Oturma odası nasıl dekore edilir?

2.471

Evde en fazla zaman geçirdiğimiz yer kuşkusuz oturma odası. Oturma odaları kimi zaman ailecek vakit geçirilen, kimi zaman ise misafirleri ağırladığımız bir yer ve bu sebeple nasıl dekore edilmesi gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilmek çok önemli. İşte tam da bu yüzden size oturma odası dekorasyonu hakkında bazı ipuçlarından söz etmek istiyoruz.

Oturma odanıza ferah, rahat ve modern bir dinlenme mekanı havası vermek mi istiyorsunuz? Duvarları ve zemini açık renkli yaparak iç açıcı bir arka plan oluşturun. Bir köşeye ikili kanepeyle tekli koltuktan oluşan bir kahverengi oturma grubu yerleştirip önüne açık renk zemin üzerinde geometrik desenleri olan modern bir küçük halı yayın.

Görünümü kahverengi düz çerçeveli bir ayna, birkaç tane aynı renkte büyük hacimli modern dekoratif aksesuar, alçak bir kahverengi orta sehpa ve ona takım bir-iki yan sehpayla tamamlayın.

Basit görünen bu oturma odası dekorasyonu ortaya sıcak ve dinlendirici bir görünüm çıkaracak. Burada çalışmayı düşünüyorsanız bir köşeye konsepte uygun güzel bir çalışma masası veya uzanıp TV izlemek, film seyretmek için küçük bir TV ünitesi yerleştirebilirsiniz.

Minimalist dekorasyon tarzını sevenlerin uygulayabileceği bir fikirse şöyle: Odanın tavanını ve zemini beyaz, duvarlarını açık gri yapın. Modern bir görünüm için duvara monte TV kullanabilirsiniz. Televizyonun karşısına beyaz bir kanepe ve koltuğu yerleştirip ortalarına modern tasarım yuvarlak bir cam sehpa yerleştirin. TV’nin yanındaki duvara siyah çerçeveli birkaç resim asın, uygun yerlere de bir-iki siyah, ufak aksesuar yerleştirin.

Beyaz-gri arka plana beyaz ağırlıklı ve siyah detaylı bir görünümüm eşlik ettiği böyle bir oturma odası dekorasyonu pencerelere çarpıcı renkte perdeler asılarak renklendirilebilir; turuncunun güzel bir tonu gibi. Zeminin pencerelere yakın bir yerine perdelerin renginde yüksek bir çiçek düzenlemesi yerleştirdiğinizde bu sade görünümlü ve ince bir uyuma sahip bir oturma odanız olacak. Renkli perdeler ve çiçek süslemesi ortaya soğuk görünümlü bir oda çıkmasını engelleyecektir. Aydınlatma için modern bir beyaz avize kullanmanız uygun olur.

Sade Oturma Odası Modelleri

Modern Dekorasyon: Oturma odalarında son dönemde en fazla tercih edilen dekorasyon çeşidi modern tarz diyebiliriz. Az fakat işlevsel ürünlerin kullanıldığı modern dekorasyonda sade bir yapı hakim. Bu noktada oturma odasına yerleştireceğiniz ebat olarak küçük oturma grubuna eşlik edecek sehpa, vitrin ve tv ünitesi gibi mobilyaları mümkün mertebe küçük seçmeniz gerekiyor. Ayrıca her mobilyanın birden fazla özelliği olması gerektiğini de unutmamalısınız.

Renk Uyumu: Eğer ki küçük bir oturma odanız var ve dekore ederken zorluk çekiyorsanız biraz önce de belirttiğimiz gibi küçük eşyalar işinize yarayacaktır. Fakat en az eşyaların boyutu kadar rengi de önem arz ediyor. Eğer ki oda küçükse açık renkli bir dekorasyon yapmanız ve bol ayna kullanmanızı öneriyoruz. Açık renk odayı daha ferah gösterecek, aynalar ise odanın geniş görünmesini sağlayacaktır.

Işıklandırma: Oturma odasında eğer ki yemek masası bulunuyorsa temel aydınlatma aracımız olan avize yemek masasının tam üzerinde bulunmalı. Böylece masa homojen bir şekilde aydınlatılabilir. Eğer ki avize yemek masasının hizasında olunca oturma grubu yeterli ışığı almıyorsa bu noktada küçük ayaklı lambaları kullanabilir ve estetik bir görüntü elde edebilirsiniz.

Aksesuar Seçimi: Oturma odasını dekorasyonu esnasında kullanacağınız aksesuarlara özen göstermekte fayda var. Eğer ki modern bir tarz arıyorsanız aksesuarlarda da minimalist ürünlere yönelebilirsiniz. Bunun yanı sıra klasik tarz ya da antika bir dekorasyon yapacaksanız işlemeli vazolar ve aksesuarlar ilk tercihiniz olmalı.

 

Oturma Odası Dekorasyon Örnekleri

SAYFANIN ALT KISMINDA BULUNAN YORUM ALANINI KULLANARAK SORU VE ÖNERİLERİNİZİ YAZABİLİRSİNİZ. 👇

Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Mobilya Hocası

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın