Patchwork halı nedir? patchwork halı modelleri

2.502

Son dönemin trend halı modellerinden birisi olan patchwork halılar tam olarak ne anlama geliyor? Neyi ifade ediyor ve neredeler kullanılması gerek? Bu gibi sorular sizinde kafanızda mevcutsa şayet size birkaç noktadan söz etmek istiyoruz. Mutfak, yatak odası, banyo, salon ve genç odası gibi farklı alanlarda kullanıma uygun olan bu halılar son yıllarda oldukça dikkat çeken ürünler arasında yer alıyor. Farklı renklerde çeşitliliği olan halıların 4m2, 6m2 ve yolluk olarak satışa sunuluyor. Ürünlerin fiyatları ise metrekare cinsine göre belirleniyor. Tabii halının yün olması, akrilik olması, baskı yada dokuma olması gibi özellikleri de fiyatları değiştiriyor.

Trend Patchwork Halı Modelleri
Trend Patchwork Halı Modelleri

Patchwork Halı Nedir? Patchwork halılar birkaç parça kumaşın bir araya getirilmesi sonucu elde edilen bir halı türüdür. Bu parçaların illa ki birbiriyle alakalı ya da benzer renklerde olmasına da gerek yok üstelik. İsterseniz farklı renklerdeki kumaşları bir araya getirip rengarenk bir sonuç elde edebilirsiniz. Patchwork halılar eskiyi tekrar kullanmayı ifade eder. Yani eskimiş, artık bir işinize yaramayacağını düşündüğünüz kumaşları tekrardan hayata döndürebilirsiniz.

 

Zıt Renklerin Bir Arada Kullanımı: Patchwork halılarda biraz önce de belirttiğimiz gibi illa ki uyumlu renkler kullanılmak zorunda değil. İsterseniz zıt renkleri tercih edebilir, kontrastın şıklığından yararlanabilirsiniz. İsterseniz de birbiriyle uyumu olan farklı renkleri kullanarak salonunuza ya da patchwork halıyı nerede kullanacaksanız o odaya hareketlilik kazandırabilirsiniz.

Bir Rengin Farklı Tonlarının Kullanımı: Patchwork halılarda bir diğer alternatifiniz ise aynı rengin farklı tonlarını bir arada kullanmak olacaktır. Örnek vermek gerekirse kırmızı ele alabiliriz. Kırmızının farklı tonlarını kareler halinde bir araya getirebilirsiniz. Aynı şekilde bu işlemi mavi, pembe, yeşil ya da aklınıza gelen diğer renkler için de kullanabilirsiniz. Bu noktada tercih tamamen size ve odanın genel dekorasyonuna kalmış durumda.

Halı çeşitlerinin tamamını görmek için ufak resimleri tıklayarak büyütebilirsiniz.

SAYFANIN ALT KISMINDA BULUNAN YORUM ALANINI KULLANARAK SORU VE ÖNERİLERİNİZİ YAZABİLİRSİNİZ. 👇

Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Mobilya Hocası

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın