Montessori Bebek Odası Dekorasyonu ve Beşik Modelleri

Evimizin olmazsa olmaz odalarından biri de çocuk odalarıdır. Ve çocuklarımızın rahatlığı ve mutluluğu için de çocuk odası seçimi oldukça önemlidir. Oldukça farklı tarzda ve tipte çocuk odası takımları bulunmaktadır. Ben de kendinize ve çocuğunuza en uygun olanını bulmanız için bir kaç tavsiye vereceğim.  Çocuk odası takımı seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Aileye yeni katılacak minik misafir için anne ve babalar en özel odayı hazırlamak isterler. Bebek için en doğru odayı tasarlamak isterler. Bebek odasının vazgeçilmezleri ise güvenli bir yatak, altını değiştirme komodini ve emzirme koltuğudur. Peki, odanın rengi nasıl olmalıdır? Yatağı nasıl olmalıdır? Montessori yatağın farkı nedir?    Bebeklerimiz için mobilya grubu bakarken onların sağlığına uygun olan antibakteriyel ürünlerden yana tercihimizi yapmamız daha doğru olacaktır. Yatak seçiminde ise onların fiziksel yapısına uygun olan orta sertlikte ve yatağın ortopedik olması gerekmektedir.

Montessori bebek yatağının en büyük avantajı riskiz olmasıdır. Bu yataklar çocuklara özgürlük verir. Çocuk istediği zaman yatağına yatar, istediği zaman yatağından iner. Hatta montessori yatak çocuk için bir oyun alanıdır. Montessori beşik modelleri ve yatak modellerini inceleyerek siz de odanızda güzel bir dekorasyon sağlayabilirsiniz.

Yatak örtüsü olarak çocuğunuz uyurken altından kalmayacak lastikli çarşafların seçilmesi daha uygun bir tercih olacaktır. Bebekler hassas bir tene sahip olduklarından dolayı beşiklerinde ve karyolalarında pamuklu kumaş, pamuklu nevresim takımları kullanılması daha uygun olacaktır. Mağazalarda genellikle sentetik ürünler satılır, bu ürünler bebeğin tenine zarar vermektedir. Uzmanlar sentetik ürünler konusunda aileleri uyarmakta ve bu ürünlerin tercih edilmemelerini istemektedir. Bebek odalarında dantelli örtüler ve süslü çarşaflar çok toz tuttuğundan dolayı bu tür süs eşyalarının çocuk odalarında kullanılması pek tercih edilmemeli. Bunların yerine toz tutmayan ve daha kolay temizlenebilen örtüler serilmelidir. Montessori bebek odası dekorasyonları sunduğumuz bu yazımızda sizin için bazı tavsiyelerimiz de olacak.

Bebek Odasında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kaliteli Bir Mobilya Seçimi:  Kaliteli mobilyayı bazen bulmak zor olsa da çocuğumuz için en uygun olanı sağlıklı ve kaliteli mobilyalardan oluşan çocuk odası takımlarını seçmektir. Boyasından tutun , yapımında kullanılan malzemelerine kadar oldukça önemlidir. Çocuklar büyükler gibi dikkatli değiller her yere dokunuyorlar , değiyorlar, atlıyorlar, zıplıyorlar işte bu yüzden mobilyasının sağlam ve sağlıklı olması gerekmektedir.

Renk Seçimi: Bence diğer önemli noktalardan birisi de mobilyaların rengidir. Genellikle çocuk odaları için renkli mobilyalar önermezler. Dikkat dağınıklığına neden olmasın diye ancak. Siz kız çocuklarınız için açık pembe tonları ve erkek çocuğunuz için de soft mavi tonlarda mobilyalar tercih edebilirsiniz.

Bunun için artık klasik olmuş pembe ve mavi renkler dışında yeni trend olmuş renkler de mevcuttur. Sıcak bir görünüm için turuncu, sadelikten yana olanlar için toprak tonları, şıklık için gri ve sarının uyumu tercih edilebilir. Ayrıca yeşil tonları da oldukça moderndir.

Aydınlatma: Aydınlatma da çocuk odası takımı seçerken dikkat edilmesi gereken konulardandır. Odanın ışığını kapatmayacak tarzda mobilyalar seçmenizi tavsiye ederim. Ve ayrıca kolay ders çalışabilir olması açısından seçilen çocuk odası takımının çalışma masasında mutlaka aydınlatıcı öge bulunması gerekmektedir. Bunu sonradan siz de ekleyebilirsiniz ancak bu tarz mobilyalar da hazır olarak mevcuttur.

Aksesuarlar: Bebek odası için alınacak aksesuarlar ise yumuşak malzemelerden çocuğu çarpabileceği, kırabileceği, yada çocuğa batabilecek sert cisimlerden uzak durulması gerekmektedir. Odaya alınacak obje ve aksesuarların kansorejen içermeyen maddelerden yapılmış olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Duvar Kağıdı: Duvarlarda yine bebek odasına uygun desenlerde duvar kâğıdı kullanılabilir. Dilerseniz sade ve tek renk duvar kağıdı da seçebilirsiniz. Burada en önemli detay halı, perde ve mobilyaların duvar kağıtları yada duvar rengi ile doğru kombin olması.

 

SORU VE ÖNERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ YORUM PANELİNİ KULLAN

👇  
Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Mobilya Hocası

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın