Yatak Odası İçin Avize Modelleri Seçimi

3.153

Bir evdeki en önemli kısımlardan birisi olan yatak odası, günün yorgunluğunu atacağınız, dinlenip yeni güne hazırlanacağınız yer olması itibariyle büyük bir önem arz ediyor. Eğer ki yatak odanızda keyifli şekilde uyuyamıyor ve dinlenemiyorsanız ertesi günün sizler için çok zorlu olacağını söylemekte fayda var. Bu noktada da aydınlatmanın yani avize seçiminin önemi bir hayli büyük.

1 Avize seçiminde ilk dikkat etmeniz gereken oda dekorasyonu ile avizenin uyumu. Yani vintage yada retro tarzı bir odanız varsa buna göre bir avize seçimi, klasik bir yatak odası takımınız varsa buna göre avize seçimi yapmanız gerekiyor.

2 Diğer bir konuda duvar kağıdı, perde ve halı gibi ürünlerle avize renginin aynı zamanda ışık renginin uyumlu olması.

3 Bir başka konuda avize dışında led aydınlatma, aplik, lambader yada abajur kullanacaksanız bu ürünler hem renk ve stil ve hem de ışık bakımından zıtlık göstermemesi gerekiyor.

4 Yatak odası deyince dinlenme ve uyuma akla gelir. Bu sebeple bir çok uzman salon yada oturma odası gibi alanlarda uyumayı tavsiye etmez. Bedeniniz yatak odanıza göre ayarlıdır çünkü. Öyleyse kural olarak yatak odası aydınlatmasının da dinlenmeye uygun olmalı. TV, telefon ve diğer elektronik cihazların ışıklarından gözlerimiz yeterince yoruluyor zaten. Bu sebeple yatak odasındaki ışıkların daha sade ve dinlendirici nitelikte olması gerekiyor. Bununla beraber yatak odası renklerinin de bu özellikte olması gerekiyor.

5 Yatak odanız ufak ise yatağın iki yanına abajur değil de duvar aplik modelleri kullanabilirsiniz. Aplik ışıkları loş olarak kullanabilirsiniz.

6 Eğer yatmadan önce kitap okuma alışkanlığınız varsa bu aplikler işinize çok yarar.

Fakat bir dinlenme koltuğu, klopatra josefin koltuk varsa odanızda, bu koltuğun yanında şık bir lambader düşünebilirsiniz.

7 Standart avize seçimine alternatif olarak divan yada yatak bazası kenarlarına led lambalardan döşetebilirsiniz. Özellikle geceleri tüm ışıkları kapattığınızda göz yormayan harika bir romantik ortam oluşturur.

8 Tavan avizesi olarak seçim yapacaksanız şayet halı, perde ve diğer eşyaların da renk uyumunu dikkate almalısınız. Bazı anahtarların ışık seviyesini ayarlama özelliği bulunuyor. Böylece dilediğiniz ışık tonunda aydınlatma yapabiliyorsunuz. İster yüksek ışık, ister loş ışık tonlarını tercih edebiliyorsunuz.

Aşağıda sizin için hazırladığımız yatak odası için avize modellerini inceleyebilirsiniz.

Modern Sarkıt Avize

Tüylü Avize Modelleri: Yatak odalarında en fazla gördüğümüz avize türlerinden birisi olan tüylü avizeler görsel anlamda gerçekten de şık ürünler. Tüy detayı yatak odasının ortamına uygun bir görüntü sergiliyor. Bu noktada beyaz renk tercihi daha mantıklı olacaktır.

Sarkıt Avize Modelleri: Avize dendiğinde akla ilk olarak gelen modellerden birisi olan sarkıt avizeler görsel anlamda etkileyici sonuçlara imza atıyor. Hem modern bir görüntü sergiliyor hem de aydınlatmak noktasında başarılı sonuçlar elde edilebiliyor.

Dimmer Kullanımı: Dimmer aydınlatmak konusunda çok işlevsel bir ürün ve özellikle yatak odaları için tavsiye ediliyor. Eşiniz odada uyurken odaya girip bir şeyler almanız gerektiğinde ışığı yakıp eşinizi rahatsız etmek pekte hoşunuza gitmeyecektir. Bunun yerine dimmer sayesinde ışığı çok hafif şekilde açarak loş bir ortam oluşturabilir ve eşinizi rahatsız etmeden kendi işinizi halledebilirsiniz. Bunun yanında odanızda vakit geçirirken ışığın şiddetini ayarlayabiliyor olmanın da önemli bir avantaj olduğunu belirtmek gerekiyor.


Mobilya Hocası

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın