İkinci El Oturma Grubu ve Köşe Koltuk

1.817

İkinci el koltuk takımı arayanlar için bazı uyarılarımız olacak. Bu uyarılardan sonra size en ideal ve temiz koltuk bulma noktasında fikirler vereceğiz. Mobilya konusu baştan aşağıya büyük dikkat gerektiren bir mevzu. Mobilya satın alırken ilk kural, her zaman için alacağınız mobilyayı canlı olarak görebiliyor olmak. İster sıfır, isterseniz de ikinci el mobilya satın alıyor olun, resimlere bakarak mobilya satın alınmaz. Bizzat gidip mobilyayı görmeli, sağını solunu incelemeli ve herhangi bir kusura var mı onu tespit etmelisiniz. Aksi halde verdiğiniz paranın karşılığını alamama ihtimaliniz son derece yüksek olacaktır.

İkinci El Mobilya Almanın Püf Noktaları

Böceklenmeye dikkat! Evinize yada ofisinize ikinci el koltuk yada mobilya alırken dikkat etmeniz gereken şeylerin başında böceklenme var mı yok mu diye kontrol etmelisiniz. Zira evinizi büyük bir böcek sürüsü istila edebilir. Nasıl mı? Mobilyanın bir köşesinde böcek yumurtaları olabilir. Bu böcek yumurtaları bir tane olmaz. Yüzlerce olur. Ve bu yüzlerce böcek yumurtası sizin evde böcek sürüsüne dönüşebilir. Bunun için öncelikle alacağınız mobilyanın çok temiz olması gerektiğini unutmayın. Her ihtimale karşı mobilyanızı ilaçlayın.

Sıfıra Yakın İkinci El Mobilyalar

Mobilya İskeletinin Sağlam Olması: İkinci el mobilya alırken dikkat edilmesi gereken en önemli mevzulardan birisi de mobilya iskeletinin sağlam olup olmadığıdır. İskelet ne kadar yıpranmış ve eskimiş olursa eğer, tek parça halinde evinize giren o mobilyanın çıkarken tek parça olma ihtimali o kadar düşük olacaktır. Yani ikinci el mobilyada iskelete önem vermek gerekiyor.

İkinci El Mobilya Alım-Satımı

Mobilya Kumaşı ve Süngerlerin Sağlamlığı: Mobilyanın sünger ve kumaşlarına göz gezdirmekte fayda var. Sizleri bir süre idare edebilecek malzemelerin kullanıldığından emin olmalı ve tercihi buna göre yapmalısınız.

Satın Alınacak Mobilyanın Temizliği: İkinci el olarak alacağınız mobilya özellikle koltuk vb ürünlerse temiz olmalarına da dikkat etmelisiniz. Her ne kadar günümüzde mobilya temizlemeye yarayan süpürgeler olsa da, ciddi manada kirlenmiş mobilyayı temizlemek size işkence gibi gelecektir.

İkinci El Klasik Mobilyalar

Evin Genel Yapısına Uygunluk: İkinci el mobilya konusunda son olarak dikkat edilmesi gereken mevzu ise alacağınız mobilyaların evinize ne kadar yakışacağıdır. Evin genel yapısına ve tarzına uygun eşya satın almak sadece ikinci eller için değil sıfır mobilyalar içinde geçerli bir konudur. İşte tam da bu yüzden, alacağınız ikinci el mobilyanın evdeki diğer mobilyalar ile uyumluluk göstereceğinden emin olmalısınız.

ikinci el eşya alanlar

Sahibinden: İkinci el denilince ilk aklımıza sahibinden.com gelmektedir. Bunun sebebi Türkiye’nin bu alanda en büyük platform olmasıdır. İlan sitesinde sadece ikinci eşya yada koltuk değil teknolojiden, ev ve arsaya kadar bin bir çeşit ilan türü bulunuyor. İkinci el koltuk arayanlar için tavsiyemiz sahibinden.com da, sol menüden aradığınız ürünü seçeceksiniz. Daha sonra bulunduğunuz il ve ilçeyi seçeceksiniz. Beğendiğiniz ürünün açıklamalarını da okumayı ihmal etmeyin. İkinci el eşya alanlara tavsiyelerimizi yukarıda belirtmiştik. Kesinlikle görmeden ve iyice incelemeden ürün satın almayın. Kapora ödemeyin.

Letgo: Son yılların en çok gelişen akıllı telefon uygulaması. Tabii masaüstü bilgisayarda da açabilirsiniz. İkinci el eşya satan yerleri çok rahat bulacağınız bir uygulamadır. Ama kullanıcılar nedense biraz cihaz ciddiyetsiz. Telefon numarası bulunmuyor. Sadece ilan sahibine mesaj atıyorsunuz. İlan sahibi hemen dönüş yapmaya biliyor. Günlerce bekliyorsunuz. Bazen bir hafta sonra dönüş yapıyorlar.. “Bu ürün satıldı” diyorlar.. Böyle sinir bozucu bir durumla karşılaşmanız mümkün.

Zebramo: Letgo tarzı bir uygulama. İkinci el köşe koltuk alanlar yada satanlar bu sayfayı da inceleyebilir.

Gittigidiyor: Daha çok sıfır ürün alım satım işlemleri olan bir platform. Ama ikinci el ilanları da yayınlanıyor. Ürün almadan önce incelemenizi tavsiye ederiz.

 

SORU VE ÖNERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ YORUM PANELİNİ KULLAN

👇  
Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş Tweetle Paylaş

Mobilya Hocası

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın