Tek kişilik baza yatak ölçüleri nedir?

2.923

Her evde kullanılmakta olan bazalarda ölçüler son derece önemlidir. Normalde baza almaya gittiğinizde sizin çok fazla ilginizi çekmiyor olsa da, hem bazadan elde edilecek olan konfor üzerinde hem de fiyat bakımından belirleyici bir faktör olan baza ölçülerinde en ideal ölçülerin hangileri olduğundan söz etmek istiyoruz.

Tek Kişilik Baza Modelleri

80×180: Tek kişilik bazalarda yetişkin bireyler için en küçük ölçü 80×180 olarak kabul edilir. Bu ölçülerin daha aşağısında yetişkin bazası üretilmemekle birlikte asgari konforu sağlayacak olan ölçülerde bunlarda. Genel itibariyle bazalarda en ince yatak kalınlığına sahip olan bu modeller hem dar olması hem de boyunun kısalığı sebebiyle problemlere sebebiyet verebilmekte dir.

Tek Kişilik Baza Ölçü Standartları

90×190: Birçok evdeki tek kişilik bazanın ölçüleri olarak lanse edebileceğimiz 90×190 minimum düzeyde maksimum verim elde edilebilecek baza ölçüsüdür. Bazanın yerleştirileceği oda da fazla bir genişlik yoksa şayet, bu ölçülerdeki bir bazaya yönelmek en mantıklısı olacaktır.

En Küçük Tek Kişilik Baza Modelleri

120×200: Tek kişilik bazanın yerleştirileceği oda da yeteri kadar alan varsa, odanız genişse ve rahat bir şekilde yatakta hareket etmek istiyorsanız sizlere tavsiyemiz 120×200 ölçülerindeki bazalar olacaktır. Genişliği sayesinde sıkıntı çekmeden uykunuzda sağa ya da sola dönebilmenizi sağlayan bu bazalar boyu sayesinde de son derece rahat bir kullanım sunuyor. Fakat fiyat bakımından biraz önce sözünü ettiğimiz ebatlardaki bazalardan daha maliyetli olduklarını da hatırlatmak gerekiyor.

Tek Kişilik Bazada Dikkat Edilecekler

Baza Seçiminde Dikkat Etmemiz Gerekenler

Dün sizlerle yatak ölçülerinden söz etmiş, piyasada bulabileceğiniz ölçülerin neler olduğu ve hangisinin ne gibi artıları, eskileri olduğundan bahsetmiştik. Şimdi ise yatak alınacağı sıra birçok kişinin tercihi olan bazalarda da ne tip bazlara yönelmemiz gerektiği, seçimde nelere dikkat edileceği gibi konulara değineceğiz.

Odanın Büyüklüğü: Baza seçerken ilk bakılacak konu odanın büyüklüğüdür. Bazayı ve dolayısıyla da yatağı seçerken odanın genişliğini dikkate almak zorundasınız ki, odaya büyük ölçülere sahip bir tercihte bulunmayasınız. Aksi halde oda da hareket etmeye bile yer kalmayabiliyor ki, bu durum gerçekten de çok can sıkıcı. Evet, kabul ediyoruz büyük baza daha kullanışlı olabiliyor fakat dediğimiz gibi ne kadar kullanışlı olursa olsun, oda da size alan bırakmadıktan sonra bir anlam ifade etmiyor.

Kullanım Şekli: Baza ölçüsüne karar verirken bazayı nasıl kullanacağınızın da önem arz ettiğini unutmamalısınız. Yani, bazanın içine çok fazla eşya istifleyecekseniz ya da büyük eşyaların yerleştirileceği bir alan olarak kullanılacaksa, o zaman daha büyük bazalara yönelmekte fayda var. Fakat bunun da yerden dolayı problem çıkartacağını unutmamalısınız. Yerden yana problemlerle karşılaşmamak için de, çok fazla eşyaya sahipseniz alternatif depolama birimlerine yönelmekte fayda var. Zira hepsini baza ile muhafaza etmek zor olabilir.

Tek Kişilik Yatak Baza Modelleri ve Fiyatları (TIKLAYIN)


Mobilya Hocası

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın