En Çok Tercih Edilen Ahşap Mobilya Renkleri 2022 Kataloğu

Mobilya almadan önce güncel mobilya renkleri noktasında araştırma yaptıktan sonra doğru renk tercihi ve kombinasyona uyumlu hareket etmeniz gerektiğini unutmayın. Beğendiğiniz her rengi seçmek yerine odanızda, mutfak yada salonda hakim olan renklere göre hareket etmelisiniz. Duvar renkleri, duvar kağıtları, halı, koltuk, kilim, kapı renkleri bu konuya örnek olabilir. Size bazı renk kartelası örnekleri ve numaralarını sunacağız. Bu renk seçeneklerinden seçmeden önce aşağıda yayınladığımız dekorasyon örneklerinde yatak odası, salon, mutfak ve genç odası mobilya renklerini incelemenizi tavsiye ederiz. Buradaki örneklerde renk kombinasyonuna da dikkat etmelisiniz.

Mobilya almadan önce güncel mobilya renkleri noktasında araştırma yaptıktan sonra doğru renk tercihi ve kombinasyona uyumlu hareket etmeniz gerektiğini unutmayın. Beğendiğiniz her rengi seçmek yerine odanızda, mutfak yada salonda hakim olan renklere göre hareket etmelisiniz. Duvar renkleri, duvar kağıtları, halı, koltuk, kilim, kapı renkleri bu konuya örnek olabilir. Size bazı renk kartelası örnekleri ve numaralarını sunacağız. Bu renk seçeneklerinden seçmeden önce aşağıda yayınladığımız dekorasyon örneklerinde yatak odası, salon, mutfak ve genç odası mobilya renklerini incelemenizi tavsiye ederiz. Buradaki örneklerde renk kombinasyonuna da dikkat etmelisiniz.

 

 

Mobilya rengi seçerken aşağıdaki kısımları da unutmayın ve renk uyumuna dikkat edin. Mobilya rengi ile uyumlu olması gereken noktalar:

 • Halı
 • Perde
 • Zemin (Parke)
 • Duvar kağıdı yada duvar rengi
 • Aksesuarlar

Mobilya Renkleri Nasıl Olmalı?

Bu beş eşyanın mobilyalar ile aynı renkte olması gerekmiyor. Fakat uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. Örneğin krem reni halının üzerine yeşil, mavi, kahve ve yine krem rengi koltuk takımı tercih edebilirsiniz. Koyu ceviz rengi yatak odası takımına açık renkli halı ve yorgan takımı tercih edebilirsiniz. Bazen zıt renklerle bazen aynı renk ile fakat aralarda farklı renkler de kullanarak hareket katabilirsiniz. Abartmadan sade bir şekilde renk tercihi yapmanızı tavsiye ederiz. Açık renklerin bol olduğu bir dekorasyon her zaman ferah bir ortam hazırlar. Bayanlar açık renkli koltuk ve halı tercihinden uzak duruyorlar genelde. Çünkü çabuk kirleniyor. Eğer koltukta açık renk tercih etmeyecekseniz, TV ünitesi, konsol, duvar kağıdı ve perde gibi kısımlarda açık renk tercih edebilirsiniz.

 

 

Mobilya Renk Kataloğu

 

Bazı mobilya renkleri:

 • Açık elma
 • Akasya
 • Bahar
 • Açık Akasya
 • Bordo Terra
 • Kırmızı
 • Roma cevizi
 • Sarı Terrra
 • Açık akasya
 • Açık ceviz
 • Bawyera kayın
 • Wenge16
 • Vizyon bej

 

Mobilya Renkleri Kartelası

Mobilya Renkleri(Kartelası)

 

Mobilya almaya karar verdiğiniz zaman ilk olarak renk tercihi yapmak, istersiniz. Çevrenize kulak astığınız zaman ya da iç mimarların sesini dinlediğiniz zaman kafanız karışabilir. Çünkü her insanın zevkleri ve de beğenileri farklıdır. Bu nedenle siz mobilyalarınızın renk seçimleri hakkında kime danışırsanız, size başka fikirler ile gelecektir.

Mobilya renk kataloğu yukarıda verilen örnekler için uygundur. Genellikle mobilya renkleri olarak, açık ceviz ve koyu ceviz tercih edilmektedir. Bununla birlikte koltuk ayakları ve sehpalarda meşe ve kiraz renkleri de çok yaygın kullanılır.

 

SORU VE ÖNERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ YORUM PANELİNİ KULLAN

👇

 

Renk konusu hakkında birkaç hususu bilmeniz gerekebilir. Örneğin çok açık renk mobilyalar diğerlerinden çok daha kolay kirlenebilir ve de sürekli temizlemeniz gerekebilir. Ancak açık renkli mobilyalar ile de eviniz daha geniş ve de ferah bir görünüme sahip olabilir. Diğer yandan koyu renkli mobilyalar çok fazla kir tutmadıkları için bir çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Ancak bu tarz mobilyalar da biraz eski zamanlarda kaldı, diyebiliriz.

 

   

 

Günümüzde insanlar evleri için açık renkli ve de modern olan mobilyalar arasından tercihler yapıyorlar. Üstelik evinizin tümünde hakim olan koyu renk ürünler sizin de bir süre sonra içinizi daraltabilir. Genel olarak eviniz sizin için oldukça önemli olduğu için kendi tarzınızı yansıtabilmeniz önemlidir.

Gündelik zamanlarda sevdiğiniz ve de beğendiğiniz renkler arasından tercihler yaparsanız eve her geldiğinizde kendinizi bulabilirsiniz. Sonuç olarak döşemeye karar verdiğiniz ev sizindir ve de sizin beğendiğiniz renklere ev sahipliği yapmalıdır. Koyu ve de açık renklerin mükemmel bir kombin içerisinde bulunduğu mobilyalar her zaman daha fazla dikkat çekmektedir. Siz de eşiniz ile birlikte sevdiğiniz renkleri kapsayan mobilyaları tercih ederseniz, daha mutlu olursunuz.

MDF (Ahşap) Mobilya Renk Kataloğu

MDF (Ahşap) Mobilya Renk Kataloğu

 

En kullanışlı mobilya renkleri nelerdir? En kullanışlı koltuk renkleri nelerdir? Örnekler eşliğinde renkleri beraber incelemeye ne dersiniz.

Bayanlar mobilya seçimlerine sıra geldiği zaman mutlaka kullanışlı olan ürünleri tercih ederler. Sonuç olarak genelde evde bayanlar olduğu için mobilyaların temizliği gibi konular ile bayanlar ilgilenmektedirler. O nedenle de tercihlerini yaparken mutlaka renk seçimlerine dikkat ederler.

 

Mobilya Renk Seçimi

 

Hangi renk mobilyaya hangi renk duvar boyası? Mobilya seçimlerinde konu renk olduğu zaman hemen aklımıza koyu renk mobilyalar gelmelidir. Evinizde en çok kullandığınız odanın çok açık renkli mobilyalar ile döşendiğini düşündüğünüz zaman sürekli temizlik yapmak zorunda kalabilirsiniz. Örneğin beyaz koltuklar kısa bir süre içerisinde çok fazla kir tutabilirler. Siz de sürekli elinizde bez ile dolaşmak istemeyebilirsiniz. Aşağıda 2022 mobilya renk kartelası örnekleri bulunuyor. Buradan tarzınıza uygun renkleri seçebilirsiniz.

 

Ahşap renkler için mobilya renkleri kataloğu.


 

Hardal Sarısı ve Diğer Renklerle Uyumu

Hardal sarısı son yıllarda tekstil, inşaat ve mobilya sektörü dahil birçok alanda çokça tercih edilmeye başladı. Bunun sebeplerinin başında birçok renkle harika bir uyum içinde olması. Örneğin yeşil kırlentlerle kombine yapılmış bir koltuk takımı görmekteyiz. Yine aşağıda mor ile uyumlu şık bir koltuk takımı daha görüyoruz.

 

Her Yılın Modası: Krem Rengi

Krem rengi öyle mütevazi bir renktir ki, dikkat çekmez, göz yormaz, uyumsuzluk yapmaz. Ama hiç bir zaman da modası bitmez. Hemen her dönemde krem rengi koltuk takımları en beğenilen modelleri içinde yer alır. Bellona, İstikbal, Doğtaş ve Enza Home gibi markaların mobilya takımlarını incelerseniz her sene çıkarmış oldukları koleksiyonlarda kesinlikle krem takımlara yer vereceklerdir. Aşağıda harika tasarım ve uyumu ile dikkat çeken krem koltuklarına yer verdik.

Turkuaz Rengi

İster klasik mobilya ister modern mobilya tercihi yapın, turkuaz size ayak uyduracaktır. Son yılların trend renkleri arasında üst sıralarda yerini alan turkuaz rengi halı, koltuk ve perde gibi her alanda yakışan bir oda tasarımı sunuyor.

Tabii ki de açık renkli mobilyalar için bunları söylerken, siyah gibi çok koyu renk mobilyalar için de kir sorunu bulunmaktadır. Çünkü bu renkte olan ürünler de çok az bir toz bile olsa görülür ve de dikkat çeker. Yani siyah gibi renklerde tozlar her zaman daha fazla görülmektedir ve de yine elinizde bez ile gezmek zorunda kalabilirsiniz. Aslında son zamanlarda siyah ve kırmızı, siyah ve nar çiçeği gibi iki renk barındıran mobilyalar oldukça ilgi toplamaktadır. Bunun yanı sıra kahverenginin tonları da oldukça fazla dikkat çekmektir.

 

Tachistoskop adlı aletle yapılan bir deneyde en çok akılda kalan renkler şöyle sıralanmıştır:

 • Turuncu %21
 • Kırmızı %19
 • Mavi %17
 • Siyah %13
 • Yeşil %13
 • Sarı %12
 • Mor %5
 • Gri %1

Bir mobilyada renk tercihi yaparken elbette ki daha uzun süre kirlenmeden kalabilen renklere bakmalısınız. Bu nedenle de kahverengi ve de tonları oturma odası gibi çok fazla kullanılan mekanlar için oldukça doğru tercihler olmaktadır.

 

Hangi Renk Mobilyaya Hangi Renk Duvar Boyası

Bu konu ile ilgili kısaca bir açıklama yapıp yazımızı sonlandırağız. Öncelikle renk seçimi yaparken her mobilyanın, duvarın, perdenin, zeminin aynı renk olması gerekmiyor. Bazen kullanıcılar takım yapacağım diye evin tamamını aynı renge çeviriyor. Bu yanlış! Pekiyi ne yapmak gerek? Tabii ki zıt renkler.. Eğer duvarlar açık renk ise, ki koyu duvar tercih etmeyin. Mobilyaları koyu ceviz yada siyah tarzı bir renk tercih edin. Eğer beyaz tonlarının ağır bastığı bir oda tasarlamak isterseniz ara ara pembe, mavi, turuncu gibi renklerin pastel açık tonlarını kullanabilirsiniz.

 

 

Resimleri tıklayarak büyük boyutlarda inceleyebilirsiniz.

 

 

 

 

Tüm resimleri görmek için galeriye tıklayınız.

Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın