Çalışma odası hangi renk olmalı

1.005

Çalışma odalarının dekorasyonunda en önemli noktalardan birisi kuşkusuz ki mobilyalardır. Çalışma odası için mobilya seçerken dikkat etmeniz gereken püf noktalara, mobilyaların sahip olması gereken özelliklere ve dikkat edilecek konulara daha önceki yazılarımızda değinmiştik. Şimdi ise çalışma odası mobilyalarının renkleri hakkında konuşacağız.

Siyah Çalışma Odası Mobilyaları

Siyah: Çalışma odaları için çok ideal bir renk değilmiş gibi görünüyor olsa da, aslında siyah tam da bu ortama uygun bir renk. Çalışma odasında konsantrasyonun dağılmaması, odaklanabilme gibi kavramlar büyük önem arz ettiği için siyah bu noktada işiniz kolaylaştıracaktır. Çalışmakta olduğunuz konuya yoğunlaşabilmenizi sağlayacaktır.

Beyaz Çalışma Odası Mobilyaları

Beyaz: Siyah gibi beyaz da dikkatin dağılmasını engelleyici bir etkiye sahip. Sadeliği ve sakinliği sayesinde bu tarz etkiler bırakabilen beyazın görüntü olarak da ferah sonuçlar veriyor olması önemli bir avantaj.

Gri Çalışma Odası Modeli

Kahve Tonları: Çalışma odası mobilyaları için bir diğer alternatif ise kahve ve tonlarıdır. Kahvenin tonları arasında özellikle de koyu kahvenin bu noktada çok başarılı sonuçlar vereceğini aklınızdan çıkartmamalısınız. Ayrıca koyu kahvenin dekorasyon için de güzel bir seçenek olduğunu hatırlatmalıyız.

Şeffaf Ürünler: Çalışma odası mobilyalarında ışığın yetersiz olduğu noktalarda şeffaf ürünlerde tercih edilebilir. Özellikle de çalışma masası söz konusu olduğunda şeffaf masalar her daim güzel bir alternatif sunuyor.

Çalışma Odası Duvar Rengi Nasıl Olmalı?

Ev dekorasyonunda en önemli konulardan birisidir duvarlar. Duvarların hangi renk ile bezeneceği, kullanılacak olan duvar kağıtlarının renginin ne olacağı büyük önem arz ediyor. Bu konuda doğru tercihlerde bulunabilirseniz şayet, hem evin dekorasyonu daha şık hale gelecek hem de daha kullanışlı bir ortam elde edebileceksiniz. Bu konuda belki de en fazla üstünde durulması gereken yer çalışma odalarıdır.

Beyaz Çalışma Odası Dekorasyonu

Kullanım Amacı: Çalışma odanızın rengine, duvar kağıtlarına karar vermeden önce ilk olarak çalışma odasının kullanım amacı belirlenmeli. Yani, çalışma odasında bilgisayar başında bir iş mi yapılacak yoksa elinizde fırça, yaratıcılık mı sergilenecek. Buna göre tercih etmeniz gereken duvar kağıdı da değişkenlik gösterecektir.

Siyah: Çalışma odalarında en çok karşılaşılan renklerden birisi olan siyah, ışığı emdiği için daha kolay şekilde yoğunlaşabilmenizi sağlar. Eğer ki bilgisayar başında ya da kitap, defter ile çalışma yapacaksanız siyah renk güzel bir tercih olacaktır.

Siyah Duvar Kağıtlı Çalışma Odası Dekorasyonu

Beyaz: Siyahın kontrastı olan beyaz da çalışma odaları için ideal bir seçenektir. Sade ve göz yormayan yapısı sayesinde uzun süre çalışmanıza olanak sağlayacaktır. Bunun yanı sıra eğer ki yaratıcılık gerektiren bir iş yapacaksanız beyaz daha doğru bir tercih olacaktır. Ayrıca resimle uğraşanlar içinde beyazın ışığı yansıtıyor olması renkleri daha net görebilmenizi beraberinde getirir.

Gri: Çalışma odaları için alternatif renklerden birisi olan gri, sade yapısı ve göz yormuyor olması sayesinde tercih ediliyor. Ayrıca gri duvar kağıtları daha kolay odaklanmanızı sağladığı gibi odağınızın kolay kolay dağılmamasını da beraberinde getirecektir.

Açık Yeşil: Seçebileceğiniz renklerden bir diğeri de açık yeşildir. Sade yapısı sayesinde çalışma odaları için ideal tercihlerden birisi olarak gösterebileceğimiz açık yeşil, yaratıcılık gerektiren işlerde de daha başarılı olmanızı sağlayacaktır. Bu yüzden çalışma odanız bir nevi atölye gibi kullanılacaksa açık yeşil duvar kağıtlarını tercih etmeniz mantıklı olacaktır.


Mobilya Hocası

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın