Oturma odası dizaynı nasıl olmalı?

1.165

Oturma odaları evinizde en fazla vakit geçireceğiniz yerlerden birisi ve üstelik misafirleri de ağırlayacağınız yer olma özelliğini taşıyor. Bu sebeple dekorasyonuna ayrı bir özen göstermek gerekiyor. Son dönemde popüler hale gelmiş olan oturma odası dizaynlarını sizlerle paylaşarak kafanızda bir fikir oluşmasına yardımcı olmak istiyoruz.

İyi bir ev tasarımı içinde yaşayan insanları yansıtabilmeli. Herkes için iyi kavramı farklı olsa da genel bazı kurallar göz ardı edilemez. Ev tıkış tıkış olmamalı nefes almalı mekânlar birbirinden ayrılmalı yatak odası görünümlü bir salon hoş olmasa gerek.

Evinizi dizayn ederken iyi bir dekorasyon firmasından teklif alabilirsiniz. Onların 3 boyutlu çizimleri ile oluşacak görünümü harekete geçmeden görme şansına erişebilirsiniz.

Kendi dizaynınızı kendiniz yapma taraftarı iseniz birkaç öneriyi göz önünde bulundurursanız sizin açınızdan avantajlı olacaktır.

1 – Yaşam alanlarınızı sizi yansıtan, rahatlatan ve sizi hissettirecek tarz ve renklerde döşeyin.

2 – Evinizde ölü olan alanları tespit edip buraları canlandıracak fikirler üretin.

3 – Değişime ayak uyduracak rektifiye edilecek tarzları tercih edin.

4 – Evin tadilat görmesi gereken alanlarını iyi tespit edip zaman kaybetmeden bu tadilatları yapın çünkü bunları yapmazsanız evinize ne yaparsanız yapın göstermeyecektir.

5 – Mobilyalarınıza uygun dekorasyonları seçin mobilya aksesuar ebatları birbiri ile orantılı olsun

6 – Ev dizaynı yaparken evi toparlayacak, düzenleyecek aksesuarlara önem verin.

7 – Evin dizaynında en çok dikkat çekecek bölümler olan salon-banyo ve mutfakta bütçeniz dâhilinde masraftan kaçınmayın.

Evinizi siz şekillendireceğiniz için ev ahalisinin zevk ve tercihlerini almayı ihmal etmeyin siz mutlu olsanız bile onlarda oluşacak mutsuzluk ve rahatsızlık sizin bütün çabalarınızı boşa çıkaracaktır.

Tüm aile ortak alınacak karar ile daha farklı daha yaratıcı fikirlere ulaşabilirsiniz.

Sade Oturma Odası Dizaynı Nasıl Olmalı: Oturma odanız sizin içi kafa dinleyeceğiniz bir yerse şayet o zaman tercihinizi sade bir dekorasyondan yana yapmakta fayda var. Temel düzeyde ihtiyaç duyacağınız eşyaları kullanıp, gereksizleri odadan atmak genel yaklaşımınız olmalı. Bu yüzden de oda içerisinde çok fazla olmayacak, göz yormayacak ve sizi dinlendirecek bir görüntü elde edebileceksiniz.

Sade Oturma Odası Dizaynı Nasıl Olmalı

Kahve Tonları Oturma Odası Dizaynı Nasıl Olmalı: Oturma odalarında kahvenin hemen her tonu kullanılıyor. Fakat sizin amacınız dekorasyonu kahvenin tonları üzerine kurmaksa şayet, o zaman duvarlarda sütlü kahvenin çok ama çok açık tonlarına yer verebilir, tavanla duvarların kesişim noktalarında ise koyu kahve şeritler kullanabilirsiniz. Keza aynı koyu tonları mobilyalarda da tercih edebileceğinizi unutmamalısınız.

Kahve Tonları Oturma Odası Dizaynı Nasıl Olmalı

Farklı Oturma Odası Dizaynı Nasıl Olmalı: Evinizin fiziki şartları müsaade ediyorsa şayet, farklı tarzlarda dekorasyonları oturma odanıza uygulayabilirsiniz. Mesela, oturma odanızda “oturma yeri” olarak kullanılacak olan kısım odanın genel yapısının aksine zeminin yarım metre kadar altına indirildiği modelleri inceleyebilirsiniz. Böylece gerçekten farklı ve güzel bir görüntü elde edebilirsiniz.

Farklı Oturma Odası Dizaynı Nasıl Olmalı

Boydan Camlı Oturma Odası Dizaynı Nasıl Olmalı: Oturma odanızda boydan cam varsa şayet bunu kullanmak gerekiyor. Ülkemizde birçok evde bulunmayan boydan camlar, görüntüsüyle dekorasyona çok şey katıyor. Odak noktasında camlı kısmın olduğu, koltukların ve TV’nin buna göre konumlandırıldığı bir dekorasyon size huzur verecektir.

Boydan Camlı Oturma Odası Dizaynı Nasıl Olmalı

Oturma odası doğru şekilde dekore edildiğinde vakit geçirmenin en keyifli olduğu odalardan birisidir. Fakat bir oturma odasını doğru şekilde dizayn etmekte bir hayli zordur. Dikkat etmeniz gereken belli başlı şeyler vardır ve bunları göz ardı ederseniz ortaya çıkacak olan sonuçtan pekte tatmin olacağınızı söyleyemeyiz.

Oturma odası dizaynı yaparken bilmemiz gereken 5 püf noktayı okuyarak daha doğru dekorasyon yapabilirsiniz.

Sade Oturma Odası Nasıl Dizayn Edilir

  1. Odak Noktası: Oturma odası dizaynında ilk olarak odak noktanızı belirlemeniz gerekiyor. Odada odak noktası olarak neyi kullanacaksınız? Genellikle oturma grubu odak noktası olarak belirlenir ve dizaynında buna uygun seçilmesi gerekiyor. Oturma grubunun etrafındaki eşyalar fazla dikkat çekmeyecek renklerde olmalı, odak noktasını gölgeye düşürmemeli. Eğer ki oturma odasınız da şömine varsa bu sefer odak noktanız şömine olacak ve tüm oturma grubu şömine etrafına yerleştirilecektir.

Şık Oturma Odası Nasıl Dizayn Edilir

2. Aydınlatma: Oturma odasında dikkat etmeniz gereken önemli konulardan birisi de aydınlatmadır. Aydınlatmadan en önemli husus, odada vakit geçiren insanların tamamının homojen bir şekilde aydınlatılabilmesidir. Oturma grubunun bir kısmı çok iyi aydınlatılırken belli bir kısmı hafiften gölgede kalıyorsa aydınlatmanızda problem var demektir. Bunun çözümü olarak da ya tavan aydınlatma aparatınızın yerini değiştirebilirsiniz ya da ekonomik bir çözüm için ayaklı lambalarla alternatif aydınlatmaları kullanabilirsiniz.

Yeni Oturma Odası Nasıl Dizayn Edilir

3. L Koltuk Dekorasyonu: L koltuklar son yıllarda oturma odalarında fazlasıyla tercih ediliyor ve L koltukların nasıl kullanılacağını bilmenizde fayda var. L koltuk tercih edenler genellikle bu mobilyaları duvara dayayarak kullanma eğiliminde oluyorlar. Fakat L koltukları duvara dayaman yerine dört tarafı açıkta kalacak şekilde merkeze doğru konumlandırırsanız çok daha başarılı sonuçlara imza atabilirsiniz. Ortama farklı ve şık bir görüntü veren L koltuklarda genel eğitim takımı bir duvara dayamaktan yana diyebiliriz. Bu doğru bir tercih olmakla birlikte böyle bir zorunluluğunuzun olmadığını da hatırlatmak gerekiyor. L koltuk takımları salonun ortasında yerleştirildiğinde ortama daha güzel bir görüntü verebilirken duvara dayalı şekilde kullandığınızda da daha sade bir görüntü elde edebiliyorsunuz.

L Koltuk Oturma Odası Nasıl Dizayn Edilir

Oturma odaları dekorasyonu en fazla göz ardı edilen fakat en fazla özen gösterilmesi gereken konulardan birisidir. Evde uzunca bir müddet vakit geçireceğiniz bir ortamın sizi rahatınız için dizayn edilmemesi tahminlerinizden çok daha fazla problem anlamına gelecektir.

Oturma Odası

4. Mobilya Seçimi: Oturma odasını dizayn ederken seçtiğiniz mobilyaların çok önemli olduğunu unutmayın. Oturma odasına ebat olarak uygun bir mobilya seçmelisiniz. Mobilya odaya büyük gelirse dekorasyon çok boğucu olacaktır ve hareket etmeye yer kalmayacaktır. Tam tersi odaya küçük gelen bir oturma grubu seçerseniz de bu sefer boş ve donuk bir görüntü elde edebilirsiniz.

5. Renk Seçimi: Oturma odası için renk seçiminde bulunurken ilk olarak odanın büyüklüğüne dikkat etmeniz gerekiyor. Geniş bir odanız varsa istenilen hemen her renk tercih edilebilir. Fakat küçük odalar için kati surette açık renkler kullanılmalı. Bunun yanı sıra odada kullanılacak toplam renk sayısı da altıyı geçmemeli. Aksi halde karman çorman bir görüntü oluşması işten dahi olmayacaktır.

Oturma odası dizaynı her daim zorlu bir süreç olmuştur. Kafa karıştıracak ya da sizi yanlış yönlendirecek çok sayıda etmen olduğunu düşünürsek planlı bir şekilde yola çıkmakta fayda var. Bu yüzden de son dönemin trendleri hakkında birkaç şeye değinmek istiyoruz.

L Oturma Odası Nasıl Dizayn Edilir

Sadeliği Önemseyin: Oturma odasında gereksiz şeylerin olmasını istemiyor ve tercihinizi sadelikten yana yapıyorsanız beyaz renkli modellere yönelmek en mantıklısı olacaktır. Beyaz oturma odaları sayesinde ortamda hem de şık bir sonuç elde edebiliyorsunuz. Bunun yanında gereksiz şeylerin odada bulunmuyor olması, oturma odasının kolay kolay dağılmasının da önüne geçiyor.

Siyah Beyaz Oturma Odası Dizaynı: Siyah ve beyaz birbiriyle taban tabana zıt renkler olabilir fakat bir arada kullanıldıklarında bir o kadar da uyumlu ve güzeller. Siyah beyaz bir oturma odası dizaynı sayesinde hem dengeli bir görüntü elde edebiliyorsunuz hem de modern bir algı oluşturabileceksiniz. Siyah ve beyazı kullanırken mobilyalarda beyaza, aksesuarlarda ise siyaha yer vermekte fayda var. Örneğin, beyaz koltuk üzerine siyah yastıklar amacınıza ulaşmanızı sağlayacaktır.

Siyah Beyaz Oturma Odası Nasıl Dizayn Edilir

Modern Oturma Odası Dizaynı: Modernlik vurgusu son dönemde hemen her dekorasyonda ön plana çıkarken oturma odalarını bunun dışında bırakamazsınız. Modern bir dekorasyon istiyorsanız biraz olsun farklı modellere yönelmekte fayda var. Üç ayaklı koltuklar ya da sandalyeler buna verebileceğimiz en güzel örneklerden birisi mesela. Bunun yanında her zaman olduğu gibi gene parlak yüzeylerin ön planda olduğunu da hatırlatmak gerekiyor.

Modern Oturma Odası Nasıl Dizayn Edilir

Aşağıda sizin için derlediğimiz oturma odası dizaynı modelleri bulunuyor. İncelemenizi tavsiye ederiz.

SAYFANIN ALT KISMINDA BULUNAN YORUM ALANINI KULLANARAK SORU VE ÖNERİLERİNİZİ YAZABİLİRSİNİZ. 👇

Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Mobilya Hocası

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın