâsından yaratıcılığına, huzurundan mutluluğuna pek çok şeyi etkileyecektir.

Bebek Odası Dekorasyonu İçin Öneriler 0

  • Bebek odası renkleri canlı renkler arasından seçilirse hem bebek odasına uygun bir görüntü oluşacak hem de bebeğinizin ruh hali bundan olumlu etkilenecektir. Bu açıdan pembe, mavi, sarı, yeşil, turuncu gibi renklerin açık pastel tonları öncelikli olarak tercih edilebilir. Dekorasyonda siyah renk kullanımı yaygın değildir ve bebek odasında mecbur kalınmadıkça tercih edilmemelidir. Bunun dışında lacivert, koyu kahverengi gibi renk tonları kullanılacaksa bu renkler mutlaka beyaz, krem gibi çok açık renk tonlarıyla dengelenmelidirler. Uyku zamanı için gereken karanlık ortam odayı koyu renklerle boğmak yerine dekoratif panjurlar kullanılarak elde edilebilir. Bebek odasının gündüzleri güneş ışığı alması son derece önemlidir.

Bebek Odası Dekorasyonu İçin Öneriler 1

  • Bebek odaları için pek çok aydınlatma seçenekleri bulmak mümkündür. Ancak bebek odası dekorasyonu sırasında aşırı farklı renklerde gösterişli ışıklar kullanmak doğru olmayacaktır. Beşiğin üstünden sarkan ve tavana şekiller yansıtan loş bir ışık yararlı olsa da odanın geri kalanı doğal ve sağlıklı, gözü fazla yormayan bir yöntemle aydınlatılmalıdır.

Bebek Odası Dekorasyonu İçin Öneriler 3

Yukarıda bahsettiğimiz önemli noktaların dışında bebek odalarının temel mobilyaları olarak bir adet beşik ve bez gibi eşyaları depolamak ve bebeğinizin altını değiştirmek için kullanışlı bir dolap olarak sayılabilir. Bu eşyaları uygun biçimde temin ettikten sonra odayı zevkinize ve bütçenize göre dekore edebilirsiniz.

Bebek odası alırken dikkat etmemiz gerekenler

Beşik/Baza Seçimi: Bebek odasının en temel unsuru kuşkusuz ki beşikler ya da bazalar. Beşik ya da baza seçerken ilk olarak dikkat etmeniz gereken nokta bebeğinizin kendine zarar verebileceğiniz unsurları barındırmıyor olması. Nasıl mı? Eğer ki beşiğin parmaklık dediğimiz kısmı, bebeğinizin başının sığabileceği genişlikte ise bu tarz bir ürünü kati surette odada barındırmamalısınız. Aksi halde bebeğiniz başını bu aralıklara sıkıştırabilir ve geri dönülmez sonuçlarla yüzleşmek durumunda kalabilirsiniz. Bu yüzden de beşiklerin güvenlik açısından yeterli düzeyde olduğundan, kullanılan malzemenin 1. sınıf olmasından ve bebeğe zarar verebilecek kimyasalları (boya, cila) barındırmadığından emin olmalısınız.

Komodin Seçimi: Bebek odasında ki komodinler ortalığın dağılmaması ve ihtiyaç duyduğunuz şeylerin elinizin altında bulunması açısından çok önemli. Öyle ki, sıklıkla kullandığınız ürünleri bebeğinizin yanından ayrılmadan ulaşabilmenin ne denli büyük bir rahatlık olduğunu aksini tecrübe ederseniz anlayacaksınız. bu tarz bir tecrübeyi yaşamamanız için de bol çekmeceli, kolay kullanabileceğiniz ve odanın dekorasyonuna da uygun bir model seçmenizde fayda var.

Perde Seçimi: Bebek odalarının ne derece aydınlık olacağı çok önemlidir. Özellikle bebeğinizin ilk aylarında loş bir ortam genellikle daha fazla tercih edilir ve minik yavrunuzun uykusunun bölünmemesi açısında da önemlidir. Bu yüzden de gün ışığının yoğun olduğu saatlerde odayı loş bir ortama dönüştürecek perdelere yönelmekte fayda var.

Bebek Odası Mobilya Takımı Nereden Alınır?

Ebeveynlerin bebek odası takımları alırken yaptığı hatalardan biri de en uygun fiyat arayışına girmeli. Hele bazıları ürün hakkında bir bilgi sahibi olmadan internetten sipariş veriyor. Sizce amaç en sağlıklı olanı mı almak, yoksa en uygun olanı mı almak? Bebek odası takımında en önemli kısım bebek yatağıdır. Çünkü bebeğin temas ettiği ürün budur. Birazdan bu konuya tekrar geleceğiz. Şimdi mobilyaları nereden almalıyız? İnternetten belli başlı markaların dışında sipariş vermenizi tavsiye etmiyoruz. Burası önemli!

Bebek mobilya takımları imalatı yapan firmalar bulabilirsiniz. İnternette arama yaparak bunlara ulaşabilirsiniz. İstanbul’da Masko, Modoko ve Modesa gibi mobilya siteleri bulunuyor. Bunların içinde fiyat olarak en uygunu Modesa mobilyacılar çarşısıdır. Bir de ufak da olsa Bahçeşehir mobilyacılar sitesi var. Belli başlı markaları tercih edebilirsiniz. Bu tür sitelerde markaların da mağazaları bulunuyor.

Bebek Mobilya Takımı Nasıl Olmalı?

Bu soru biraz da bütçenizle ilgili. Eğer fazla bütçeniz yoksa suntalam yada mdf lam tercih edebilirsiniz. Bununla beraber park yatakları da tavsiye ediyoruz. Hem sağlam ve hemde kullanışlı. Üstelik kullandıktan sonra ikinci satması yada bir yakınınıza vermeniz çok kolay. Eğer beşik konusunda normal mobilya alacaksanız bir başka seçenek de ham mdf lake boya olacaktır. Çünkü boyanın su bazlı olması kokusuz ve tinersiz şekilde boyandığı için bunu tercih ediyoruz.

Az önce bebek odasının en önemli kısmı yatağı demiştik. Aslında bebeği ilgilendiren tek kısım burası desek yeridir. Tabii bir de aşağıda bahsettiğimiz çocuk güvenli var. Ebeveyinler en kaliteli ve en gösterişli mobilya takımlarını seçer ama çocukları asıl ilgilendiren kısmı en ucuz olandan seçiyor. 5-10 bin tl vererek bebek odası takımı alınırken, bebek yatağına gelince 50 TL lik yataklar tercih ediliyor. Halbuki bebek gelişimi ve omurilik sağlığı için sert ve yüzdeyüz pamuktan yapılmış içinde metal olmayan yatakları tercih etmeniz gerekiyor. Türkiye’de birçok markanın tedarikçisi olan Marmarakoltuk.com sağlıklı bebek yatağı üretimi yapmakta, toptan ve perakende satış yapmaktadır. Firmanın ürünlerini incelemenizi tavsiye ederiz.

Bebek odası dekorasyonu için öneriler

Güvenli Mobilyalar Seçmelisiniz!

Bebek odalarını dekore ederken en çok dikkat etmeniz gereken şey güvenlik. Burada güvenlikten kastımı bebeğiniz için seçeceğiniz mobilyaların ona zarar verip veremeyeceğiyle alakalı. Sakın ola sakın “mobilyalar bebeğime zarar vermez ki” diye yanlış bir düşünceyi kafanızdan geçirmeyin. Çünkü yanlış tercihlerde mobilyalar bebeğinize gerçekten de zarar verebilir.

Beşik Seçimi: Bebeğiniz için beşik seçerken en çok dikkat etmeniz gereken nokta parmaklıklar arasındaki mesafe. Eğer ki parmaklıklar arasında fazla bir boşluk varsa siz fark dahi edemeden bebeğinizin kafası ya da uzuvları bu boşluklara sıkışabilir. Söz konusu durumda müdahale edememeniz halinde geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir. Bunun yanı sıra beşikte kullanılan ahşaba ve boyaya da dikkat etmeniz gerekiyor. Bu noktada bebeğe zararı dokunabilecek kimyasalların kullanılmadığından emin olmalısınız.

Beşik ve Yatak Boyutu: Beşik kısmını hallettiniz ve şimdi sıra yatak seçmeye geldi. Eğer ki seçeceğiniz yatak beşik için küçük geliyorsa bu noktada yatak ile beşik arasında boşluk oluşacaktır demektir. Oluşan boşlukta bebeğiniz için ciddi tehlikeler oluşturuyor. Çünkü bebeğiniz uyurken bu boşluğa düşebilir ve ters bir pozisyonda kalması halinde nefes almakta güçlük çekebiliyor. Hal böyle olunca da kati suretle beşik ile aynı ebatlarda yatak seçmeye özen göstermelisiniz.

Bebek odası dekorasyonu için öneriler 7

Oyuncaklar: Beşiklere monte edilen ve bebeğinizin uyumasını kolaylaştıran müzikli oyuncaklara da dikkat etmekte fayda var. Özellikle de bebeğiniz beşik içerisinde ayaklanmaya başladığı andan itibaren bu oyuncaklara fazlasıyla ilgi duyacak ve onlara dokunmaya, onları tutmaya çalışacaktır. Bu gibi durumlarda bebeğinizin üzerine düşen oyuncaklar sebebiyle zarar görmesini istemiyorsanız ya ulaşamayacağı bir yüksekliğe kaldırmalısınız ya da gerekli önemleri almalısınız.

Bebek odası dekorasyonu için öneriler 6

Bebek odası dekorasyonu nasıl yapılır 8

Bebek odası dekorasyonu için öneriler 1

Bebek odası dekorasyonu için öneriler 0

Bebek odası dekorasyonu için öneriler 3

Bebek Odası Dekorasyonu 2

Bebek odası örnek dekorasyonları için galeriyi tıklayın.

 

SORU VE ÖNERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ YORUM PANELİNİ KULLAN

👇  
Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Mobilya Hocası

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın