Ufak balkon dekorasyonu nasıl olmalı?

Günümüzde geniş balkonlar daha ziyade eski yapılanmalarda görülmektedir. Yeni evlerin ise balkonları nispeten daha küçüktür veya her odanın kendine ait oldukça küçük bir balkonu bulunmaktadır. Bu durum evini düzenlemek isteyen veya yeni bir eve taşınan kişiler için küçük balkon dekorasyonu sorunlarını gündeme getirmektedir.

Minderli Küçük Balkon Dekorasyonu Nasıl Olmalı

Öncelikle balkonunuzun küçük olmasının dikkate değer olmadığı anlamına gelmeyeceğini belirtelim. Ayrılacak ufak bir bütçe ve yaratıcılıkla tek kişilik bir balkonu bile seveceğiniz bir yaşam alanı haline getirebilirsiniz. Küçük balkon dekorasyonu yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta oturma kısmının nasıl düzenleneceğidir. Balkon düzenlemesi yapılırken balkona bir masa ve istenen sayıda sandalyeler yerleştirilebilir ya da balkonun bir duvarı boydan boya sedir şeklinde ayarlanabilir. Ancak küçük balkon düzenlemesi yaparken bu uygulamalar mümkün olmayacaktır. En uygun çözüm orta boyutta bir ya da iki sandalyeyi balkonun duvarına dayalı olacak şekilde yerleştirmek ve aralarına ya da yanlarına masa yerine yüzeyi geniş bir sehpa yerleştirmektir. Eğer bu seçeneklerden hiçbirini uygun bulmuyorsanız balkonunuza yalnızca bir okuma sandalyesi ya da rahat bir puf koyabilir veya geniş minderlerden bir oturma köşesi düzenleyebilirsiniz.

Doğal Küçük Balkon Dekorasyonu Nasıl Olmalı

Küçük balkon düzenlerken büyük mobilyaları kullanamayacağınız için balkonunuza istediğiniz havayı katacak olan asıl şey aksesuarlardır. Küçük balkon dekorasyonu ile uğraşırken küçük bir şemsiye, ayaklı veya düz saksılar, balkon bitkileri, duvar ışıklandırmaları, mumlar gibi pek çok şeyden yararlanabilirsiniz. Önemli olan balkonunuzun ne kadar küçük veya dar olursa olsun gözünüze güzel görünmesidir.

Otantik Küçük Balkon Dekorasyonu Nasıl Olmalı

Günümüzde kalabalık şehir yaşantısı sebebiyle birçok evde istenilen şekilde balkon maalesef ki bulunmuyor. Bu yüzde de gene de balkonda keyif sürebileceğiniz küçük balkonlara özel dekorasyonlardan bahsetmek istiyoruz.

Minderli Küçük Balkon Dekorasyonu: Küçük balkonlara uygulanan dekorasyonlarda en çok tercih edilen ve en işlevsel seçeneklerden birisi minderli dekorasyonlardır. Balkonun zeminine serilen minderler hem samimi bir ortamın oluşmasını sağlıyor hem de görüntü itibariyle gayet başarılı sonuçlar veriyor. Ayrıca rengarenk minderler içinizi de açacak bir görüntü oluşturacaktır.

Doğal Küçük Balkon Dekorasyonu: Doğal balkon dekorasyonunda genel itibariyle bolca çiçek ve bitki kullanılıyor. Özellikle de balkonun üst kısma yerleştirilen sarmaşıklar balkona doğadan bir parçaymış gibi görüntü sağlıyor. Bunun yanı sıra rengarenk çiçeklerinde dekorasyona eklenmesiyle ortaya gayet güzel sonuçlar çıkabiliyor.

Modern Küçük Balkon Dekorasyonu: Bunların yanı sıra az eşya ile son derece modern bir görüntü elde etmenizde mümkün. Balkona yerleştirilecek parlak yüzeye sahip bir masa, hemen karşısına konumlandıracağınız metal sandalyeler iki kişinin rahatlıkla oturabileceği, son derece modern bir görüntüye sahip dekorasyonu oluşturacaktır. Bu noktada fıstık yeşili, turuncu ya da parlak sarı tercih edilebilir.

Otantik Küçük Balkon Dekorasyonu: Son olarak otantik dekorasyon örneklerine de yönelebilirsiniz. Otantik dekorasyonda üzerinde boya vs. bulunmayan tahta masa, sandalyeler kullanılıyor ve etrafta hasır detayları bolca kullanılıyor.

Modern Küçük Balkon Dekorasyonu Nasıl Olmalı

Otantik Küçük Balkon Dekorasyonu Nasıl Olmalı

Minderli Küçük Balkon Dekorasyonu Nasıl Olmalı

Doğal Küçük Balkon Dekorasyonu Nasıl Olmalı

 


Mobilya Hocası

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın