Retro Tarzı Koltuk Modelleri

Canlı parlak renkler; plastik, krom gibi malzemelerle üretilmiş mobilya ve aksesuarlara denir. 1950 ile 1980 yılları arasında popüler olmuştur. Diğer mobilyalara göre daha zarif ve şık olmasından dolayı günümüz bayanlarının tercihleri arasındadır. Modanın doğası gereği piyasaya her yıl yeni modeller sunulur. Eskiler demode sayılır. Ama retro tarzı günümüzde de tekrar parlamış ve tekrardan popüler olmayı başarmıştır. Düşünsenize mobilyalarınız hem ince hem zarif hemde canlı renklerde. Pembe, nane yeşili, turkuaz, safran sarısı, mor, indigo mavisi ve hardal sarısı retro tarzı koltuk stilinde çok görülür ve bu renklere beyaz siyah ve koyu ahşap tonları eşlik eder. İncelik ve aynı zamanda gösteriş retro tarzı koltukta mevcuttur.Normalde incelik , zariflik ve aynı anda gösteriş aramak biraz saçma gibi görünse de retro tarzı bunların hepsini içinde barındıran bir tarzdır. Koltuklarınız haricinde aksesuarlarınızı da retro tarzı seçerseniz daha güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.Şimdi isterseniz retro tarzı koltuk takımlarına bir göz atalım.

Retro tarzı dekorasyon 1950-80 arasında popüler olan dekorasyon unsurlarının mekanlarında o dönemlerin havasını yansıtmak isteyenler tarafından mekanlara uygulanmasıdır.  Bu stilde sarı ve portakal rengi tonları, koyu mavi, kırmızı ve mor gibi renkler sıkça kullanılır ve ortaya çarpıcı bir görünümü olan hareketli ve iddialı mekanlar çıkar. Retro mobilya modellerinde kullanılan malzemeler krom, plastik, formika ve fiberglastır.

Güzel bir retro tarzı oturma odası yaratmak isterseniz yapabileceğiniz uygulamalardan biri şöyle olabilir: Tavan ve zemin beyaz olsun, duvarlara ise koyu mavi zemin üzerine beyaz desenli duvar kağıdı uygulayın. Beyaz tüller astığınız pencerenin önüne güzel bir krem rengi oturma grubu yerleştirin. Dekorasyonu koyu kahverengi çekmeceli sehpa, ona takım alçal bir konsol birkaç beyaz dekoratif aksesuar ile tamamlayın. Duvara kahverengi bir dekoratif duvar saati asın, kanepe ve koltukların üzerine de birkaç mavi beyaz dekoratif yastık serpiştirin.

retro tarzı koltuk modelleri

Aydınlık, ferah ve neşeli bir görünümü olan bir retro tarzı oturma odası için çiçekli bir ahşap kanepeyle düz renkli koltukları bir arada kullanabilir; pencerelere renkli-çizgili perdeler, duvara da kanepenizin ahşap rengiyle uyumlu çerçevesi olan renkli bir resim asabilirsiniz. Bu görünüme ahşap ayaklı birkaç cam sehpa, çizgili puflar ve renkli bir abajur da eşlik edebilir. Mobilya ve aksesuarların renkli-desenli görünümünü dengelemek için duvarları, tavanı ve zemini açık renkli tutmalısınız. Böyle bir düzenleme teoride karışık, dağınık ve uyumsuz bir görünüme yol açacak gibi görünmekle beraber doğru uygulama yapılırsa sonuç bu şekilde olmayacak ve ortaya gayet estetik ve iç açıcı bir oda çıkacaktır.

Retro stili koltuk takımı modelleri

Aşağıdaki galeri incelediğinizde Retro l koltuk dediğimiz yani köşe koltuk tasarımları da bulunuyor. Evinizin odasının şekline göre köşe koltuk modellerini de tercih edebilirsiniz.

Dilerseniz odanızda bulunan bir koltuğa retro koltuk örtüsü kullanarak değişik bir hava verebilirsiniz. Bunun için kumaş seçenekleri için sarkdekorasyon.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Aşağıda örnekte olduğu gibi tekli retro koltuklar da bulunuyor. Bazı kullanıcılar takım olarak değil sadece tekli koltuk satın alıyor. Bu fikri not edin. Sizler de bu tarz dekorasyonlar deneyebilirsiniz.

Evet yukarıda da bahsettiğimiz gibi retro tarzı koltuklar hem zarif hemde renkli biçimde olduğu için çok tercih edilen koltuk takımları arasında.

retro tarzı sarı koltuk

Retro tarzında köşe koltuklara gelirsek ortamına göre çoğu yere yakışıyor yalnız ortamın biraz büyük ve ferah olmasında fayda var. Bellona, İstikbal, Doğtaş, Alfemo, Modalife gibi firmaların satışa sunduğu retro koltuk takımı modelleri 2020 yılında kampanya ve indirim fiyatları ile satışta. Retro kumaşları için marmarakoltuk.com ve sarkdekorasyon.com web sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Retro tarzı koltuk takımın fiyatları 1 500 tl ile başlamasının yanı sıra ortalama fiyatları 3000 tl ile 4000 tl arasındadır.

 


Mobilya Hocası

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın